"Залізний острів" аналіз

 

“Залізний острів” аналіз – жанр, тема, ідея, проблематика, сюжет

Аналіз твору “Залізний острів” Олеся Гончара

Автор – О.Гончара

Рік написання – 1963

Жанр твору: Новела

Рід літератури «Залізний острів»: епос.

Проблематика «Залізний острів»: війни і миру; творчої праці, без чого людське щастя немислиме; наступності й спадкоємності поколінь — одвічне питання батьків і дітей; науково-технічної революції й людини; обов’язку перед іншими людьми; сенсу людського життя.

Тема «Залізний острів»: розповідь про романтичну подорож закоханих Тоні і Віталика на старий залізний крейсер, яка мало не закінчилася трагедією; показ уміння молодих людей знаходити вихід із будь-якої ситуації.

Ідея «Залізний острів»: уславлення кохання,яке робить людину сильною,відповідальною за долю іншої; засторога рятувати гуманістичні цінності і саме життя перед загрозою цивілізаційних процесів.

Головні герої «Залізний острів»: радист Віталик та його кохана Тоня (вожата), Лукія Назарівна (Віталикова мати), Тонин батько, дядько Сухомлин.

Сюжет: Віталик і Тоня кохають одне одного. Через свою легковажність опиняються на військовому кораблі, який служить полігоном для нічних бомбардувань. Їхній човен відв’язався, і вони не можуть повернутися на берег. Однак дівчина і юнак не впадають у відчай, прагнуть знайти порятунок, не втрачають гідність.

Образи-символи в новелі «Залізний острів» – зловісне унаочнення найжахливішого «варіанту», перед яким може опинитися цивілізація(під удар поставлена вся планета). Крейсер – привид трагічного минулого. Степ – велич нашої планети, щедро наділеної Богом лісами,степами… Море – символ плинності життя, якому немає ні початку, ні кінця. Птах – символ спокою. Танок Тоні на «рудо-іржавому вогні розпеченої палуби» – прочитується як танок безтурботного людства на вістрі дедалі загострюванішої небезпеки.

Новела «Залізний острів» побудована на контрасті. Протиставлення невмирущої краси природи й неприрод ності «залізного острова» — старого проіржавілого корабля, який служить мішенню для літаків, протиставлення миру й праці — воєнній загрозі, світлої радості життя — безглуздій смерті. У новелі розкривається одвічна, як і людство,— тема першого юнацького кохання. Вона теж сприймається чита чами по-різному — залежно від віку, життєвого досвіду, харак теру, естетичних смаків, загального розвитку кожного з них.

Новела «Залізний острів» – твір-засторога. Новелу названо твором-засторогою. Адже гуманістичні цінності, та й саме життя людини часто опиняється під загрозою цивілізаційних процесів. Зберегти здатність людини до захисту свого єства, своїх почуттів. Любов Тоні й Віталика витримала випробування на міцність: жодних сліз, жодних докорів! Лише прагнення знайти розумний вихід, не втрачаючи своєї людської гідності, своїх почуттів! Та головне — вони залишилися гідними звання людини, не зрадили своєї любові.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы