Войти
Закрыть

Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха та Мстислава Великого

7 Клас , Історія України 7 клас Сорочинська, Гісем 2020

 

§ 11. Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха та Мстислава Великого

1. Початок правління Володимира Мономаха

Велику роль у подальшій історії Русі відіграв Володимир Мономах. Його називали так за родовим ім’ям матері. Існує також легенда, що візантійський імператор Константин IX Мономах відправив йому символи царської влади — барми (дорогоцінні наплічні прикраси) і корону, так звану «шапку Мономаха», якою згодом коронувалися московські великі князі й царі. Хоча насправді її московським князям подарував монгольський хан Узбек у 1317 р. Сама легенда, яка б виправдовувала спадкоємність московських князів на землі Русі-України, виникла в XV ст.

Так звана «шапка Мономаха»

Уділ Володимира Мономаха

На половецькі степи. Худ. О. Жабський

Благословення Володимира Мономаха перед боєм із половцями. Худ. В. Васнецов

Своє дитинство Володимир провів при дворі батька в Переяславі. Разом із батьком він брав участь у небезпечних полюваннях на дикого звіра, також звик виконувати складні, недитячі доручення. У свій перший похід на чолі невеликої дружини до далекого Ростова батько відправив Володимира у 13-річному віці. Коли Всеволод Ярославич у 1078 р. став Великим князем Київським, Володимир отримав в уділ Чернігів, де правив шістнадцять років (1078-1094 рр.). Це був період розквіту Чернігівської землі, зростання міст та будівництва храмів. Після смерті батька в 1094 р. Володимир добровільно поступився чернігівським уділом на користь Олега Святославича, який мав переважні права на ці землі, а сам повернувся до Переяслава.

Зі звернення бояр і купців до Володимира Мономаха

«Іди, князю, у Київ, а як не підеш, то знай, що багато лиха вчиниться, це не тільки двір чи соцьких... пограбують, а ще й нападуть... і на бояр, і на монастирі, і будеш ти відповідати, князю, коли пограбують і монастирі».

  • 1. Чим аргументували своє звернення до князя бояри і купці? 2. Чому кияни звернулися саме до Володимира Мономаха?

Походи Володимира Мономаха проти половців

Яким був результат цих походів? Чим примітний похід руських полків проти половців у 1111 р.?

Переяславський період життя Володимира Мономаха (1094-1113 рр.) пов’язаний із боротьбою князя проти половців. Він зумів організувати ряд спільних походів руських князів проти кочовиків — у 1103, 1109, 1110, 1111 рр.

Тогочасні літописці не згадують про жодну поразку Володимира Мономаха. Сам князь наприкінці життя твердив, що лише великих походів проти половців, у яких брав участь, пам’ятає 83. «Я уклав з половцями 19 мирних угод, — писав Мономах у «Повчанні дітям», — взяв у полон понад 100 кращих їхніх князів і відпустив їх, а понад 200 стратив і втопив у річках».

Історики вважають, що Володимир Мономах першим серед руських князів зрозумів переваги використання в боротьбі з кочовиками блискавичних атак важкоозброєної кінноти.

У яких уділах довелося правити Володимиру до 1113 р.? Якими особистими чеснотами та політичними рішеннями вирізнявся Володимир Мономах?

2. Київське повстання 1113 р.

Коли навесні 1113 р. помер Великий князь Святополк II Ізяславич, його побожна дружина, за давньою традицією, влаштувала роздачу добра князя з княжої скарбниці. Дари виявилися досить щедрими: удова намагалася якось залагодити досить неприємну історію із сіллю, якою князь спекулював у змові з лихварями. Утім, щедрість мала протилежний результат. Кияни розцінили це як слабкість влади і, зібравшись на віче, вирішили запросити на київський престол Володимира Мономаха. Але той відмовився, пославшись на рішення Любецького з’їзду. Тим часом озброєні кияни чинили погром двору Святополкового тисяцького Путяти, а потім почали нищити квартали іноземців, особливо єврейських купців і лихварів. Налякані подіями, бояри і купці вдруге звернулися до Володимира Мономаха із проханням.

Повстання киян у 1113 р. Худ. І. Їжакевич

Який результат повстання киян 1113 р.?

3. Володимир Мономах — Великий князь Київський

Великим князем Мономах став у 1113 р., коли йому вже виповнилося 60 років. На початку правління він зініціював прийняття нового збірника законів «Статуту Володимира Всеволодовича», який доповнив «Руську правду». «Статут» обмежував лихварство, скасувував практику перетворень вільних людей на холопів за борги тощо. Уперше було визначено права та обов’язки селян, які потрапляли в кабалу через невідпрацьований борг (закупи).

Незважаючи на поважний вік, Володимир за час свого правління діяв енергійно і рішуче. Він приборкав міжкнязівські чвари, зміцнив одноосібну владу. Володимир востаннє об’єднав у своїх руках більшу частину Русі. Інші князі не наважувались виступати проти нього. Верховну владу київського князя визнавали навіть чернігівські та галицькі князі.

Вже у перші роки свого правління в Києві Володимир завершив розгром половців і відігнав їх від кордонів. Майже 40 років кочовики не турбували Русі.

Успіхи політики Володимира Мономаха пожвавили торговельні й господарські зв’язки. Нові величні храми прикрасили міста. У Києві через Дніпро звели перший дерев’яний міст.

Володимир Мономах розгорнув активну і зовнішньополітичну діяльність.

У 1116 р. він втрутився в боротьбу різних придворних угруповань за імператорський трон Візантії. Це призвело до конфлікту, і руські полки рушили на Дунай. Суперечку пощастило владнати мирно, і в 1122 р. онука Володимира вийшла заміж за імператора Візантії. Підтримувалися династичні зв’язки і з іншими правителями Європи: Угорщини, Швеції, Польщі, Данії, Норвегії.

Чому Володимир Всеволодович дістав прізвисько Мономах? Які здобутки правління Володимира Мономаха?

Замок Володимира Мономаха в Любечі

Що спільне і відмінне у зовнішньому вигляді замків Русі і Західної Європи?

4. Правління Мстислава Великого

Коли Володимир помер, великокнязівський престол перейшов до його старшого сина Мстислава (1125-1132 рр.), який продовжував політику батька щодо збереження єдності Русі. Усі Мономаховичі під його твердою рукою діяли разом і згуртовано. За межами родини були лише Чернігів, Полоцьк та дрібні волості майбутньої Галицької землі. Незабаром полоцьких князів вдалося приборкати, а чернігівських зробити своїми союзниками.

За часів його правління у свідомості князів уже настільки вкоренилося право на вотчину, що між спадкоємцями неодноразово починають спалахувати конфлікти. Завдяки таланту і політичній майстерності Мстислав вправно їх долав, наводячи лад залізною рукою. Його влада справді була загальноруською. Нащадки називали його «Великим». Проте він припустився однієї фатальної помилки, яка далася взнаки вже після його смерті. Так, у суперечці за чернігівський престол Мстислав підтримав Ольговичів (нащадків Олега Святославича), які згодом стали головними конкурентами Мономаховичів у боротьбі за владу на Русі.

Успішною була також відсіч князя спробам половців скористатися смертю Володимира Мономаха й повернутися в південноруські степи.

Мстислав також воював із литовськими племенами, накладав данину на чудь, підтримував династичні зв’язки зі Швецією, Норвегією, Польщею, Чехією та Візантією.

Після смерті Мстислава міжкнязівські усобиці спалахнули з новою силою, і дуже швидко Русь розпалася на півтора десятка земель і князівств.

Чому Мстислав Володимирович отримав прізвисько Великий?

Бойові обладунки дружинника: шолом, кольчуга, меч. Експозиція музею

Княжий знак Мстислава Великого

Практичне заняття №3 «Повчання дітям» Володимира Мономаха — кодекс настанов князівської родини»

ВИСНОВКИ

Володимир Мономах був одним із найвидатніших правителів часів Київської держави. Ставши організатором боротьби проти половецької небезпеки, він здобув собі славу й авторитет, що згодом дало можливість посісти престол Великого князя Київського. Володимир усвідомлював небезпеку розпаду держави й убачав вихід із ситуації в зміцненні одноосібної влади. Уже з перших днів свого князювання він наполегливо йшов до своєї мети, якої, зрештою, й досяг. Він зміг передати владу своєму синові Мстиславу, який продовжив справу батька. Мстислав виявився останнім правителем єдиної Київської держави.

ЗАКРІПИМО ЗНАННЯ

  • 1. Чим відзначилися молоді роки Володимира Мономаха?
  • 2. Яка особливість походу проти половців 1111 р.?
  • 3. Завдяки чому Володимир Мономах домігся успіхів у боротьбі з половцями?
  • 4. Якими були причини і наслідки повстання киян у 1113 р.?
  • 5. Обговоріть у групах. Завдяки чому Володимир Мономах спромігся відновити єдність Київської держави?
  • 6. За допомогою додаткових джерел підготуйте презентацію: «Володимир Мономах — Великий князь Київський».
  • 7. Чим відзначилося правління князя Мстислава Володимировича? Чому Мстислава Великого вважають останнім князем єдиної Київської держави?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 7 клас Сорочинська, Гісем 2020", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду