Коли і як утворилася сучасна Українська держава
- 28-11-2022, 16:44
- 504
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Пометун, Малієнко 2022
§ 19. Коли і як утворилася сучасна Українська держава
Обговоріть у класі
Що таке, на вашу думку, незалежність держави? Яку державу називають незалежною? Коли Україна здобула незалежність?
Досліди
Що об’єднує подані світлини? Які почуття вони у тебе викликають?
1. Український прапор, піднятий над Антарктидою у 1996 році на станції «Академік Вернадський»
2. Леонід Каденюк. Перший космонавт України, учасник космічного польоту 1997 року
3. Найбільший і найпотужніший у світі літак «Мрія». У 2004 році Міжнародна федерація аеронавтики внесла Ан-225 у Книгу рекордів Гіннесса
4. Співачка Джамала. Переможниця Євробачення 2016 року
1. Що таке незалежність держави
Поміркуйте
На основі тексту поясніть, чому держави прагнуть стати незалежними.
Україна стала незалежною державою 1991 року. Головною ознакою будь-якої незалежної держави є державний суверенітет. Це право держави самостійно здійснювати політику всередині країни та у міжнародних відносинах. Якщо держава суверенна, то жодна інша країна не має права втручатися в її справи, порушувати кордони чи захоплювати територію. Незалежність дає свободу, необхідну людині і народу для життя сьогодні й побудови майбутнього. Люди суверенної держави — її громадяни — наділені правами й обов’язками. Становлення держави та її зміцнення потребують об’єднання, зусиль і праці всіх людей, які її населяють.
Досліди
Поясни зміст і важливість кожної з ознак суверенної держави.
2. Як розпочалась історія суверенної України
Поміркуйте
На основі тексту складіть хронологічну таблицю «Пам’ятні дати історії нашої держави».
Протягом багатьох століть українці мріяли про незалежність та боролися за це. Наша держава увібрала в себе традиції державництва Русі-України, Війська Запорозького, української державності початку XX століття.
Акт (від латинського слова «дія») — документ державного суспільного значення, який вводить в дію певні рішення.
24 серпня 1991 року Верховною Радою України ухвалено Акт проголошення незалежності України.
На політичній карті світу постала нова самостійна держава — Україна. Відтоді День Незалежності України — головне державне свято, що відзначають 24 серпня. Оскільки 22 січня 1918 року Центральною Радою вже була проголошена незалежність, 24 серпня 1991 року фактично відбулося відновлення незалежності України. І сьогодні триває боротьба за свободу, суверенітет та територіальну цілісність нашої держави — українські захисники боронять незалежність ціною власного життя.
Щоб упевнитись у підтримці населення, Верховна Рада України запросила громадян підтвердити Акт проголошення незалежності України. Для цього 1 грудня 1991 року було проведено референдум — всенародне голосування. Більше 90% громадян, які взяли участь у ньому, підтримали це рішення. Того самого дня було обрано Президента України. Ним став Леонід Кравчук.
Протягом наступних місяців суверенну Україну визнало майже 100 держав світу. Так було започатковано новий етап історії нашої держави. Україна увійшла у міжнародні організації, а в грудні 1995 року була прийнята до Ради Європи.
28 червня 1996 року Верховна Рада України ухвалила Конституцію України — її Основний Закон.
Використовуй інструменти дослідження
Опрацьовуючи фрагмент (статтю) закону, постанови, указу, іншого офіційного документу, відповідай на запитання:
- 1) Як називається документ?
- 2) Який орган влади його прийняв?
- 3) Коли було ухвалено цей документ?
- 4) Які є ключові слова цього документу (назви їх)?
- 5) Чому цей документ є важливим?
Досліди
Застосуй пропонований вище інструмент для дослідження документа.
Конституція України
(прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 р.)
Стаття 20
Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний Прапор України — стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів...
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).
Державний гімн України — національний гімн на музику Μ. Вербицького із словами, затвердженими законом...
3. Як громадяни шанують державну незалежність нашої держави
Здобуття державності — це результат і тривалої боротьби, і творчих зусиль багатьох визначних українців: політиків, військових, благодійників, митців, чия діяльність наблизила незалежність України. Ми як громадяни нашої держави прагнемо її розбудови, зміцнення та розквіту.
Досліди
Розглянь світлини. Що в них спільне? Чим відрізняються свята? Яку загальну назву можна дати цим світлинам? Як ти відзначаєш День Незалежності України?
Перше святкування Дня незалежності України у 1991 р.
Святкування 30-річчя незалежності України в 2021 р.
Досліди
Розглянь світлину пам’ятника В’ячеславу Чорноволу в Києві. Прочитай факти про нього. Як автори пам’ятника передали характер В. Чорновола?
Пам’ятник В’ячеславу Чорноволу. Скульптор Богдан Мазур. Архітектор Юрій Мельничук. Київ, 2006 р. Монумент зображує В’ячеслава Чорновола, який ніби проходить через пролом у стіні. Над його головою витає муза з калиновим вінком.
Кілька фактів про людину
В’ячеслав Чорновіл (1937-1999) — один із лідерів українського визвольного руху, відомий державний діяч. Як борець за права України тричі був ув’язнений радянською владою. В’ячеслав Чорновіл відмовився свідчити у справі проти своїх друзів та соратників, наражаючи себе на велику небезпеку.
Брав участь у проголошенні Декларації про державний суверенітет та Акту проголошення незалежності України. У 1991 р. В’ячеслав Чорновіл був кандидатом у Президенти України. У 2000 р. йому посмертно присвоїли звання Герой України.
Перевір себе
- 1. Яка держава є суверенною?
- 2. Коли було проголошено незалежність України?
- 3 Чому створення власних збройних сил є ознакою суверенітету держави? Які інші ознаки суверенної держави тобі відомі? Назви та поясни їх.
- 4 Які монументи, пам’ятники, меморіальні дошки, пов’язані з незалежністю нашої держави, є у вашому селі, селищі, місті? Складіть короткий сценарій екскурсії до одного із таких пам’ятних місць.
А ще ти можеш
- 1. Розглянь грошові банкноти нашої країни. Знайди на них ознаки державної незалежності. Поясни, кого і чому зображують на банкнотах.
- 2. Придумай та намалюй поштову листівку для привітань із Днем Незалежності України.
Коментарі (0)