Нова (Підпільненська) Січ
- 23-09-2022, 21:33
- 295
8 Клас , Історія України 8 клас Бурнейко, Наумчук
§35. Нова (Підпільненська) Січ
Упродовж уроку з’ясуйте причини ліквідації Запорозької Січі
Що таке тамга?
Що називали зимівником, а що промислами?
Коли і чому було зруйновано Чортомлицьку Січ?
1. Повернення козаків у свої давні володіння
Зверніть увагу — це важливо!
1734 р. Російський уряд з огляду на загрозу чергової війни з Туреччиною, а також завдяки клопотанням гетьмана Д. Апостола, дозволив запорожцям повернутися в їхні давні володіння. Отож, 1734 р. на р. Підпільній козаки збудували Підпільненську (Нову) Січ-фортецю, яка стала адміністративним центром усього Запорожжя. Біля Нової Січі були торгово-ремісниче передмістя - Гасан-Баша (Гасан-Базар) та пристань. Землі Запорожжя поділялися на паланки - окремі території, кожна з яких мала свій герб та печатку. В адміністративному центрі паланки, який, як і Січ, мав укріплення, проживала паланкова старшина, розміщувались козацька залога, суд, церкви, ремісничі майстерні, проводилися ярмарки.
Основною формою господарювання на Січі були зимівники. Кожен козак міг отримати земельний наділ та створити власний зимівник. Козаки займалися землеробством, садівництвом, городництвом, а також скотарством і промислами. Пасовиська, ліси, рибальські угіддя вважалися загальною власністю. Разом з тим, поступово утворилося коло впливових і заможних козаків, які мали великі землеволодіння і найчастіше були старшинами. Для обробітку землі вони наймали незаможних козаків - сірому.
Суттєвими особливостями Нової (Підпільненської) Січі були її контрольованість імперською владою - в межах зовнішнього коша (Гасан-Баші) навіть було споруджено російську цитадель-фортецю з військовою залогою; та порівняно миролюбний характер її мешканців - запорожці рідше брали участь у військових походах, а більше займалися господарством.
1. Коли і за яких обставин з’явилася Нова (Підпільненська) Січ?
2. Чим займалися козаки, окрім військової справи?
3. Якими були особливості Нової Січі?
Дослідник про життя запорожців після 1709 р.
Віктор Горобець (український історик)
... (Запорожці після 1709 р.) ... заклали нову Січ ... на кордоні запорозьких земель і володінь кримського хана, ... (біля річки) Кам’янка. Однак восени 1710 року в той час, як запорожці воювали на боці турецького султана проти Петра I, царські війська атакували Кам’янську Січ. ... (1711 р.) нова Січ постала в урочищі Олешки (див карту) ... (Хан) Каплан-Гірей надав запорожцям ... різноманітні пільги. (Проте) новин хан Саадет-Гірей зайняв ... значно жорсткішу позицію. ... (Тому) наприкінці 1728 р. ... (козаки) вирушили ... на Чортомлик, (коли ж їм заборонили селитися на Запорожжі і, водночас, надійшли) ханські запевнення в готовності виявляти до козаків повагу і приязнь. ... (Тому) запорожці ... (знову) поселилися ... на Кам’янці (де були до 1734 р.).
1. Хто користувався таким знаком?
Пам’ятний знак на місці Олешківської Січі (нині Цюрупинський район, Херсонська обл.)
1. Випишіть у зошит роки існування Кам’янської і Олешківської Січей.
Очевидець про господарство Нової Січі, 1740 р.
Підпільненська (Нова) Січ із передмістям Гасан-Баша
При Запорозькій Січі є майстри: слюсарі, ковалі, шевці, кравці, теслі й інші. ... їхнє військо за способом ведення життя поділяється на різні частини. Одні з них живуть у військових куренях ... У тому курені готують свою їжу і для послуг своїх мають кухаря ... Інші живуть у форштаті (передмісті) з своїми господарствами ... там живуть і майстри, і шинкарі, і крамарі, і інші ... А інші живуть у зимівниках біля своїх коней і іншого товару, а інші займаються рибальством, скотарством, ловлять птицю, також багато з них мають пасіки, і кожен живе за рахунок свого промислу.
1. З’ясуйте за документом, чим відрізнялися заняття козаків у Січі-фортеці від занять у передмісті.
2. Петро Калнишевський - останній кошовий отаман Зверніть увагу — це важливо!
Вперше Петра Калнишевського обрали кошовим отаманом у 1762 р. Пізніше козаки 10 років поспіль (1765—1775 рр.) переобирали його на цю посаду. П. Калнишевський кілька разів їздив до Петербурга, щоб відстояти давні межі вольностей запорозьких, і йому вдалося досягнути своєї мети.
На Запорожжі не існувало кріпацтва, тож селяни з Лівобережжя, Слобожанщини, Правобережжя знаходили тут бажану свободу. Незважаючи на вимоги поміщиків, П. Калнишевський не видавав втікачів. Отаман заохочував освоєння нових земель, роздаючи їх селянам. Завдяки йому було створено сотні нових сіл та кілька тисяч зимівників. На сер. 1770-х рр. тут мешкало понад 100 тис. осіб.
Але на Січі існували внутрішні протиріччя. Через збільшення впливу заможних козаків і жалюгідне становище бідноти в 1768 р. під час чергових перевиборів П. Калнишевського стався «бунт сіроми». Повсталі обрали собі окремого кошового отамана, випустили в’язнів, пограбували будинки старшини та заможних козаків. Хоча Петро Калнишевський придушив повстання, але соціальні (суспільні) проблеми на Січі залишилися.
1. З якого часу і скільки років П. Калнишевський обирався кошовим отаманом на Січі?
2. Чому селяни з різних куточків України втікали на Запорожжя?
3. Чому на Січі були повстання? Про що це свідчить?
Завдання до 1-2 пунктів. Відшукайте межі Запорозьких земель, паланки та паланкові центри.
Завдання до 3 пункту. Відшукайте Задунайську та Банатську Січі, річку Кубань.
Дослідниця про зміцнення господарських зв’язків між Запорожжям та Кримом і Туреччиною у XVIII ст.
Світлана Андреева (український історик)
... (3) гарантіями миру між Російською та Османською імперіями ... (настало) зміцнення господарських і торгівельних зв’язків Запорожжя і Криму. ... (До прикладу) Турки, Ахмет з товаришем, купили ... овець на Січі у Калнишевського під вексель. Через те, що Ахмет виявився некредитоспроможним, турецький суд ухвалив передати вівці іншим купцям з відстрочкою виплат на 4 місяці. Це рішення було підтверджено очаківським пашею і від нього повідомлено Калнишевського із застереженням «на майбутнє, коли хто приїде ... купувати овець, на слово не вірити і овець в борг не давати».
Ярмарка на Україні, фрагмент картини В. Штернберга
1. Які особливості господарського розвитку Січі описані в документі?
3. Ліквідація Запорозької Січі
Зверніть увагу — це важливо!
У той час, як на Запорожжі значною мірою збереглися козацькі права і вольності, то в Росії панувало кріпосне право. Існування автономної Січі не подобалося Катерині II. Із Січі не видавали кріпаків-утікачів, чорноземи Запорожжя були ласим шматком для російського дворянства. До того ж, здобувши за допомогою запорожців перемогу над Туреччиною, Катерина II вирішила, що вони їй більше не потрібні.
За наказом імператриці війська генерала Петра Текелія, повертаючись з тієї ж війни, 4 червня 1775 р. оточили Нову (Підпільненську) Січ - столицю свого вчорашнього союзника. Сили були надто нерівними, тож козаки капітулювали. Із Січі до Петербурга вивезли клейноди, артилерію, боєприпаси, скарб, архіви. Всі будівлі, окрім фортифікаційних, зруйнували. Частину козацької старшини було заслано до Сибіру. Більш вірні імперії і менш вірні власному народові старшини отримали дворянські титули та землі.
За задумом імператриці, козаки мали стати селянами чи міщанами, але доля запорожців склалася по-різному. Одні залишилися, інші переселилися в турецькі володіння, створивши Задунайську Січ, інші - в австрійські, де з частиною задунайських козаків заснували Банатську Січ. Решта козаків й надалі використовувалася у військових кампаніях Росії як військо «Вірних козаків», згодом Чорноморське козацьке військо. Цьому війську було повернуто частину січових прапорів та дозволено жити за давнім козацьким устроєм між Дністром і Південним Бугом. Згодом нащадків запорожців переселили в долину р. Кубань. Вони живуть там і донині.
1. Якими були причини прийняття рішення про зруйнування Нової Січі?
2. Коли Нова Січ перестала існувати?
3. Як склалася доля козаків після ліквідації Нової Січі?
Григорій Потьомкін, ініціатор ліквідації Запорозької Січі
Із маніфесту про ліквідацію Запорозької Січі (1775 р.). Катерина II (російська імператриця)
... (Запорожці) приймали до себе в козаки, незважаючи на ... заборони, не тільки утікачів, які вступали до козаків, а й людей жонатих і сімейних, ... (підмовляли) до втечі з Малоросії. Заводячи власне хліборобство, вони підривали тим самим основу їхньої залежності від нашого престолу і ... задумали (жити за) своїм власним управлінням. Ми вважаємо нині своїм обов’язком перед Богом, перед нашою імперією і взагалі перед самим людством зруйнувати Запорозьку Січ і ім’я козаків.
Александр Вяземский
Дослідниця про роздачу запорозьких земель після зруйнування Нової Січі.
Наталя Яковенко (український історик)
... На колишніх Вольностях Війська Запорозького фаворити і наближені імператриці отримали величезні пожалування: Григорій Потьомкін - близько 150 тис. десятин, кн. Олександр Вяземський 200 тис., Кирило Розумовський - 35 тис. Загалом же до 1784 р. тут було роздано понад 4 млн десятин.
1. За двома наведеними вище документами з’ясуйте, чи всі причини зруйнування Січі вказано в маніфесті Катерини II.
Пам’ятник Катерині II у Катеринодарі
Дослідник про створення Війська вірних козаків 1787 р. Володимир Кравцевич-Рожнецький (військовий історик) Імператриця (Катерина II) затвердила Сидора Білого кошовим Війська вірних козаків. ... У війську налічувалося 7 тис. колишніх запорожців, ... (козацька кіннота) була під командою Захарія Чепіги, ... а морськими козаками (50 чайок) керував генеральний суддя Антон Головатий. Примітка. Згадані старшини відтворені у камені біля підніжжя пам’ятника Катерині IIу Катеринодарі на Кубані.
1. Подумайте. Що пов’язує А. Головатого, С. Білого і 3. Чепігу з Кубанню?
Особистість.
Петро Калнишевський (1691—1803)
Ім’я (повне). Петро Іванович Калнишевський.
Народження. 1691 р., с. Пустовійтівка (нині Сумська обл.).
Походження. З козацького роду Калнишевських.
Початкові умови формування особистості. За
переказами, у 8 років потрапив на Січ, де став джурою - зброєносцем козацької старшини.
Ключові події життя.
На Січі пройшов шлях від джури до осавула та військового судді.
1762 р. обраний кошовим отаманом. Згодом через наполягання Катерини II був усунутий із посади. Проте через три роки старшина знову обрала його кошовим. 10 років підряд його переобирали на цю посаду. Неодноразово їздив до Петербурга, де клопотав про повернення козакам давніх прав на землі в запорозькому краї, які були урізані під сербські і новосербські поселення.
Дбав про заселення українців запорозьких земель, про розвиток господарства та торгівлі.
1768 р. разом з московським гарнізоном Новосіченського ретраншементу (цитаделі) придушив повстання запорозької бідноти - «бунт сіроми». Жертвував кошти на будівництво православних храмів, шкіл, на церковну літературу.
Учасник російсько-турецької війни 1768- 1774 рр. Нагороджений орденом Андрія Первозванного, отримав чин генерал-поручика.
4 червня 1775 р., щоб уникнути кровопролиття, здав фортецю без бою російському війську під командуванням П. Текелія.
Понад 25 років проживав у Соловецькому монастирі в одиночному казематі під суворою забороною спілкування зі сторонніми людьми. Проте «порційних грошей» останньому кошовому виділяли один карбованець на добу - в 40 разів більше, ніж іншим в'язням. З цих грошей він подарував монастирю запрестольного срібного хреста та Євангеліє у срібно-золотій оправі.
1801 р. імператор Олександр І звільнив П. Калнишевського, але йому тоді уже було 110 років, і кошовий залишився і надалі при монастирі. Помер Петро Калнишевський 1803 р. на 112-у році життя.
Канонізований Українською православною церквою Київського патріархату (2008 р.) та Московського патріархату (2014 р.).
Наслідки діяльності. Талант, господарник, Петро Калнишевський, Січ, економічний розквіт, 10 років, ліквідація, Гетьманщина, козацький устрій.
1. Усно сформулюйте наслідки діяльності П. Калнишевського, використовуючи слова з підрубрики «Наслідки діяльності».
2. Займіть позицію. П. Калнишевський - воїн, господарник чи праведник.
Дослідник про заслання П. Калнишевського.
Михайло Грушевський (український історик)
... (Калнишевський) замкнений в самітній келії, не бачачи людського лиця, прожив ще цілих 25 літ. Очевидці-прочани (початку) XIX ст. оповідали, що його випускали три рази на рік у монастирську трапезу: ... на Різдво, Великдень і Спаса. Він питався людей, хто тепер царем, і чи все добре в Росії. Але сторожі не дозволяли багато розмовляти. Схуд і зсохся від старості, був увесь сивий, але вбраний по-козацьки, в синій жупан китайчаний, з двома рядами ґудзиків.
Келія, де був ув’язнений Петро Калнишевський
1. Подумайте. Чи зламало ув’язнення козацький дух П. Калнишевського?
Коли в Україні
було зруйновано Запорозьку Січ, ...
в Америці почалась війна за незалежність британських колоній (війна за незалежність США);
у Стамбулі Османська та Австрійська імперія підписали договір про входження Буковини до складу Австрії.
Підсумуйте свої знання.
1. Запам’ятайте дати і події.
- 1691 - 1803 рр. - роки життя останнього кошового отамана Петра Калнишевського.
- 1734-1775 рр. - Нова (Підпільненська) Січ.
- 4 червня 1775 р. - зруйнування російськими військами Запорозької Січі на р. Підпільній.
2. Поясніть значення понять: паланка, Гасан-Баша, сірома, Військо вірних козаків, кубанські козаки.
3. Підготуйте доповідь про причини і наслідки ліквідації Запорозької Січі 1775 р.
4. Визначте позитивні і негативні сторони отаманування Петра Калнишевського.
Коментарі (0)