Войти
Закрыть

Україна у Другій світовій війні (1939-1945)

5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

§ 16. Україна у Другій світовій війні (1939-1945)

• Коли українські землі потрапили у вир Другої світової війни?

• Що таке «новий порядок»?

• Як український визвольний рух чинив опір окупантам?

• Коли з території України було вигнано німецьких окупантів?

Коли українські землі потрапили у вир Другої світової війни?

Обговорення

Що ви знаєте про Другу світову війну?

Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 року нападом Німеччини на Польщу.

Українські території перебували у складі чотирьох держав - Радянського Союзу (СРСР), Польщі, Румунії та Чехословаччини. З перших днів світового конфлікту вони потрапили у вир війни.

Радянський Союз мав мирний договір із Німеччиною, на чолі якої тоді стояв Адольф Гітлер. Згідно з домовленостями, Польща мала зникнути з карти світу. Українські території, які перебували в її складі, відходили до СРСР.

Восени 1939 року СРСР розпочав війну проти Польщі й загарбав частину її територій, зокрема Західну Україну. Більшість етнічних українських земель опинилися у складі Української Радянської Соціалістичної Республіки. Щоправда, деякі українські терени так і залишилися поза її межами. Московське керівництво одразу ж заходилося встановлювати свої порядки на українських землях.

«Наступна європейська війна розпочнеться в Україні». Карта журналу Look, 14 березня 1939 року

Робота в групах

1. Роздивіться карикатуру. Поміркуйте, чому і Німеччина, й СРСР хотіли захопити українські території?

Що таке «новий порядок»?

Договори між агресорами зазвичай не тривають довго. Попри укладену мирну угоду, 22 червня 1941 року гітлерівська Німеччина напала на СРСР. За рік і місяць німецькі війська остаточно окупували територію України. Останнім українським містом, захопленим гітлерівцями, став Довжанськ Луганської області.

Словник

Агресор - країна, що першою застосовує збройну силу проти іншої держави.

Окупація - тимчасове захоплення частини або всієї території однієї держави збройними силами іншої держави.

Самостійна робота

2. Знайдіть на карті України місто Довжанськ.

Загарбавши українські землі, німці запроваджували правила та закони, які називали «новий порядок». Ще у 1940 році у Німеччині розробили план, за яким на теренах Східної Європи не повинно було залишитися самостійних держав. Гітлер планував знищити частину місцевого населення, а решту перетворити на рабів.

Жахливим утіленням цього плану став Голокост - трагедія єврейського народу. Під час Голокосту нацисти знищили в Європі 6 мільйонів євреїв. В Україні для цього створили сотні таборів та спеціальних районів. Місцем пам’яті про Голокост в Україні є Бабин Яр у Києві. Тут розстріляли близько 100 тисяч мирних жителів. Серед страчених були представники багатьох народів, що жили в Україні, та найбільше жертв було саме серед єврейського населення. У лютому 1942 року разом із групою українських патріотів у Бабиному Яру розстріляли письменницю Олену Телігу.

Олена Теліга

Робота в парах

3. Прочитайте текст джерела. Поміркуйте, чому «новий порядок» забороняв освіту. Яких змін зазнало життя людей під час окупації?

«В такий час, коли навіть у Німеччині зростання освіти майже стоїть на місці і навіть такі життєво важливі професії, як професії лікарів, не можуть мати необхідного приросту, абсолютно не має значення, буде чи не буде на Україні підвищуватися освіта... А тому я вимагаю [...] закрити всі школи, інститути, в яких навчаються учні старше 15 років, а всіх учнів і викладачів цих закладів [...] закритим способом відправити на роботи до Німеччини. Я вимагаю також одночасно подбати про те, щоб крім 4-х класних шкіл не було жодної школи, не дозволеної мною».

З розпорядження німецької окупаційної влади в Україні 24 жовтня 1942 року

Як український визвольний рух чинив опір окупантам?

Український визвольний рух у роки Другої світової війни мав дві мети: звільнити Україну від німецьких та більшовицьких окупантів і створити незалежну Українську державу.

Першість у визвольному русі тримала Організація українських націоналістів (ОУН) на чолі зі Степаном Бандерою. У Львові 30 червня 1941 року ОУН проголосила «Акт відновлення Української держави». Усвідомивши, що українці можуть розраховувати лише на себе у вирішенні власних проблем, оунівці організували власні збройні сили - Українську повстанську армію (УПА) під проводом Романа Шухевича.

Акт відновлення Української держави

Степан Бандера

Роман Шухевич

Робота в групах

4. Роздивіться фото «Акта відновлення Української держави». Поміркуйте, чому його автори виправили у назві слово «проголошення» на слово «відновлення». З якими подіями минулого пов’язане таке уточнення?

Коли з території України було вигнано німецьких окупантів

Наприкінці 1942 року німецьких окупантів почали виганяти з території України. 6 листопада 1943 року було вигнано окупантів із Києва. 28 жовтня 1944 року з України було повністю вигнано німецьких загарбників. За роки війни наші території двічі ставали місцем запеклих боїв. Кожна сторона, відступаючи, вивозила з України все майно, а те, що не можна було вивезти, - знищували. Втрати України внаслідок війни були величезні. Знищили 714 українських міст і селищ, понад 28 тисяч сіл!

Найбільші й найболючіші втрати України - загибель близько 9 мільйонів осіб. Це військовослужбовці, учасники руху Опору, цивільне населення, знищені окупантами військовополонені, євреї та роми.

Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року. Незважаючи на те, що на українських теренах війна завершилась у жовтні 1944 року, українці воювали аж до самого завершення війни. Українські військовослужбовці брали участь у взятті столиці Німеччини - Берліна. Понад 2,5 млн українців нагородили медалями й орденами різних країн за звитягу під час війни. Український льотчик-винищувач Іван Кожедуб тричі став Героєм Радянського Союзу. Двічі звання Героя був удостоєний льотчик-ас, національний герой кримськотатарського народу Амет-Хан Султан. Канадійка українського походження Анна Храплива за віддану службу була нагороджена однією з найвищих нагород - медаллю Британської імперії.

Герой Другої світової війни льотчик Іван Кожедуб

Герой Другої світової війни льотчик Амет-Хан Султан

Активістка Союзу Українських канадських вояків Анна Храплива

Щоб трагедія війни не повторилася, а звитягу борців не було забуто, щороку у дні завершення війни у Європі відзначають 8 травня День пам’яті та примирення та 9 травня День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Робота в групах

5. Скориставшись додатковими джерелами інформації, довідайтеся про українців, які уславилися завдяки своїм вчинкам у Другій світовій війні. Як їхні вчинки впливали на перебіг війни?

ПІДСУМОВУЄМО

1. Намалюйте у зошиті лінію часу. Позначте на ній початок, дати подій війни, згадані у параграфі. Позначте також дати окупації та вигнання нацистських окупантів із вашого населеного пункту. Вирахуйте, як довго ваш населений пункт перебував під владою окупантів.

2. Дізнайтеся у ваших рідних, близьких або знайомих, чи були серед них учасники Другої світової війни. Що вони розповідали про ті події, які емоції переживали? Якщо маєте фото з сімейного архіву - додайте його до записаної розповіді.

3. Відвідайте сайт Меморіального комплексу «Національний музей історії України у Другій світовій війні». Перейдіть до рубрики наукових проєктів «Родинна пам’ять про війну» за посиланням

https://www.warmuseum.kiev.ua/_ua/projects/memory/.

Прочитайте одну із запропонованих історій. Поділіться своїми враженнями та емоціями від прочитаного.

Або ж дізнайтеся, в яких музеях вашого краю розповідається про Другу світову війну та участь українців у ній. Заплануйте подорож до одного з музеїв.

4. Символом пам’яті про Другу світову війну є червоний мак і гасло «Ніколи знову». Як ви розумієте цей заклик? Підготуйте невелике есе, в якому розкажіть, чому ми маємо пам’ятати про цю трагедію Другої світової війни та захищати свою Батьківщину від ворога.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду