Українські землі у складі Угорщини, Молдавії, Московії та Османської імперії. Кримське ханство
- 6-11-2022, 20:11
- 255
7 Клас , Історія України 7 клас Сорочинська, Гісем 2020
§ 23. Українські землі у складі Угорщини, Молдавії, Московії та Османської імперії. Кримське ханство
1. Закарпаття у складі Угорщини
Племена угрів, які переселилися наприкінці IX - на початку X ст. до Паннонії (сучасна Угорщина) — Придунайської низовини, зіткнулися тут із місцевим слов’янським населенням, що мешкало переважно в передгір’ях Карпат.
Робота з історичними джерелами
Оповідь угорського хроніста початку XII ст. у творі «Про діяння мадярів»
Боротьба угорців за підкорення слов’янського населення Закарпаття була тривалою. Лише з ослабленням Галицько-Волинської держави Закарпаття остаточно ввійшло до складу Угорщини. Край було поділено на окремі територіально-адміністративні одиниці — комітати. Їх очолювали призначені королем з-поміж угорських панів намісники — ішпани (жупани), що здійснювали адміністративну, військову і судову влади. Землі, особливо в низинних районах Закарпаття, щедро роздавалися угорським землевласникам, а в міста переселялися угорці, німці, євреї. Слов’янське населення витіснялося в гори або піддавалося мадяризації.
Фрагмент панорами «Прибуття угорців» («Здобуття Батьківщини»). Худ. Арпад Фести, Ласло Меднянський, Єньо Барчаї
Бурхливий розвиток краю пов’язаний з діяльністю подільського князя Федора Коріатовича, який був змушений тікати від гніву великого литовського князя Вітовта. Федір отримав від угорського короля місто Мукачеве та став намісником Березького комітату. Прихід Коріатовича із 40 тисячами подільських селян, як твердять писемні джерела, зміцнив становище слов’янських народів у населенні краю. Федір Коріатович виступав проти запровадження кріпацтва і мадяризації. Він сприяв зростанню міст Мукачеве та Берегове. Було добудовано мукачівський замок, саме місто обнесено захисним валом, а поряд, на Чернечій горі, засновано православний монастир Святого Миколая, що діє й дотепер. Згодом у Мукачеві постало православне єпископство.
Найдавніша частина Мукачівського замку «Паланок» (сучасний вигляд)
Яка роль князя Федора Коріатовича у розвитку Закарпаття?
2. Доля Буковини
Буковина як історико-географічний регіон сформувалася в XIV ст. Зараз північна частина Буковини входить до складу нашої держави (Чернівецька область), а південна — до складу Румунії. Назву краю дали букові ліси, що густо вкривали його в минулому. За часів Русі-України та Галицько-Волинської держави Буковина була невід’ємною їхньою частиною.
Словничок
Мадяризація — насильне насадження угорської мови і культури неугорському населенню.
Після монгольської навали Буковина потрапила під безпосереднє управління Золотої Орди. Північна частина краю стала називатися Шипинською землею, що управлялася ординцями. Від середини XIV ст. Буковина потрапляє під владу Угорщини, а південна частина краю активно заселяється волохами (румунами).
У 1359 р. постало незалежне Молдавське князівство. Шипинська земля ввійшла до складу останнього як автономне утворення, що зберігало свій статус до середини XV ст. Після ліквідації автономії перестала вживатися й назва Шипинська земля, яку перейменували в Буковину. Уперше назву «Буковина» можна знайти в грамоті молдавського господаря (князя) Романа І від 30 березня 1392 р.
Українська мова та культура справляли значний вплив на духовне життя молдавського суспільства. До середини XVII ст. офіційною діловою мовою тут була давньоукраїнська, якою писали літописи та літературні твори. Великих землевласників, як і на українських землях, називали боярами.
Шипинська земля
Свідчення очевидця про Хотинський ярмарок
«...Вивозиться багато биків, м’ясом яких значною мірою харчується не лише населення Угорщини і Русі, а й поляки, німці, навіть Італія, головним чином місто Венеція».
- 1. Яка галузь господарства Буковини була найбільш розвиненою? 2. Із якими державами підтримувалися торговельні відносини?
У XIV-XV ст. Шипинська земля починає швидко розвиватися в господарському плані, зростає кількість населення. Міста Хотин і Чернівці стали важливими осередками ремесла й торгівлі. У Хотині відбувалися найбільші в Молдавському князівстві ярмарки.
