Узагальнення та систематизація
- 10-09-2022, 14:24
- 721
9 Клас , Історія України 9 клас Бурнейко
§ 41 Узагальнення та систематизація.
Тема. Українські землі в добу модернізації і національного відродження.
Мета. Виконавши завдання, узагальнити та систематизувати знання про розвиток суспільно-політичних рухів, промисловості, сільського господарства, культури, соціальної сфери українських земель у добу модернізації і національного відродження.
Завдання
Об’єднайтеся в групи. За вибором або за вказівкою учителя виконайте завдання за одним із напрямків: промисловість, сільське господарство, культура, соціальна сфера, суспільно-політичний рух, українські землі у міжнародних відносинах. Підготуйте коротку довідку для презентації свого напрямку перед учасниками інших груп.
2. Яка подія пов’язує між собою галицькі міста Львів та Перемишль і наддніпрянські — Одеса й Балта? Як вона вплинула на добробут населення?
3. Заповніть таблицю «Розвиток промисловості на українських землях». Чому окремі галузі характерні лише для Наддніпрянської, а інші — тільки для Західної України? Чи є галузі, спільні для обох регіонів? Як розвиток промисловості позначився на економіці України?
Галузі промисловості: залізорудна, металургійна, нафтова, машинобудівна, деревообробна, суднобудівна, вугільна, соляна, цукрова.
4. На світлинах А, Б та В зображено винаходи XIX століття. Назвіть ці винаходи. Поміркуйте, наскільки здобутки науково-технічної революції змінили життя українців.
2. Яке явище пов’язує Василя Нагірного та Миколу Левитського? Коли воно виникло в Західній Україні, а коли — у Наддніпрянщині? Які організації було створено? Як вони вплинули на життя селян?
3. Заповніть таблицю «Розвиток сільського господарства на українських землях». Чому окремі галузі характерні лише для Наддніпрянської, а інші — тільки для Західної України? Чи є галузі, спільні для обох регіонів? Як розвиток сільського господарства позначився на економіці України?
Галузі сільського господарства: вирощування жита, вівса, льону (для волокна), льону (для олії), картоплі, цукрових буряків, пшениці, баштанних культур; тонкорунне вівчарство, виноградарство, садівництво.
4. На ілюстрації — скульптурна група Леоніда Позена «Переселенці». Якому суспільному явищеві присвячена композиція? Що змушувало українців залишати рідну домівку? Куди переселялися українці Наддніпрянщини і Західної України в пошуках кращої долі?
2. Що пов’язує поему «Енеїда» та оперу «Запорожець за Дунаєм»? Коли вони були написані? Хто їхні автори? Чому їхня поява мала особливе значення для українців?
3. Заповніть таблицю «Діячі української культури і науки». Чи є серед митців ті, які одночасно творили в кількох галузях культури? Про що це свідчить?
Діячі української культури і науки: Ілля Мечников; Іван Франко; Тарас Шевченко; Марко Кропивницький; Микола Леонтович; Іван Труш; Данило Заболотний; Іван Айвазовський; Ольга Кобилянська; Іван Пулюй; Леся Українка; Михайло Вербицький; Микола Пимоненко; Агатангел Кримський; Микола Лисенко; Іван Карпенко-Карий; Соломія Крушельницька; Григорій Квітка-Основ’яненко; Микола Садовський; Ілля Рєпін; Остап Вересай; Марія Заньковецька; Олександр Потебня; Євген Гребінка; Михайло Щепкін; Михайло Остроградський; Сергій Васильківський.
4. На світлинах А та Б зображені зразки монументальної скульптури XIX століття. Яким історичним особистостям присвячено пам’ятники? З якими подіями пов’язані ці особистості? Чи мали відлуння у XIX ст. події минувшини, пов’язані з ними?
2. Що пов’язує сім’ї Терещенків, Харитоненків, Симиренків, Яхненків? Яке їхнє соціальне походження? Чого вони досяглії у житті? Чому їх називають меценатами?
3. Заповніть таблицю «Соціальні протести селян у першій половині XIX століття». Що було причиною протестів селян? Які результати цих виступів? Чи відбувалися подібні протести у другій половині XIX століття?
Найбільші селянські виступи: 1) повстання під проводом Лук’яна Кобилиці; 2) повстання військових поселенців у Шебелинській слободі; 3) повстання під проводом Устима Кармалюка; 4) «холерні бунти»; 5) повстання військових поселенців у Чугуєві; 6) піднесення опришківського руху.
4. Історична задача. Обчисліть, які продукти харчування могли придбати за місячну зарплату кваліфіковані та некваліфіковані робітники Наддніпрянщини на початку XX століття. Чи достатньо цих коштів для утримання сім’ї? Скільки потрібно було витратити на щоденний доїзд до роботи?
Плата за продукти харчування (у середньому в Російській імперії)
Проїзд конкою — від 3 до 5 копійок за станцію і 7 копійок з білетами у разі пересадки. Електричний трамвай — по 5-6 коп. за станцію.
Місячна зарплата (у середньому в Російській імперії)
2. Що пов’язує газети «Зоря галицька» та «Хлібороб»? Коли й де вони їх видавали? Що стало передумовою їхнього видання? Як їх вплив позначився на суспільному житті?
3. Заповніть таблицю «Ідейна спрямованість політичних партій в Україні». Партії якої спрямованості мали більшу підтримку в Наддніпрянщині, а які — у Західній Україні? Що цьому сприяло?
Партії: Русько-українська радикальна партія, Українська національно-демократична партія, Українська соціал-демократична партія, Революційна українська партія, Українська народна партія, Українська соціал-демократична спілка, Українська демократично-радикальна партія, Українська соціал-демократична робітнича партія.
4. На світлинах зображено членів Кирило-Мефодіївського братства (А) і «Братства тарасівців» (Б). Коли й де виникли ці організації? Хто ініціював їх створення? У чому вони вбачали мету своєї діяльності? Яке значення діяльності цих товариств для українського суспільно-політичного руху?
2. Яка подія пов’язує українського дворянина Василя Капніста та прусського канцлера Евальда Герцберга? Коли відбулася ця подія? Які її причини і наслідки?
3. За допомогою підказок завершіть таблицю «Україна у російських війнах XIX ст.».
Наслідки: 1) «Київська козаччина»; 2) до Росії відійшло межиріччя Дністра та Прута — Бессарабія із заселеними українцями Хотинським, Ізмаїльським і Аккерманським повітами; 3) до Росії відійшло гирло Дунаю та східне узбережжя Чорного моря; 4) «Похід у Таврію по волю»; 5) ліквідація Задунайської Січі; 6) Південна Бессарабія та гирло Дунаю увійшли до Молдовського князівства; 7) Бессарабія приєднана до Новоросійського генерал-губернаторства; 8) до Росії відійшла територія Королівства (Царства) Польського із заселеними українцями Холмщиною, Підляшшям, Надсянням.
4. На світлинах А, Б та В зображені українські жінки, які досяглії світового визнання. Хто зображений на світлинах? Які їхні досягнення? Поміркуйте, яка роль жінки в історії України Нового часу.
Коментарі (0)