Ярослав Осмомисл. Галицький володар європейського штибу
- 25-10-2022, 23:09
- 234
7 Клас , Правління князів: походи й реформи 7 клас Васильків 2020
Ярослав Осмомисл
Галицький володар європейського штибу
Князь Ярослав Осмомисл, погруддя-реконструкція
Нащадки Ярослава Мудрого вплинули на державотворення у віддалених окраїнах Русі. Наприкінці XI століття троє братів Ростиславовичів — Рюрик, Василько і Володар — посіли престоли відповідно в городах Перемишль, Теребовля та Звенигород. Підлеглі їм землі належали волинському князю, який розпочав із самозванцями тривалу війну. Проте городяни й бояри підтримали братів, бо ті походили зі славетного роду, тому мали право князювати. Прикарпаття славилося соляними джерелами, з яких добували та виварювали надзвичайно потрібний у Середньовіччі продукт, адже завдяки солінню їжа довше зберігалася. Торгівля сіллю забезпечувала статки боярам, заразом робила їх упливовими. Саме тому край багатів, чим вабив нащадків великих князів київських.
Галицьке князівство утворилося дещо пізніше. На початку 1140 років Володимирко Володаревич, правнук Ярослава Мудрого, об’єднав володіння довкола Галича і зробив місто столицею. Вона невпинно розросталася, розвивалися ремесла, комерція. Князь Володимирко особисто опікувався підданими. Однак «золотою добою» Галичини прийнято вважати період правління Ярослава Володимирковича Осмомисла.
Кмітливий та сміливий, він перебував на галицькому престолі чверть століття, ставши одним із наймогутніших і найшанованіших у руському суспільстві. Він — справжній лідер, якого народ поважав за справедливість. Над усіма іншими містами Ярослав зумів піднести Галич. Із величезною пошаною писали про нього літописи. Його оспівав невідомий автор «Слова про похід Ігорів»:
«...Галицький Осмомисле Ярославе!
Високо сидиш ти на своїм злотокованім
престолі, підпер гори угорськії своїми
залізними полками, заступивши
королеві путь, зачинивши Дунаю ворота».
Князь Ярослав Осмомисл, скульпторка Теодозія Бриж, місто Володимир-Волинський, Волинська область
Велика слава князя принесла чимало користі рідній йому землі. Але чому ж він Осмомисл? Завдяки унікальному розумові, умів бачити те, чого інші не помічали, міркувати про те, до чого іншим важко було додуматися. Він знав, як боронити свій люд без кровопролитних війн, охороняти уділ у такі способи, про які ніхто й не чув. Тобто «осмомисл» — це людина, що мислить одразу вісьмома (осьмома) думками. Припускають ще й інше походження прізвиська. Нібито Ярослав знав вісім іноземних мов, тобто мав різних вісім думок-«мислів».
На відміну від конкурентів, він увійшов в історію як «книжник». У часи Середньовіччя правителі здебільшого воювали безперестанку. Ті ж, які відмовлялися, заслуговували неслави «слабаків». Однак про галицького князя такого ніхто говорити не смів. Навіть навпаки — літописці, які підтверджували його мирну політику, жодним словом не обмовлялися про його «вразливість». Князь неустанно вчився, і це давало йому перевагу над войовничими, але неосвіченими супротивниками. На жаль, прикарпатський володар нічого не міг їм протиставити в боях (через хворобу його коліно не згиналося), проте в дипломатичних «іграх» рівних йому не було.
Як уже зазначалося, князь Ярослав Осмомисл був сином Володимирка Володаревича та угорської принцеси. У 1149 році батько, який шукав союзників проти волинських правителів, одружив свого єдиного спадкоємця з Ольгою, донькою суздальського князя Юрія Довгорукого. Шлюб виявився невдалим і нещасливим. Подружжя не підтримувало одне одного. Співжиття з суздальською княгинею принесло галичанину чимало неприємностей, хоча з погляду Середньовіччя їх «союз» видавався успішним. Дружина народила двох доньок. Одну засватали за польського князя. Другу, яка в українській літературі відома як Ярославна, — за новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича. Дещо пізніше на світ з’явився син Володимир — законний спадкоємець.
Отож Ярослав правив однією з найпотужніших «провінцій» Русі-України. Він продовжував політику попередників та водночас захищався від зазіхань волинських князів і великого київського Ізяслава Мстиславовича. Бажаючи контролювати соляний промисел, той приступив до Передкарпаття. Вирішальна битва відбулася 1154 року поблизу міста Теребовля. Перемогу здобули галичани, тоді як військо нападника втекло. Після упокоєння князя Ізяслава, що сталося того ж року, вдалося встановити такий-сякий мир.
Залишаючись «мирним», Ярослав Осмомисл зумів розширити межі своїх володінь, приєднати простори між річкою Дністер і Карпатами, пониззя річки Дунай. Великим успіхом стало впокорення бунтівного міста Берладь, де тривалий час гуртувалися опоненти Ростиславовичів. Нові території заселяли й освоювали, тобто колонізували. Князь сформував чи не найкращу армію. Навіть відомий військовою вдачею Роман Мстиславович, який планував приєднати Галицькі землі до Волинських, наважився на перший «об’єднавчий» похід лише після смерті галицького монарха. Про його збройні сили згадував автор «Слова про похід Ігорів»: «Підпер гори Угорські своїми залізними полками, заступивши королеві дорогу». Князь мирно жив із сусідами, зокрема уклав договір із Польщею, скріпивши його шлюбом своєї доньки з польським князем. Припускають, що налагодив добрі стосунки з імператором Священної Римської імперії — Фрідріхом І Барбароссою.
Інтуїція та вміння домовлятися не зраджували нащадкові Ярослава Мудрого. У 1164 році укладено візантійсько-угорський мир, спрямований, зокрема, проти Галицького князівства. Князь Ярослав Осмомисл вирішив діяти на випередження. Він підтримав вигіднішого претендента на посаду — Андроніка І Комніна, двоюрідного брата правлячого імператора. Цікаво, що той був сином ромейського правителя та руської княжни і не тільки знав руську мову, а виявляв особливе ставлення до маминої батьківщини. Там і шукав прихистку в скрутний момент. Галицький Осмомисл прийняв утікача. Згодом той віддячить мирною угодою, а на згадку про відвідини Галича прикрасить власні палати розписами з побачених у далекій Прикарпатській землі: зображеннями сцен полювання, прудких коней, пораненого зубра, інших тварин.
Із Півднем Ярослава поєднували й інші вчинки. Наприклад, в істориків віддавна викликала неабияку зацікавленість нотатка творця «Слова...»: «Стріляєш... на султанів у далеких землях». Запис дуже дивний, адже князь не покидав власних теренів. Це можна пояснити хіба лишень участю галичан у хрестових походах. Імператор Фрідріх І Барбаросса проводив тривалу підготовку до третього Хрестового походу в Святу Землю. Припускають, що галицькі воїни разом з угорськими могли брати участь у виправах або ж щонайменше мали наміри таке робити. Версія може виявитися слушною, бо взаємини зі Священною Римською імперією мали вигляд приязних. Принаймні коли Володимира, сина Ярослава Осмомисла, бояри скинули з престолу, Фрідріх І Барбаросса подбав про його повернення.
Отож галицький князь, направду, був найвпливовішим із-поміж багатьох діячів Русі-України. Його князівство розвивалося цілісно. Проте, якщо із зовнішніми загрозами він давав раду, то із внутрішніми складалося не все однозначно.
Досягнувши чималих успіхів як державець, своє подружнє життя він не наладив. Суздальська княгиня Ольга виховувалася в значно суворіших умовах. Вона не сприймала те європейське середовище, що панувало при дворі. До того ж, шлюб уклали їхні батьки з політичних мотивів, тому глибоких почуттів до жінки в чоловіка, звісно, не виникало.
Одного разу Ярослав Осмомисл зустрів молоду красуню — Настю з боярського роду Чагровичів. Спалахнуло почуття настільки взаємне та щире, що князь відважився розійтися зі своєю законною дружиною і розпочав відкрито жити разом із коханою. Бояри злякалися посилення впливу Чагровичів і підняли бунт. Вони боялися, що наближеній до володаря родині дістануться найвпливовіші посади та привілеї. Тому ув’язнили Ярослава, а Настю звинуватили в чаклунстві та вирішили спалити на вогнищі.
Галицький правитель всіляко опирався. Він намагався врятуватися, покликав на допомогу польські та волинські війська. Тоді бунтівні бояри попросили миру. Натомість все-таки зажадали від князя клятви, що він надалі житиме із шлюбною дружиною і не переслідуватиме вбивць коханої. Попри болючу втрату, він із болем у серці погодився на умови заради державного спокою. Так через звичайнісіньку заздрість знищили справжні почуття.
Князь Ярослав Осмомисл приділяв велику увагу розвиткові культури. За нього укріплювали міста й села. Завдяки його ініціативі й підтримці зводили храми. Зокрема в 1153-1157 роках постав Успенський собор в Галичі. Працювали переписувачі книжок. Князівство процвітало.
Помираючи, він заповів престол Олегові, сину від коханої Насті. А Володимирові, сину від Ольги, залишив город Перемишль. Озлоблені бояри, які так щиро присягали, прогнали бажаного батьком спадкоємця. У Галицькій землі почалася колотнеча, якою охоче скористалися сусіди.
Вір, але перевір
Археологічні дослідження здатні викликати сплеск національних почуттів, зокрема, гордість за своїх співвітчизників. Такими стали розкопки літа 1937 року в селі Крилос, де експедиція під керівництвом науковця Ярослава Пастернака визначила місцезнаходження Успенського собору — головного храму літописного столичного Галича. Археологи виявили саркофаг із рештками Ярослава Осмомисла. Знахідка підняла хвилю ентузіазму, увагу преси, масові екскурсії. Однак через кілька років почалася Друга світова війна, під час якої рештки пропали. Дослідник Ярослав Пастернак, який емігрував на Захід, у жодній зі своїх публікацій про них не згадував. У музеях їх слідів теж не відшукали. «Князь Ярослав Осмомисл» як раптово «воскрес» на шпальтах газет у 1937 році, так само раптово покинув публічний світ.
Саркофаг князя Ярослава Осмомисла під час розкопок Успенського собору, село Крилос поблизу міста Галич, 1937 р. Тепер зберігається в Івано-Франківському краєзнавчому музеї
Мовою джерел
Київський літопис про князя Ярослава Осмомисла:
«...Був же він князь мудрий і красномовний, і богобійний, і поважний в усіх землях, і славен військами...
З усіма князями він жив у злагоді і раді, особливо дбав про порядок своєї землі, і тому всім сусідам був страшний. Ніхто не смів на нього нападати, тому що воєводи його, безперестану грекам, уграм і чехам допомагаючи, були вмілі в ратних справах і хоробрі в битві. Земля ж його була повна в усьому достатку, процвітала і множилася в людях, тому що умільці і ремісники з усіх країн до нього приходили і городи населяли, котрими збагачувалася земля Галицька в усьому. По Дунаю він городи укріпив, купцями населив; тим, які торгували через море в греках і ремесла налагоджували, він зі своїх маетностей допомагав. Він був щедрим, милостивим і правосудним, через те безліч іноземців йому служило. Навчений був, багато книг читав. У церковному чині багато що виправляв, і клір влаштовуючи і навчаючи, зловір’я скореняв, а мудрості і правдивої віри навчав і вчити спонукав. Ченців же і їхні прибутки призначив для навчання дітей».
Прочитай оповідь, літописний уривок, свідчення, розглянь зображення скульптур. Зістав відомості про князя Ярослава Осмомисла. Які факти збігаються? Які різняться? Поясни причини розбіжностей. За допомогою пошукового застосунку «Ґуґл» дізнайся різні версії розгортання та завершення стосунків галицького князя з боярською донькою. Яку із них ти вважаєш правдоподібнішою?
Коментарі (0)