Українські землі у складі Польського та Угорського королівств, Молдавського та Московського князівств
- 29-10-2022, 19:20
- 335
7 Клас , Історія України 7 клас Хлібовська 2020
§ 23. Українські землі у складі Польського та Угорського королівств, Молдавського та Московського князівств
Згадайте, коли Ольгерд переміг монголів у битві на Синіх Водах.
Як ви розумієте значення понять «інкорпорація», «унія»?
Чи пам’ятаєте ви, що литовці зазнали надзвичайно сильного культурного і релігійного впливу з боку східнослов’янських народів.
1. Українські території у Польському королівстві.
Після розпаду Галицько-Волинської держави частина українських земель відійшла до Польського королівства. Насамперед це Галичина і Західна Волинь. В 1430-х роках до Польщі було приєднане Західне Поділля.
На ці території поширили територіально-адміністративний устрій Польського королівства. В 1434 році Галицька, Львівська, Перемишльська, Сяноцька, Холмська землі були об’єднані в Руське воєводство з центром у Львові. На Західній Волині утворили Белзьке воєводство з воєводською столицею в місті Белз, а на Західному Поділлі — Подільське воєводство з центром у місті Кам’янець (тепер Кам’янець-Подільський).
Герб Подільського воєводства
Герб Руського воєводства
Герб Белзького воєводства
Політика Польського королівства щодо українських земель значно відрізнялася від литовської. Влада навіть не намагалася порозумітися з місцевою елітою. Утвердили польську систему управління, передаючи її винятково в руки поляків. Окрім того, польські землевласники отримували тут маєтки, а в міста запрошували німецьких, єврейських, вірменських переселенців, котрі мали пільги і привілеї. Частка українського населення зменшувалася.
- 1. Які українські території потрапили до складу Польського королівства?
- 2. Назвіть воєводства, створені на українських землях у складі Польського королівства.
- 3. Охарактеризуйте політику Польського королівства щодо українських земель.
Детальніше про аміністративно-територіальний устрій воєводств
У XV столітті Руське, Подільське, Белзьке воєводства поділилися на окремі повіти. Українське населення потерпало від соціальних, етнічних, релігійних утисків. Католицька шляхта витісняла православних українців зі сфери адміністративного управління, виробництва, культури. Це сприяло полонізації населення.
- 1. Визначте наслідки інкорпорації українських земель до складу Польського королівства.
2. Становище українських земель в Угорському королівстві та Молдовському князівстві.
Як ви вже знаєте, ще Київська держава вела боротьбу з Угорським королівством за порубіжні території. Галицький князь Ярослав Осмомисл навіть побудував у Карпатах укріплення для захисту від нападів угорців. Проте наприкінці ХІІІ століття Угорське королівство підпорядкувало Закарпаття. Його територію поділили на адміністративні одиниці — комітати. Їх очолили призначені королем намісники — жупани. Землі роздавали угорській знаті, католицьким храмам і руському населенню, котре переймало угорську мову, культуру, католицьку віру. Угорські землевласники переселяли в новопридбані маєтки угорських селян. Натомість місцеве населення витісняли в гірські малообжиті райони із суворим кліматом і неродючими ґрунтами. Водночас у міста запрошували переселенців — італійців, німців, словаків.
Помітний слід в історії краю залишив подільський князь Федір Коріятович, котрий у 1394 році переселився в Закарпаття. Він заснував православний монастир Святого Миколая на Чернечій горі біля міста Мукачеве. А його дружина Ольга заклала жіночий монастир на неподалік села Підгоряни. Православна віра сприяла збереженню русами рідної мови, культури. В 1526 році турецьке військо розгромило угорців у битві під містом Мохач й Угорське королівство припинило існування. Відтак західна частина Закарпаття ввійшла до Австрії, а східна — до Трансільванського князівства.
Картина невідомого художника XVIII століття «Князь Федір Коріятович»
Хотинська фортеця Світлина
Землі, розташовані між річкою Дністер і Карпатським хребтом, із численними буковими лісами називали Буковиною. У першій половині XIV століття краєм володіли Золота Орда та Угорщина. Із середини XIV століття Буковина відійшла до Молдовського князівства. Її там називали Шипинською землею, а з XVI століття — Буковиною. Територію поділили на громади, які очолювали старости. Члени громад спільно користувалися орними землями, сіножатями, лісами. Займалися хліборобством і тваринництвом. Найбільшим містом був Хотин. Наприкінці XIV століття на ці землі почали нападати турки. В 1485 році правитель Молдавського князівства — господар — став васалом турецького султана.
- 1. З якого століття Угорське королівство підпорядкувало Закарпаття?
- 2. Що для розвитку Закарпаття зробив Федір Коріятович?
- 3. До складу якої держави потрапила Буковина в XVI столітті?
3. Приєднання українських земель Московським князівством.
Із середини XIV століття зміцнилося Московське князівство. Наприкінці XV століття його правителі почали втілювати ідею про поширення влади московського князя на всі території, що входили раніше до Київської держави. Під владою Івана ІІІ, котрий почав йменувати себе царем, були об’єднані північноруські землі. Московське царство стало могутньою державою, яка прагнула до нових завоювань. На московсько-литовському порубіжжі наприкінці XV століття не вщухали конфлікти.
Впродовж 1500-1503 років Московське царство вело війну з Великим князівством Литовським, Руським і Жемайтійським, яке зазнавши поразки, визнало приєднання до Московського царства Чернігівського та Новгород-Сіверського князівств. Однак населення вчинило спротив московським військам, за що воєводи «людей багатьох вогню і мечу піддали, а інших повели до полону». Чернігово-Сіверщину було поділено на повіти, очолювані воєводами, які зайняли місце тамтешніх князів.
Фрагмент картини Юрія Нікітіна «Перемога князя Костянтина Острозького у битві під Оршею»
Під час кампанії 1514 року 80-тисячне московське військо захопило білоруський Смоленськ і рушило до міста Орша — важливого пункту на перетині торговельних шляхів між Києвом, Мінськом, Вільно і Москвою. Назустріч йому вирушило 30-тисячне українсько-білорусько-литовське військо, очолюване князем Костянтином Острозьким. 8 вересня 1514 року воно перемогло в цій битві московську армію. Одначе перемога не припинила протистояння Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського та Московського царства за українські землі.
- 1. Яке князівство в ХІV столітті претендувало на всі території Київської держави?
- 2. Назвіть українські землі, що відійшли до Московського царства на початку XVI століття?
- 3. Яка подія відбулася в 1514 році?
Князь Костянтин
ЖИТТЄТЕКА
Ім’я: Костянтин
Роки життя: близько 1460-1530.
Династія: Острозьких.
Внутрішня політика: володів 91 містом, містечком і селом, такими як: Дорогобуж, Городок, Здолбунів, Луцьк, Острог, Дубно, Рівне, Світязь, Турів. Організував будівництво оборонної лінії на південних кордонах Литви. З 1497 року став великим литовським гетьманом — головнокомандувачем військами. Був світським покровителем православної церкви. За його кошти збудовано й реставровано чимало православних храмів та монастирів у Вільно, Жидичині, Києві, Дубно, Острозі, Турові, Дермані.
Зовнішня політика: організовував захист краю від набігів татар. Війська, які очолював князь, здобули перемогу над татарами в битвах під Вишнівцем (1512 рік), під Сокалем (1519 рік), біля річки
Ольшаниця на Київщині (1527 рік). Керував польсько-литовськими військами в московсько-литовських війнах у 1500 - 1503 роках.
Вшанування пам’яті: на замовлення його сина, Василя-Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври над похованням у 1579 році був встановлений надгробний мармуровий пам’ятник.
Папський легат Пізоні про князя: «Князь Костянтин може бути названий кращим воєначальником нашого часу, він 33 рази ставав переможцем на полі битви, [...] в бою не поступається хоробрістю Ромулу».
- 1. Оберіть із рубрики факт, який, на вашу думку, найкраще характеризує діяльність князя Костянтина Острозького. Поясніть свій вибір.
1. Запишіть у зошит дати та події, пов’язані з ними, трьома кольорами:
- 1434 р.— створення Руського воєводства;
- XIII ст. — Закарпаття відійшло до Угорського королівства;
- XIV ст. — Буковина відійшла до Молдовського князівства;
- 1514 р .— битва під Оршею.
2. Яке поняття зашифроване в ребусі? Складіть із ним речення.
3. Федір Коріятович, племінник великого князя литовського Ольгерда, в 1393 році змушений був покинути Поділля й зі своїми людьми переселився до Закарпаття. Він добудував Мукачівський замок, на Чернечій горі, заснував монастир, був князем Карпатської Русі. Помер у 1414 році. Пройшло 112 років по його смерті, й Закарпаття було поділено між Австрією та Трансільванським князівством? В якому році відбувся поділ Закарпаття?
4. Об’єднайтеся в групи і підготуйте театралізовану сценку «Інтерв’ю з князем Костянтином Острозьким». Використайте в сценці такі слова: великий гетьман литовський, покровитель православної церкви, захисник краю, битва під Вишнівцем, битва під Оршею.
5. Перевірте себе, зайшовши за посиланням.
Коментарі (0)