Войти
Закрыть

Українська революція (1917-1921)

5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

§ 14. Українська революція (1917-1921)

• Що таке Українська Центральна Рада?

• Коли створили Українську академію наук?

• З якою метою yтворили Директорію УHP?

• Звідки пішло свят День Соборності України?

Що таке Українська Центральна Рада?

Обговорення

Пригадайте, що ви знаєте про Михайла Грушевського.

На початку XX століття Україна все ще не мала власної держави. Українські землі перебували у складі Австро-Угорської та Російської імперій.

У 1914 році розпочалася Перша світова війна, в якій Австро-Угорщина та Росія воювали між собою. Українці, як піддані цих держав, мусили воювати у складі ворожих армій. Війна, проблеми з продовольством та багато інших негараздів викликали невдоволення в суспільстві. У Російській імперії почалася революція.

Українці піднялися на визвольну боротьбу - Українську революцію - й проголосили формування національної влади. У березні 1917 року було створено Українську Центральну Раду (УЦР).

Михайло Грушевський. Мурал у Києві. Художники - команда Kailas-V

Словник

Революція - різка, докорінна зміна чинного суспільного порядку.

Партія - об’єднання людей, що мають спільні інтереси та ведуть боротьбу за владу.

До складу Української Центральної Ради увійшли члени українських політичних партій, науковці, діячі культури та громадських організацій. Очолив її історик і державний діяч Михайло Грушевський.

Українська Центральна Рада пропрацювала 13 місяців. За цей час вона заклала підґрунтя для розбудови української держави. Було проголошено чотири важливі документи, які називали Універсалами.

У Третьому Універсалі було проголошено створення Української Народної Республіки (УНР). Четвертий універсал УЦР (22 січня 1919 року) оголосив Україну самостійною та незалежною державою, в якій влада належить народу. Українська Центральна Рада затвердила Конституцію Української Народної Республіки. Було ухвалено рішення про запровадження власної грошової системи, герба та гімну УHP. Українській мові було надано статус державної.

Історію проголошення УHP та створення Української Центральної Ради відображено на українській банкноті у 50 гривень. На лицьовому її боці зображено голову УЦР - Михайла Грушевського, а на зворотному - Київський міський будинок учителя. У його приміщенні відбувалися засідання Центральної Ради.

Банкнота 50 гривень (зразка 2019 року)

Робота в парах

1. Складіть кілька запитань до тексту. Дайте відповіді на них.

Коли створили Українську академію наук?

Українська революція була часом змін та перетворень. Проте не всі були прибічниками таких змін. Різні політичні сили в колишній Російській імперії не могли змиритися з існуванням вільної, незалежної України. Вони розпочали війну проти УHP. Українська влада звернулася по допомогу до Німеччини та Австро-Угорщини. Ці країни зголосилися допомогти Україні, проте підтримали не Михайла Грушевського, а генерала Павла Скоропадського. У квітні 1918 року його проголосили гетьманом Української Держави.

Павло Скоропадський. Мурал у Києві. Художники - команда Kailas-V

Гетьман втілив у життя плани розбудови держави, які не встигла здійснити УЦР. За час його перебування при владі запровадили гривню, створили українські банки, відкрили українські університети, гімназії та школи. За указом гетьмана у листопаді 1918 року створено Українську академію наук. Президентом її став учений зі світовим ім’ям - Володимир Вернадський. При академії створили архів і бібліотеку, історичний музей. В той самий час було засновано галерею мистецтв, український театр драми та опери, державну хорову капелу та симфонічний оркестр.

Гетьман вів переговори з представниками усіх українських етнічних земель (зокрема з Кримом та Кубанню) про входження до складу Української Держави. Було встановлено дипломатичні відносини з 12 країнами.

Самостійна робота

2. Прочитайте джерело, в якому йдеться про заснування Українського оперного театру в м. Києві. Сформулюйте кілька запитань до джерела. Встановіть, де у джерелі факти, а де - судження?

Театральна Рада при Міністерстві народної освіти, вважаючи, що в столиці УНР - Києві повинна бути українська і європейська опера на українській мові і що для неї найбільш пристосований перший міський оперний театр, ухвалила: заснувати у Києві Український оперний театр й назначити керівником його трупи М. К. Садовського (Тобілевича).

Голова театральної Ради М. Старицька

Квітень 1918 року

З якою метою утворили Директорію УНР?

Не всі в Україні підтримували політику Павла Скоропадського. Особливе невдоволення викликала присутність на наших теренах німецьких та австрійських військ. У листопаді 1918 року проти гетьмана спалахнуло повстання. Він зрікся влади. Повсталі створили Директорію УНР та проголосили відновлення Української Народної Республіки. До складу Директорії увійшли, зокрема, Володимир Винниченко та Симон Петлюра.

Володимир Винниченко

Симон Петлюра

Словник

Директорія - найвищий орган державної влади відновленої УНР, створений після повалення влади гетьмана Павла Скоропадського.

Усі внутрішні зміни, які намагалася впроваджувати Директорія, відбувалися вкрай важко. Армія УНР мусила вести запеклу війну за Україну. Наші терени прагнули загарбати «біла гвардія» генерала Антона Денікіна, війська Антанти (союз Великої Британії, Франції та Російської імперії), більшовицької Росії. У воєнних діях брали активну участь і численні місцеві озброєні загони.

У січні 1919 року в Україні було встановлено більшовицький режим і проголошено Українську Соціалістичну Радянську Республіку. Керований із Росії режим переслідував усіх, хто прагнув відновлення незалежності України. Нова влада запровадила політику загальної трудової повинності (примушувала до безкоштовного виконання певних робіт). У селян вилучали продовольство, а продукти й інші товари в містах можна було отримати лише за спеціальними картками.

Війна між Росією та Українською Народною Республікою спалахнула з новою силою. Маючи обмежені військові сили та ресурси, УНР звернулася по допомогу до Польщі. Польський уряд спочатку підтримав УНР, проте у березні 1921 року уклав із більшовиками угоду. Польща визнала Українську Соціалістичну Радянську Республіку. Натомість УСРР погодилася на те, щоб до складу Польщі увійшли західноукраїнські землі. Так завершилась Українська революція.

Робота в парах

3. Поясніть, чому зречення гетьмана Павла Скоропадського ми називаємо подією, а війну Росії проти УНР - процесом?

Звідки пішло свято День Соборності України?

Події Першої світової війни та Українська революція сприяли національному піднесенню в усіх куточках України. У жовтні 1918 року у Львові було утворено Українську Національну Раду, яку очолив Євген Петрушевич. Члени Ради поставили за мету об’єднати всі західноукраїнські землі й утворити Українську державу.

Уже за місяць було створено український уряд на чолі з Костем Левицьким. Уряд проголосив створення самостійної держави - Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Її президентом став Євген Петрушевич.

Євген Петрушевич

Самостійна держава створила власні збройні сили - Українську галицьку армію. ЗУНР, так само як і УНР, мужньо боронила українські землі від зовнішніх ворогів. Для захисту спільних інтересів українці західних і східних теренів мали об’єднати зусилля й утворити єдину державу.

Великою подією стало проголошення Акта Злуки ЗУНР і УНР в єдину Українську Народну Республіку. Сталося це 22 січня 1919 року. Вперше за кілька століть українці об’єдналися у власну, єдину самостійну українську державу. Віддаючи шану усім, хто боровся за єдність України, ми щороку 22 січня відзначаємо День Соборності України.

Робота в групах

4. Чому день Соборності відзначають як державне свято? Чи триває сьогодні боротьба за українську Соборність? Обґрунтуйте свою думку.

Проголошення Акта Злуки 22 січня 1919 року на Софійському майдані у м. Києві

Живий ланцюг 21 січня 1990 року між Львовом та Києвом

ПІДСУМОВУЄМО

1. Проаналізуйте текст параграфа. Запишіть короткими реченнями, за що боролися українці за доби Української революції?

2. Розташуйте дати, згадані у параграфі, на лінії часу. Скільки років минуло від проголошення УНР до сьогодні? Яку подію ви б назвали найважливішою? Чому?

3. Виберіть будь-яку подію чи процес, про які йшлося у параграфі. Проаналізуйте їх за схемою «причина - подія - наслідок».

4. Скориставшись інтернет-картами, дізнайтеся, чи є у вашому населеному пункті об’єкти, названі на честь діячів Української революції. Складіть невеличкий туристичний маршрут «Українська революція у назвах мого міста/села/селища».

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду