Практичне заняття. Програмові документи Кирило-Мефодіївського братства
- 10-09-2022, 11:53
- 2 471
9 Клас , Історія України 9 клас Пометун, Гупан, Смагін
§ 4 ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. ПРОГРАМОВІ ДОКУМЕНТИ КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКОГО БРАТСТВА
1. Передумови утворення Кирило-Мефодіївського братства
Обговоріть і поясніть на прикладах подані в таблиці передумови утворення Кирило-Мефодіївського братства.
Перед вами — перша сторінка списку «Книги буття українського народу» Миколи Костомарова, вилученого у Миколи Гулака під час обшуку в Петропавлівській фортеці Санкт-Петербурга 2 квітня 1847 р. Про що свідчив факт такої знахідки? Прокоментуйте його з точки зору сучасного історика.
2. Головна мета та завдання товариства
Яким братчики бачили майбутнє України? У чому вони вбачали історичне покликання України? Як ви розумієте вислів у тексті: «От камінь, відкинений будівничим, — а він ліг основою всього»?
Із «Книги буття українського народу»
Україна встане із своєї могили і кликне знову до братів-слов’ян, і почують її поклик, встане Слов’янщина, і не зостанеться в ній ні царя, ні князя, ні графа, ні герцога, ні сіятельства, ні превосходительства, ні пана, ні боярина, ні мужика, ні холопа, ні в Великій Росії, ні в Польщі, ні на Україні, ні в Чехії, ні в сербів, ні у болгарів. І Україна буде незалежною республікою в слов’янськім союзі. Тоді скажуть всі народи, показуючи на те місце, де на карті буде намальована Україна: «От камінь, відкинений будівничим, — а він ліг основою всього».
На яких основах мало ґрунтуватися об’єднання слов’янських держав? Чому братчики вважали, що буде неможливим окреме існування України як самостійної демократичної держави, а тільки в союзі з іншими слов’янськими народами?
З відозви «Брати українці», написаної Миколою Костомаровим (кінець 1845-1846 рр.)
Брати українці!
Цей документ, покладаючи перед ваші очі, даємо вам уважити, чи добре воно так буде.
1. Ми приймаємо, що усі слов’яни повинні між собою поєднатися.
2. Але так, щоб кожен народ створив свою Річ Посполиту і управлявся окремо від інших, так, щоб кожен народ мав свій язик, свою літературу і свою справу общественну. Такії народи по нашому: москалі, українці, поляки, чехи, словаки... серби і болгари.
3. Щоб був один сейм або рада слов’янська, де б сходились депутати од всіх Речей Посполитих і там порішали такі діла, котрі б належали до цілого союзу слов’янського.
4. Щоб в кожній Речі Посполитій був свій правитель, вибраний... і над цілим союзом був би правитель, вибраний...
Перша сторінка відозви «Брати українці»
Із записів Василя Білозерського
Як сини своєї батьківщини, одушевлені бажанням добра до неї, ми повинні йти до здійснення в ній Божої правди, царства свободи, братської любові і народного добробуту. Одначе окреме існування її (України) неможливе: вона буде між кількома огнями, буде під натиском і може підпасти гіршій долі, ніж яку потерпіли поляки. Одинокий спосіб для привернення прав полягає в об’єднанні слов’янських племен в одну сім’ю, з охороною закону, любові і свободи кожного.
Як мало бути організовано управління Слов’янською федерацією? На яких засадах планувалося ґрунтувати суспільний устрій? Як ви думаєте, чому в переліку слов’янських племен, які повинні увійти до Слов’янської федерації, українці стоять на першому місці?
Зі Статуту Кирило-Мефодіївського братства
Розділ І. «Головні ідеї»
1. Визначаємо, що духовне і політичне об’єднання слов’ян є тією справжньою метою, до якої вони повинні прагнути.
2. Визначаємо, що під час об’єднання кожне слов’янське плем’я повинне мати свою самостійність, а такими племенами вважаємо: південно-русів (українців), північно-русів (росіян), білорусів, поляків, чехів зі словенцями, лужичан, сербів з хуруганами (хорватами) і болгар.
3. Визначаємо, що кожне плем’я повинне мати народне правління і дотримуватися повної рівності співгромадян за їх народженням, християнським віросповіданням і станом.
4. Визначаємо, що правління, законодавство, право власності та освіта у всіх слов’ян повинні ґрунтуватися на релігії Господа нашого Ісуса Христа.
5. Визначаємо, що при такій рівності освіченість і чиста мораль повинні служити умовою участі в правлінні.
6. Визначаємо, що має існувати спільний Слов’янський собор з представників всіх племен.
3. Головні засади діяльності товариства
На яких засадах мало діяти Кирило-Мефодіївське товариство? Складіть перелік основних принципів (правил) для братчиків. Як ви розумієте правило «Мета виправдовує засоби»? Чому братчики вважали його безбожним? і
Зі Статуту Кирило-Мефодіївського братства
Розділ ІІ. «Головні правила»
1. Товариство утворюється з метою поширення вищевикладених ідей переважно через виховання юнацтва, літературу і примноження членів товариства. Товариство визнає своїми покровителями святих Кирила і Мефодія і приймає своїм знаком перстень або ікону з іменами чи зображеннями цих святих.
2. Кожний член товариства при вступі приймає присягу використовувати талант, працю, статки, свої громадянські зв’язки для цілей товариства, і якщо б котрийсь із членів зазнав гонінь і навіть страждань за прийняті товариством ідеї, то, відповідно до присяги, він не видасть нікого з членів, своїх побратимів.
3. У випадку, коли член потрапляє до рук ворогів і залишає в нужді сімейство, товариство допомагає йому.
4. Кожний член товариства може прийняти нового члена товариства, не повідомляючи йому імена інших членів [...]
5. В товариші приймаються слов’яни всіх племен і всіх звань.
6. Досконала рівність має панувати між товаришами [...]
8. Товариство буде прагнути викорінення рабства і всякого примушення бідних класів, а водночас і поширення грамотності.
9. Все товариство в цілому і кожний член окремо повинні узгоджувати свої дії з євангелійськими правилами любові, покірності і терпіння; правило ж «Мета виправдовує засоби» товариство визнає безбожним [...]
11. Ніхто з членів товариства не повинен оголошувати про існування і склад товариства тим, котрі не вступають до нього.
Поверніться до поданих текстів документів і поясніть на прикладах, як ставилися братчики до християнства. Як ви думаєте, чому?
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
Складіть узагальнювальну таблицю за матеріалами уроку. В останній частині таблиці сформулюйте, у чому ви вбачаєте історичне значення утворення й діяльності Кирило-Мефодіївського братства для тогочасної України, а також нащадків і сучасної України.
Коментарі (0)