Войти
Закрыть

Становлення України як незалежної держави

5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Мороз, Моцак 2022

 

§ 19. Становлення України як незалежної держави

1. У чому полягали особливості розвитку України в 1945-1990 рр.?

Працюємо в парі

Сформулюйте за текстом три-п’ять запитань. По черзі дайте відповіді на них.

Після Другої світової війни українські землі вперше за багато століть опинилися в межах однієї держави. Утім, це була не власна держава. Українська Радянська Соціалістична Республіка (УРСР) входила до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР).

Після визволення території від нацистських загарбників почалася відбудова промисловості та економіки. Однак репресії проти українського народу не припинилися. У 1946-1947 рр. Україну спіткала нова трагічна подія — від штучно організованого голоду померло близько 1 млн осіб.

Радянське керівництво продовжувало політику русифікації — скорочувалася кількість закладів освіти з українською мовою навчання, україномовних газет та журналів.

У цих умовах продовжував розвиватися національно-визвольний рух українців. У 1960-х роках виникає дисидентський рух. Учасники цього руху — дисиденти виступали за дотримання прав і свобод людини, за вільний розвиток української мови та культури, за реалізацію прав українського народу на власну державність, за свободу віросповідання. Радянська влада жорстоко переслідувала дисидентів. Більшість із них пройшли арешти, в’язниці та табори.

Українські дисиденти: Левко Лук’яненко (1), Мустафа Джемілєв (2), Вячеслав Чорновіл (3)

У 1980-х роках криза в СРСР охопила різні сфери життя. Щоб подолати цю кризу, радянське керівництво оголосило політику перебудови, демократизації та гласності. Про своє право на вільний розвиток та власну державу оголосили деякі народи Радянського Союзу, серед них й український.

Дисидент (від лат. dissidens - незгідний) - людина, чиї погляди істотно відрізняються від офіційно встановлених у країні, де вона живе.

2. Як була проголошена незалежність України?

Обговоріть у парі!

У чому значення прийняття Верховної Радою Акта проголошення незалежності України?

У СРСР 19-21 серпня 1991 р. було здійснено спробу державного перевороту, яка увійшла в історію як «серпневий путч». Заколотниками була частина керівництва Радянського Союзу, яка виступала проти демократичних змін у країні та проти права народів на самовизначення. Утім, «серпневий путч» зазнав невдачі.

Після невдалого державного перевороту в СРСР було скликано позачергову сесію Верховної Ради УРСР, на якій 24 серпня 1991 р. було прийнято доленосний для українського народу документ Акт проголошення незалежності України. Віднині УРСР перестала існувати, а на карті світу постала нова самостійна держава - Україна.

1. Момент голосування за Акт проголошення незалежності України, 24 серпня 1991 р.; 2. Перша шпальта парламентської газети «Голос України». 27 серпня 1991 р.

1 грудня 1991 р. відбулися Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України та перші вибори президента нашої держави. Український народ абсолютною більшістю голосів (90,32 % тих, хто брав участь у голосуванні) проголосував за незалежність України. А за результатами виборів першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук (1991-1994 рр.).

Після проголошення незалежності було створено власні органи державного управління, місцевого самоврядування, Збройні сили, органи безпеки й правопорядку. В 1992 р. Верховна Рада України затвердила державні герб, гімн і прапор України. У 1996 р. в Україні було введено в обіг власну національну валюту — гривню.

Референдум - це форма волевиявлення народу, прийняття громадянами країни рішень, що стосуються важливих питань державного життя, шляхом голосування.

Конституція - це Основний Закон держави, що визначає суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян.

Проголошення незалежності України зумовило необхідність створення власних законів, які мали регулювати відносини в державі. 28 червня 1996 р. Верховна Рада України ухвалила Конституцію України. На пам’ять про цю подію в Україні щороку 28 червня відзначається державне свято — День Конституції України.

За Конституцією України главою держави є Президент. Він є гарантом державного суверенітету і територіальної цілісності України, Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил і представляє Україну в міжнародних відносинах.

Законодавчим органом в Україні є Верховна Рада, яка ухвалює закони. Реалізує закони в життя Кабінет Міністрів України (уряд). Найвищим судовим органом України є Верховний Суд.

Конституція України 1996 р. значно розширила права та свободи громадян. Людина, її життя, честь і гідність, недоторканність і безпека визнані в Основному Законі України найвищою соціальною цінністю.

3. Які події відбулися під час Революції Гідності?

Наймасштабнішою подією в новітній історії України стала Революція Гідності, що становила національно-патріотичні, протестні акції в Україні проти зловживання владою президента Віктора Януковича та його оточення, порушення прав громадян правоохоронними органами. Протести розпочалися 21 листопада 2013 р., після того, як Віктор Янукович самовільно, не порадившись із народом змінив законодавчо закріплений європейський курс розвитку України на проросійський. Він відмовився підписувати угоду про співпрацю України та Європейського Союзу.

Поміркуйте!

На основі тексту та ілюстрацій дайте відповідь на запитання: Які суспільні явища та події стали причиною Революції Гідності? Чому, на вашу думку, вона отримала саме таку назву?

Акції протесту, що тривали в країні з кінця листопада 2013 року до кінця лютого 2014 р., отримали назву Революція Гідності. Центром протистояння стали Майдан Незалежності та Європейська площа в Києві. Це було жорстоке протистояння, коли влада вдавалася до силових методів та ухвалення так званих диктаторських законів, які звужували конституційні права і свободи громадян. Після численних спроб штурму силовиками Майдан став перетворюватися на своєрідну фортецю, оточену барикадами.

Революція Гідності. Київ, Майдан Незалежності, 19 лютого 2014 р.

Прибічники влади застосовували антигуманні методи боротьби з протестувальниками — викрадення людей з лікарень, катування та вбивства активістів, тортури з роздяганням на морозі. Провладні силові структури також використовували проти протестувальників травматичну й вогнепальну зброю. Фінальним і найдраматичнішим моментом Революції Гідності стали події 18-20 лютого 2014 р., коли загинуло близько сотні осіб і кілька сотень було травмовано.

Протестувальники, незважаючи на значні втрати, змогли відтіснити силовиків. Тодішній президент Віктор Янукович після масового розстрілу громадян у центрі Києва втік до Росії. Усю повноту влади взяла на себе Верховна Рада України, яка призначила на 25 травня вибори Президента України. На них переміг Петро Порошенко.

Загалом під час акцій протесту в Києві й у регіонах України загинуло 106 осіб. «Небесна сотня» — так назвали українських патріотів, котрі загинули під час Революції Гідності.

4. Як розвивалися події російсько-української війни?

Тимчасом як наша країна оговтувалась від кривавих подій на Майдані та розпочинала підготовку до дострокових виборів Президента України, керівництво Російської Федерації розпочало збройну агресію проти України. Порушуючи норми міжнародного права, російські війська 20 лютого 2014 р. розпочали операцію із захоплення Криму. Саме цю дату вважають початком російсько-української війни. Окупацію Криму було відразу засуджено світовою спільнотою. Проте це не зупинило агресора.

Окупація Криму стала лише першим кроком Російської Федерації, спрямованим на підрив незалежності України. Російські найманці та проросійські сили почали захоплювати адміністративні будівлі в населених пунктах та розпочали збройні дії в Луганський та Донецькій областях. Щоб стабілізувати ситуацію, керівництво України 14 квітня 2014 р. оголосило про початок антитерористичної операції (АТО). Через чотири роки, у квітні 2018 р., АТО було переформатовано в Операцію об’єднаних сил (ООС).

Сили антитерористичної операції після бою під Сніжним, серпень 2014 р.

У боротьбі з російською агресією величезну роль відіграли добровольці та волонтери. Тисячі добровольців вже в перші дні війни вступили до лав української армії. Навесні 2014 р. було сформовано кілька добровольчих батальйонів, які брали активну участь у воєнних діях.

Значну роль у забезпеченні військових всім необхідним відіграли волонтери/волонтерки. Спираючись на пожертви населення, вони допомагали в забезпеченні армії харчами, медикаментами, одягом, автотранспортом та іншим необхідним спорядженням.

Волонтер - особа, яка добровільно й безоплатно здійснює суспільно корисну діяльність.

Завдяки мужності українських воїнів та добровольців вдалося зупинити подальше просування російських військ і проросійських незаконних збройних формувань углиб країни. Символом мужності та незламності українських воїнів стала оборона Донецького аеропорту, яка тривала 242 дні. Українські «кіборги» так назвали захисників аеропорту.

Українські воїни в бою за Донецький аеропорт

Російсько-українська війна триває й досі. Вона призвела до жахливих гуманітарних наслідків. У результаті збройної агресії Росії проти України загинули близько 10 тисяч осіб, майже 25 тисяч було поранено. 17 липня 2014 р. російські військові збили літак Малайзійських авіаліній. Жертвами цього терористичного акту стали 298 пасажирів, у тому числі 80 дітей.

Близько 1,5 млн жителів Криму, Донецької та Луганської областей змушені були залишити рідні домівки і переселитися в інші регіони України. Нині окупованими залишаються Кримський півострів, частина Донецької та Луганської областей, що становить 7,2 % території України. На окупованих територіях масово порушуються права і свободи людини.

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ.

Знаю: 1. Вкажіть дати: а) прийняття Верховної Радою Акта проголошення незалежності України; б) ухвалення Верховною Радою Конституції України; в) подій Революції Гідності; г) початку воєнної агресії Росії проти України. 2. Хто такі дисиденти? За що вони боролись? 3. Хто такі волонтери? Яку роль вони відіграли в умовах воєнної агресії Росії?

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ

У чому, на вашу думку, цінність для народу мати власну державу? Як відзначають День Незалежності України у вашому населеному пункті, школі, родині?

Для допитливих!

Додаткова інформація про становлення України як незалежної держави:

1) Що уособлює монумент Незалежності (м. Київ)?

2) Як вшановується пам’ять про події Революції Гідності та Небесну сотню?

3) Хронологія спротиву: з чого почалась окупація Криму?

4) Біографічна довідка про Вячеслава Чорновола

5) Акт проголошення незалежності України.

https://bit.ly/3wrcKoe

Мініпроєкт «Краєзнавчий музей - скарбниця історико-культурної спадщини мого краю»

https://bit.ly/3Ev2uxN

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду