Абетка юних дослідників/дослідниць
- 27-11-2022, 23:23
- 341
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
Абетка юних дослідників/дослідниць
Адміністративні одиниці - частини держави, на які її поділяють для кращої організації управління (в Україні це області, райони, міста, селища і села).
Більшовики - комуністичні політики та їхні прихильники («червоні»), які обіцяли створити суспільство без приватної власності, де господарство належало б усім громадянам одночасно, а на ділі розпочали терор (переслідування і винищення).
Верховна Рада України - єдиний законодавчий орган державної влади в Україні, який формується шляхом виборів народних депутатів України громадянами України.
Верховний Суд - найвищий орган в системі незалежних судів в Україні.
Вибори - спосіб формування деяких органів державної влади і місцевого самоврядування.
Військо Запорозьке - офіційна назва козацької держави, що існувала на території Київщини, Чернігівщини та Брацлавщини.
Волонтерство - добровільна безкорислива суспільно корисна діяльність.
Галузь господарства - сукупність схожих підприємств, які виготовляють споріднену продукцію, використовують однотипну сировину чи ресурси, мають подібне оснащення і потребують працівників певної кваліфікації.
Геноцид - політика знищення окремих груп населення за расовою, національною або ж релігійною ознакою.
Гідність - усвідомлення (розуміння) людиною своєї цінності і неповторності, одне з основних прав людини.
Голодомор - спеціально створені умови для винищення великих груп людей, народів з допомогою голоду; геноцид (свідоме знищення) українців комуністичною радянською владою у 1932-1933 роках.
Голокост - геноцид євреїв у нацистській Німеччині та на захоплених нею землях упродовж Другої світової війни.
Громадянство - особливий зв’язок між особою та державою, що передбачає наявність взаємних прав і обов’язків держави щодо її громадян, і навпаки.
Демократія - народовладдя; лад, при якому вся влада в державі належить народові, а народ реалізує цю владу, обираючи представників до органів державної влади та ухвалюючи рішення на референдумах .
Держава - політичне утворення, яке регулює життя суспільства, забезпечує розвиток та вирішення загальносуспільних справ, захищає від ворогів.
Державний кордон України - лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, визначає межі державної території, - суші, вод, надр, повітряного простору - тобто межі державної території України, просторові рубежі дії державного суверенітету України.
Дискримінація - несправедливі дії, пов’язані з неоднаковим ставленням щодо членів певних соціальних груп.
Економіка - система господарювання і наука, що вивчає, як здійснюється господарська діяльність.
Етнографічні райони - частини етнографічних районів з певними відмінними та спільними етнографічними особливостями.
Етнографічні регіони - частини території розселення етносу (народу), які відрізняються від сусідніх частин притаманними їм ознаками.
Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР) - українська держава, створена в 1917 р. на землях, що входили до складу колишньої Австро-Угорської імперії (Галичина та Буковина).
Збройні сили України - військові формування, спеціально створені нашою державою для захисту її території та громадян.
Звичаї - певні правила поведінки, які склалися в процесі людського співжиття і повторюються.
Злука, Акт Злуки - об’єднання усіх українських земель в єдину державу, про що було оголошено 22 січня 1919 р.
Ідеологія - система політичних, етичних, правових, релігійних поглядів.
Історична подія - ряд пов’язаних між собою історичних фактів, логічно завершених та обмежених в часі та просторі.
Історична пам’ять - сукупність суспільних уявлень про історію.
Історичний факт - реальна, не вигадана подія з минулого, незмінна і конкретна найменша одиниця в історичній інформації.
Історичний процес - безперервний ланцюжок історичних подій, сукупність неперервних причин-подій-наслідків.
Історія - наука, що вивчає минуле людства.
Кабінет Міністрів України - уряд України, найвищий орган в системі органів виконавчої влади.
Киримли (кримці, кримчаки) - народ, що сформувався на території Кримського півострова, корінний народ України.
Кіборги - символічна назва українських військових, які 242 дні героїчно обороняли Донецьке летовище під час Антитерористичної операції.
Компроміс - взаємні поступки задля досягнення мети.
Комунізм - ідеологія, яку намагалися утвердити в Радянському Союзі більшовики, возвеличуючи робітників, інші ж групи суспільства вважалися непотрібними.
Консенсус - спільні рішення, в яких враховано думку та інтереси всіх сторін.
Конституція - Основний Закон держави, який установлює основи суспільного і державного життя в державі та прав людини, а також порядок формування органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх повноваження.
Конфлікт - зіткнення, загострення непорозуміння, суперечностей унаслідок того, що погляди, думки, цілі чи способи їх досягнення не співпадають.
Королівство Руське - назва Галицько-Волинської держави після того, як князь Данило Романович у 1253 р. прийняв королівську корону.
Корупція - зловживання владою або службовим становищем задля отримання незаконної вигоди для себе.
Кримське ханство - держава народу киримли (яких пізніше назвали кримськими татарами), що проіснувала у Криму та Причорномор’ї з 1441 до 1783 рр.
Медіаграмотність - здатність ефективно розрізняти й оцінювати інформацію.
Меценати - особи, що безкорисливо матеріально підтримують розвиток культури, освіти, науки тощо.
Мова ворожнечі - агресивні висловлювання, які принижують іншу людину чи групу людей.
Монархія - держава, якою пожиттєво керує одна особа (князівство, королівство, царство, ханство), а вся повнота влади (єдиновладдя) передається від батьків до дітей.
Нацизм - ідеологія, яку намагалися утвердити в Німеччині, проголошуючи расизм та підкорення інших народів.
Небесна Сотня - загиблі учасники Революції гідності.
Незалежність держави - право самостійно ухвалювати рішення, обирати союзників і творити майбутнє, зважаючи на інтереси свого народу.
Організація Об’єднаних Націй - міжнародна організація, заснована у 1945 р., основним завданням якої є збереження миру в світі.
Особистий простір - проміжок простору навколо людини (повітря, місця), який ніхто не має права порушувати без її дозволу, розрізняють фізичний та психологічний особистий простір.
Остарбайтери - українці, силою вивезені на примусові роботи до нацистської Німеччини в роки Другої світової війни.
Помаранчева революція - серія акцій непокори, які охопили Україну у 2004 р., головною вимогою яких було проведення чесних та демократичних виборів.
Права людини - визнані світовим співтовариством блага й умови життя, можливості, що їх особа може домагатися від держави і суспільства, у яких вона живе.
Праведники народів світу - особи, які, ризикуючи власним життям та життям своїх рідних, переховували євреїв, допомагаючи їм уникнути страти під час Другої світової війни.
Президент - глава держави, який виступає від імені держави, є гарантом державного суверенітету і територіальної цілісності.
Расизм - переконання про те, що деякі раси (групи людей зі схожими зовнішніми ознаками) є кращими, розумнішими, тому мусять управляти «нижчими» расами.
Революція гідності - низка протестів 2013-2014 рр. в Україні, внаслідок яких було повалено режим президента Віктора Януковича.
Республіка - держава, громадяни якої обирають представників, котрим доручають здійснювати вищу державну владу від свого імені впродовж певного терміну.
Референдум - спосіб ухвалення рішень шляхом всенародного голосування.
Розстріляне Відродження - плеяда талановитих діячів української культури 1920-1930 х років, знищених комуністичною владою.
Русь-Україна - одна із найбільших держав Європи зі столицею у Києві, що існувала у ІХ—ХІІІ століттях.
Рух Опору - боротьба частини населення окупованих країн проти загарбників в роки Другої світової війни.
Світова війна - глобальний (загальний) конфлікт, протистояння, до якого залучені більшість країн світу: Перша світова війна — 1914-1918 рр.; Друга світова війна — 1939-1945 рр.
Світова економіка - глобальна (всесвітня) система господарювання, яка об’єднує національні економіки у їхньому зв’язку.
Січ - укріплена фортеця, адміністративний та військовий центр українського козацтва.
Союз Радянських Соціалістичних республік (СРСР) - держава, яка існувала в 1922-1991 роках, створена більшовиками, з панівною комуністичною ідеологією та зі столицею у місті Москва.
Сталий розвиток - життєздатний, самопідтримуваний, всебічно-збалансований розвиток, зорієнтований на задоволення потреб сучасного суспільства водночас із турботою про збереження ресурсів планети для майбутніх поколінь.
Суверенітет держави - рівноправність з іншими державами, єдність і захищеність державної влади від зовнішнього впливу, недопустимість втручання будь-кого у внутрішні справи держави.
Суспільство, соціум - об’єднання людей, які взаємодіють між собою та є взаємозалежними одне від одного.
Територіальна громада - добровільне об’єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр.
Толерантність - здатність взаємодіяти з людьми іншого способу життя, без ворожнечі сприймати думки і погляди, які відрізняються від власних, противага нетерпимості.
Традиції - історично складені норми поведінки, смаки, досвід, які передають від покоління до покоління, з роду в рід багато століть.
Українська Галицька Армія - збройні сили Західноукраїнської Народної Республіки.
«Українська Держава» - держава, очолювана гетьманом Павлом Скоропадським, яка у 1918 р. замінила Українську Народну Республіку.
Українська діаспора - спільнота вихідців з України та їх дітей, що живуть за її межами, зберігають зв’язок Україною та дбають про збереження народних традицій.
Українська Народна Республіка (УНР) - українська держава, створена в 1917 р. на землях Наддніпрянської України, що входили до складу колишньої Російської імперії.
Українська Повстанська Армія - українська армія, яка діяла у підпіллі проти нацистських та радянських військ.
Українська Радянська Соціалістична Республіка (УРСР) - українські землі у складі Радянського Союзу (СРСР), які лише формально мали ознаки самоврядності.
Українські січові стрільці - учасники збройного формування, створеного українцями на початку Першої світової війни.
Фейк - спеціально поширювана відверто неправдива інформація (дезінформація).
Коментарі (0)