Від другої половини XV ст. Молдавії довелося вести жорстоку боротьбу за незалежність від Османської імперії, володіння якої наблизилися до кордонів князівства. Спершу Молдавія (а в її складі й Буковина) була змушена визнати васальну залежність від Османської імперії, а згодом у 1514 р. безпосередньо ввійшла до її складу, де перебувала до 1775 р.
Яка сучасна назва Шипинської землі? Під яким роком уперше згадується назва Буковина?
3. Українські землі у складі Московської держави
Наприкінці XV ст. Московська держава позбулася монгольської зверхності. Будучи єдиною незалежною православною державою після падіння Константинополя, її правитель Іван III став претендувати на зверхність над усім православним світом і на землі Русі-України. До свого титулу він додав «Государь і великий князь усієї Русі», а в 1489 р. вперше зауважив великому князеві литовському й королю польському: «Наші города, і волості, і землі, і води король за собою держить».
Такі претензії московського правителя вкрай загострили відносини між Москвою і Литвою та спричинили майже безперервну низку війн першої третини XVI ст. У результаті, спираючись на підтримку удільних чернігово-сіверських князів, що були переважно нащадками Рюриковичів, Московія збільшила свої володіння за рахунок Чернігово-Стародубського і Новгород-Сіверського князівств. Усіх, хто був невдоволений цим приєднанням, московські воєводи вбили або захопили в полон. Новоздобуті землі було поділено на повіти на чолі з воєводами. У 1523 р. Новгород-Сіверське князівство було ліквідоване.
Під час литовсько-московської війни 1512-1522 рр. основні бої точилися за контроль над Смоленськом.
Іван III
Битва під Оршею, 1514 р. Худ. Г. Крель
Під час війни у 1514 р. відбулась одна з найбільших битв під Оршею, де литовська армія, очолювана гетьманом Костянтином Острозьким, розгромила вдвічі переважаюче московське військо. У полон потрапили більш ніж півтори тисячі знатних московитів, загинуло близько 30 тисяч. Проте ця перемога не переломила хід війни на користь Литви, яка зрештою поступилася Москві Смоленщиною.
Які українські землі увійшли до складу Московської держави на початок XVI ст.?
4. Кримське ханство
Монгольська навала змінила етнічний склад Причорномор’я та Криму. Панівною етнічною групою стали монголи, що змішалися з половцями та іншими місцевими етнічними групами, до яких стали переважно застосовувати назву татари.
Північне Причорномор’я та Крим у складі Золотої Орди утворювали окремий улус (область). Від кінця XIII ст. монгольські хани дедалі частіше обирали Крим для постійного проживання. Одним із таких місць було місто Солхат (Кирим, тепер Старий Крим). У перекладі з кримськотатарської «кирим» означає рів, укріплення. Згодом ця назва поширилася на весь півострів.
Утвердження монголів на цих землях згодом посприяло й поширенню там ісламу, яке започаткував брат Батия золотоординський хан Берке (1209-1266), що особисто прийняв цю релігію і всіляко поширював її серед підданих. Поширення ісламу мало двоякі наслідки. З одного боку, південноукраїнські землі на тривалий час долучилися до території поширення ісламської цивілізації, а Україна, розділена навпіл, стала прикордонням між християнською та мусульманською цивілізаціями. З іншого — це сприяло утворенню з етносів, що населяли Крим і Причорномор’я, кримськотатарського народу, формування якого завершилося в XVI ст.
Тамга — родовий знак Ґераїв (Ґіреїв)
У другій чверті XV ст. Золота Орда розпалася, і на її територіях виникло кілька самостійних держав: Велика Орда, Астраханське, Казанське, Сибірське ханства, Ногай і Кримське ханство.
Утворення Кримського ханства пов’язане з ім’ям хана Хаджі-Ґерая (1428-1466 рр.).
Походження Хаджі-Ґерая остаточно не з’ясовано. На думку одних істориків, справжнє ім’я Хаджі-Ґерая — Даулет-Бірди. Він був сином кримського хана Таш-Тімура (кінець XIV ст.). Інші стверджують, що він був представником двох могутніх кримських родів — Ширинів і Баринів. У юнацькі роки жив при дворі литовського князя Вітовта, який і допоміг йому утвердитися на престолі.
Хаджі-Ґерай зміг, спираючись на Литву, відстояти незалежність свого ханства від зазіхань хана Великої Орди. Це сталося, за різними джерелами, у 1449 або 1455 р. По смерті Хаджі-Ґерая після міжусобиці влада перейшла до його сина Менглі-Ґерая (1468-1514 рр.).
Кримські хани зберігали формальну зверхність над українськими землями у складі Великого князівства Литовського та видавали великому князю ярлик на княжіння на цих землях. Останній видали у 1472 р.
У 1475 р. на південному узбережжі Криму висадилися турецькі війська. Менглі-Ґерай був змушений визнати зверхність султана, а Кримське ханство 1478 р. стало васалом Османської імперії.
У Кримському ханстві склалася своєрідна система управління, яку частково було запозичено з ісламських країн. На чолі держави стояв хан. Він мав право верховного володіння землею. Частина угідь була в безпосередній власності хана, яку він міг передати в спадок. Основну частину його прибутку становили надходження від торгівлі трофеями та людьми, що були захоплені в полон під час походів.
Татарський вершник
Другим і третім за значенням після хана були офіційно оголошені спадкоємці — калга-султан і нуреддін-султан. Вони обидва мали значні володіння, а їхня влада відрізнялася від ханської лише тим, що ці двоє не мали права карбувати власну монету.
Особливе місце в управлінні ханством посідав великий бей — «очі та вуха хана». Він командував особистою гвардією, стежив за порядком у столиці — Бахчисараї, затверджував усі судові справи.
За зовнішню безпеку ханства й відносини з ордами, що кочували за межами Криму, відповідав ор-бей.
Усі найважливіші питання в житті ханства (війни та миру, витрат на утримання ханського двору тощо) вирішувалися на державній раді — дивані, до якої входили найвищі посадовці.
Кримське ханство на початку XVI ст. у складі Османської імперії
Важливу роль в управлінні ханством відігравав релігійний лідер — муфтій, який завідував судами, церковними володіннями, освітою.
Головну масу населення півострова становили вільні люди.
Основою господарства Криму було скотарство (коні, велика рогата худоба, вівці). У гірській частині розвивалося й землеробство. Тут вирощувалися злакові, городні культури; процвітали виноградарство й садівництво. Стрімко розвивалось і ремесло: гончарство, килимарство, виготовлення мідного та олов’яного посуду, зброї тощо.
Становлення ханства збіглося з періодом становлення самобутньої кримськотатарської культури. На її розвиток великий вплив справила спадщина народів, що населяли півострів до приходу татар, та ісламська культура. Центрами формування культури стали резиденції ханів. Спочатку це був Солхат, згодом — Кирк-Ор, а на початку XVI ст. — Бахчисарай.
Державно-політичний устрій Кримського ханства
До найдавніших архітектурних пам’яток ханства належать купольні усипальні правителів, впливових людей і духовних лідерів — дюрбе. Вони будувалися з тесаного каменю, скріпленого міцним вапняним розчином. Найдавніше з дюрбе, що дійшли до наших днів, розташоване у Чуфут-Кале. Найвідоміше дюрбе XV ст. — Ескі-дюрбе — міститься в межах сучасного Бахчисараю.
Соціальна драбина у Кримському ханстві
Значне місце в архітектурі ханства посідають мечеті. Однією з перших була велика мечеть — шестистовпна базиліка під двосхилим дахом, закладена 1314 р. в Солхаті на честь хана Узбека. Її дерев’яне перекриття підтримується зсередини двома білокам’яними аркадами, що ділять мечеть на три нефи. Головний вхід — із півночі — вирізнено порталом, прикрашеним відмінним різьбленням по каменю. Цікаве і яскраве розписане різьблення всередині будівлі. Храм добре зберігся до наших днів.
Ранні мечеті будувалися без мінаретів, але всередині вже був мембер — трибуна зі сходами і майданчиком для імама.
Дюрбе (усипальня) ханів Хаджі-Ґірея і Менглі-Ґірея біля Бахчисараю
Важливими архітектурними та інженерними спорудами були колодязі, які забезпечували постачання мешканців півострова водою в умовах посушливого клімату. Один з таких колодязів зберігся в Чуфут-Кале.
Бахчисарайський палац (сучасний вигляд)
Ескі-дюрбе (сучасний вигляд)
Мандрівники про Бахчисарай
«Тільки-но хан обере місце для проживання свого, негайно приступають до облаштування базару, спостерігаючи притому, щоб вулиці були якомога ширше... При орді повсякчас невідлучно перебувають сукновали, ковалі, зброярі та всякого роду майстрові».
«У Бахчисараї головна вулиця пролягає від одного кінця міста до іншого і веде до житла ханів. Вулиця ця являє собою величезний базар. По обидва боки вулиці розташовані всякого роду лавки і навіть майстерні, і все це становить різноманітну суміш: тут торгують, працюють, виконують все, що потрібно у великому місті, і все це відбувається перед усіма, за відчинених дверей і віконниць. Під навісом кавових будинків завжди можна побачити багато татар, які зібралися сюди пити каву і поговорити про різні новини... З цією багатолюдною та гучною вулицею контрастували інші вулиці, на яких ніякого руху, лавок немає, і тільки часом промайне жіноча постать».
- 1. Які спеціальності ремісників згадують мандрівники? 2. На якій особливості міста наголошують мандрівники?
У XVI ст. починається розбудова Бахчисарайського палацу, який став перлиною культури кримських татар.
Для культури Кримського ханства є характерним широке використання різьблення по каменю і дереву, що становило головну прикрасу споруди.
Коли утворилося Кримське ханство? Як вплинула на його розвиток васальна залежність від Османської імперії? Під впливом яких культур розвивалася культура Кримського ханства?
Колодязь у Чуфут-Кале (сучасни й вигляд)
5. Татарсько-турецькі набіги на українські землі. Дике Поле
Після розпаду Золотої Орди, яку литовські князі вважали одним із головних ворогів, вони втратили інтерес до союзу з Кримом. Цим відразу скористалася Москва. Іван III після наполегливих домагань зміг схилити Менглі-Ґерая до союзу, який був спрямований як проти Великої Орди, так і проти Великого князівства Литовського. Завдяки цьому союзу Менглі-Ґерай завдав остаточної поразки Великій Орді, захопивши і знищивши в 1502 р. місто Сарай, а також майже безкарно почав нападати на українські землі. Цей московсько-татарський союз трагічно відобразився на долі українського народу. Кримське ханство виявилося дуже небезпечним сусідом для українських земель. Протягом наступних десятиліть вони перетворилися на головне джерело постачання рабів на невільничі ринки Чорноморського узбережжя.
Бахчисарайський палац (сучасний вигляд)
Перший великий напад кримських татар на українські землі стався 1474 р. Під час цього вторгнення були значно пограбовані Поділля й Галичина. По декількох роках нового нападу зазнало Східне Поділля.
Особливо спустошливим був похід татар 1482 р. на Київ. Київський воєвода Іван Ходкевич надто пізно дізнався про наближення татар і не встиг організувати оборону міста. Київ було пограбовано і спалено. Крім того, Менглі-Ґерай узяв багато полонених, серед яких були воєвода та ігумен Києво-Печерської лаври. Також під час цього походу було пограбовано Київську землю, знищено 11 прикордонних міст. На знак дотримання своїх союзницьких зобов’язань кримський хан надіслав Івану III золоту чашу й таріль із пограбованого Софійського собору.
У цей же період на кордоні українських земель з’явилися турки, які в 1476 р. спустошили Буковину, а в 1498 р. — Галичину, де взяли в полон близько 100 тис. осіб.
Татарин
Татари ведуть ясир. Гравюра XV ст.
Словничок
Ясир (від тур. esir — бранець) — бранці, полонені, яких захоплювали турки й татари під час нападів на Велике князівство Литовське, Польщу, Московську державу.
Козак — слово тюркського походження, що означає: вільна озброєна людина. Спочатку застосовувалося для назви мешканців Дикого Поля, які на цій території на свій страх і ризик займалися різними промислами. Згодом стало позначати соціальний стан.
Козак
Із часу утворення Кримського ханства до кінця XV ст. на українські землі було вчинено не менше 41-го нападу, зокрема 31 — на Поділля, 9 — на Руське воєводство, 7 — на Волинь, 4 — на Київщину, 2 — на Белзьке воєводство. Унаслідок цих нападів, окремі з яких мали характер великих військових походів, було частково або повністю спустошено окремі міста та регіони, захоплено в полон 220 тис. осіб (за загальної кількості населення українських земель близько 3,7 млн). У XVI ст. зафіксовано 69 нападів протягом 63 років: 32 — на Поділля, 18 — на Волинь, 17 — на Руське та Белзьке воєводства, 2 — на Лівобережну Україну. Демографічні втрати становили 353 тис. осіб. Загалом протягом другої половини XV-XVI ст. було здійснено близько 110 великих татаро-турецьких набігів, у результаті яких українські землі на південь від Києва було майже знелюднено і спустошено. Ці землі одержали назву Дике Поле, або просто Поле.
Через нищівні татаро-турецькі набіги постало питання захисту південних кордонів володінь Литви та Польщі. Однак Вільно й Краків виявилися не готовими вжити рішучих заходів для припинення набігів. Населенню українських земель довелося майже самотужки вирішувати це складне завдання. Опір українського населення став одним із важливих чинників формування українського козацтва, перша згадка про яке у письмових джерелах датується 1492 р. (Деякі історики називають 1489 р.).
Що таке Дике Поле? Чому на цій території стало формуватися козацтво? У якому році відбувся перший великий похід кримських татар на українські землі?
6. Генуезькі колонії. Князівство Феодоро
Поки монголи опановували рівнинну частину Криму, у гірських районах і на південному узбережжі відбувалися бурхливі події.
За Німфейським договором між Візантією та Генуєю (1261 р.) ґенуезці отримали виняткове право на торгівлю в Чорному морі. На місці стародавньої Феодосії вони засновують свою торговельну факторію Кафу, яка стає важливим пунктом у торгівлі між Сходом і Заходом. Також вони змогли витіснити з Криму своїх суперників — венеціанців.
Дике Поле
Із XIV ст. Кафа стає центром торгівлі невільниками, яких кочовики захоплювали, здійснюючи свої грабіжницькі набіги. На середину XV ст. місто стало одним із найбільших у світі, тут проживали 70 тис. осіб. У ґенуезців складалися непрості стосунки з монголами, а згодом і з кримськими татарами: то спалахували війни, то укладалися союзи. Поступово на початок XV ст. ґенуезці оволоділи всім Південним узбережжям Криму від Кафи до Херсонеса. У Судаку та Чембало (Балаклава) вони збудували першокласні фортеці. Укріплення Судака збереглися й до сьогодні.
Поряд із ґенуезькими факторіями від кінця XII ст. в гірських районах Криму розвивалося князівство Феодоро.
Столицею князівства було місто Феодоро, відоме також під назвою Мангуп.
Ґенуезька фортеця в Судаку (сучасний вигляд)
За допомогою додаткових джерел визначте: які ще Генуезькі фортеці (укріплення) збереглися на території України до сьогоднішнього часу.
Мангун — столиця князівства Феодоро (реконструкція)
Руїни столиці князівства Феодоро
Воно було розташоване на гірському плато. Із монголами феодорити змогли знайти спільну мову і мирно співіснувати. Розквіт князівства припадає на XV ст., на період княжіння Олексія та його сина Олексія Молодшого (1420-1456). Князівство мало розвинене сільське господарство, ремесло, населення становило 200 тис. осіб.
У 30-ті роки XV ст. розгорілася боротьба з ґенуезцями за вихід князівства до морського узбережжя. Війна тривала з перемінним успіхом аж до підкорення і Кафи, і Мангупа турками в 1475 р. Оборона Мангупа тривала майже пів року. Останнього князя Олександра турки схопили, а потім стратили у Стамбулі.
Коли існувало князівство Феодоро?
ВИСНОВКИ
У другій половині XIV-XV ст. не всі українські землі опинились у складі Литви та Польщі. Так, на Закарпаття остаточно поширилася влада угорського короля. Буковина під назвою Шипинська земля увійшла до складу Молдавського князівства, що постало в 1359 р. Чернігово-Сіверщина наприкінці XV ст. стала частиною Московії. У Причорноморських степах і Криму сформувалася держава кримських татар — Кримське ханство, яке разом із Молдавським князівством потрапило у васальну залежність від Османської імперії.
Наприкінці XV — на початку XVI ст. трагедією для українських земель стали татаро-турецькі набіги, які спустошили значні території України на південь від Києва, що дістали назву Дике Поле.
ЗАКРІПИМО ЗНАННЯ
- 1. До складу яких держав потрапили українські землі в XIV—XVI ст.?
- 2. Які заходи було здійснено князем Федором Коріатовнчем після його переселення на Закарпаття?
- 3. Як склалася доля Буковини у складі Молдавії та Османської імперії?
- 4. Що сприяло захопленню Чернігово-Сіверщини Московською державою?
- 5. Обговоріть у групах. Якою була головна мета набігів кримських татар на українські землі? Які їхні наслідки?
- 6. За допомогою історичних джерел створіть презентацію про виникнення українського козацтва.
- 7. Чим були зумовлена гостра боротьба за Південне узбережжя Криму в XII-XV ст.?
Коментарі (0)