"Пригоди бравого вояка Швейка" головні герої

 

Пригоди бравого вояка Швейка — незакінчений сатиричний роман Ярослава Гашека, що охоплює події в Австро-Угорщині напередодні й під час першої світової війни. У творі з великою художньою силою виражено протест простої людини проти війни й насильства.

“Пригоди бравого вояка Швейка” головні герої

Йозеф Швейк

Головний герой роману. До війни займався продажем крадених собак. Кількома роками раніше був звільнений з військової служби через визнання медиками «повним ідіотом». Страждає ревматизмом, однак з початком війни гучно виявляє бажання йти на фронт. У результаті потрапляє в поліцію, божевільний будинок і гарнізонну в’язницю як дезертир і симулянт. Його визнають придатним до військової служби. Швейк, втім, залишається в Празі, встигає побувати денщиком у двох офіцерів, і тільки безглузда випадковість приводить його в діючу армію, в той же 91-й піхотний полк, де Швейк проходив строкову службу. По дорозі на фронт Швейк робить несподівану кар’єру – його призначають ротним ординарцем. Швейк сприймає все, що відбувається навколо нього з незворушним, що доходить до абсурду оптимізмом. Всі накази начальства він приймається виконувати з нестримним завзяттям, а результат його діяльності, як правило, абсолютно непередбачуваний. Будь-яку подія він завжди готовий прокоментувати відповідним до нагоди розповіддю зі свого життя.

В останні роки з’явилися відомості, що Йозеф Швейк не був придуманий Гашеком, а існував реально. Йозеф Швейк (1892-1965) – празький ремісник, з яким Гашек познайомився в 1911 році.

Пані Мюллер

Пані Мюллер – служниця Швейка, боязка тиха старенька. Судячи з тексту роману, вона насправді не служниця, а квартирна хазяйка, в якої Швейк знімав кімнату з пансіоном. Після того, як Швейк пішов на війну, за вироком військового суду потрапила в концтабір. Роман починається з її фрази: «Убили, значить, Фердинанда щось нашого».

Палівець

Празький шинкар, має пивну «Під чашею», де Швейк – постійний відвідувач. Грубіян і сквернослов («кожне друге слово в нього було” дупа “або” дерьмо “»), проте «вельми начитаний», тобто знає, яким словом відповіла англійцям наполеонівська Стара гвардія в битві при Ватерлоо. Всіляко цурався розмов про політику («це панкрации пахне»), але тим не менше був засуджений на 10 років за те, що портрет Франца-Йосифа в його трактирі був загиджений мухами. За свідченням автора, «неповага до імператора і до пристойних виразів було у нього в крові».

Бретшнейдер

Таємний агент поліції, постійно намагається зловити оточуючих на антимонархічних висловлюваннях. Заарештував Швейка і шинкаря. У ході стеження за Швейком після звільнення останнього купив у того декількох собак, які його і загризли від голоду.
Передбачуваний прототип Бретшнейдера, співробітник празької поліції Шпанда-Бретшнейдер, в 1919 році виїхав з Праги до Берліна, де служив у винному погребі.

Фельдкурат Отто Кац

Католицький армійський священик, єврей. Кац вчився в празькому Комерційному інституті (який закінчив і сам Гашек), успішно розорив фірму свого батька, поступив в армію, заради кар’єри хрестився, здав офіцерський іспит, але замість військової академії сп’яну вступив до семінарії і так став фельдкуратом, то є священиком на військовій службі. Невіруючий, п’яниця, розпусник і гравець. Під час чергової служби в тюремній церкві побачив серед арештантів Швейка і вибрав його денщиком, але незабаром програв його в карти поручику Лукашу. Швейк розповідав згодом, що фелькурат «міг свій власний ніс пропити … Ми з ним пропили дароносицю і пропили б, напевно, самого господа бога, якщо б нам під нього скільки-небудь позичили». Кац, швидше за все, вигаданий, збірний образ.

Поручик Індржих Лукаш

Офіцер австро-угорської армії, чех за національністю. Викладач школи вільноопределяющихся сімдесят третього піхотного полку, після призначений командиром маршової роти 91-го полку і відправлений на фронт.

Єдиний, крім Швейка, персонаж, що є у всіх частинах роману. Незважаючи на ряд недоліків, в цілому зображений позитивно. По-доброму ставився до солдат, міг накричати, але ніколи не грубіянив. Так як постійно перебував у складних відносинах з начальством, то і чергове звання капітана йому затримували. Свою приналежність до чеського народу розглядав як членство в якійсь таємній організації («… в суспільстві він говорив по-німецьки, писав по-німецьки, але читав чеські книги, а коли викладав у школі для вільноопределяющихся, що складається суцільно з чехів, то говорив їм конфіденційно : “Залишимось чехами, але ніхто не повинен про це знати. Я – теж чех …” »). Весь вільний від казарм, плацу та карт час присвячував жінкам, мав не менше двох десятків коханок.

Лукаш виграв Швейка в карти у фельдкурата Каца, але скоро зрозумів, що новий денщик приносить одні неприємності, виконуючи всі накази абсолютно буквально. Всі спроби звільнитися від Швейка ні до чого не привели, а змінивший Швейка на посту денщика Балоун виявився ще гіршим. Незважаючи на всі неприємності, завдані йому Швейком, в результаті починає ставитися до нього з якоїсь симпатією.

Безсумнівний прототип – обер-лейтенант Рудольф Лукаш, німець за національністю, командир роти 91-го полку, прямий начальник Гашека під час війни. До кінця війни Лукаш був капітаном, в армії Чехословацької республіки дослужився до майора. Про Гашека відгукувався з повагою, як про хороброго солдата і порядну людину. Гашек присвятив Лукашу кілька своїх віршів.

Полковник Фрідріх Краус фон Ціллергут

Командир сімдесят третього піхотного полку. Рідкісний балувана, що визнавали навіть його офіцери. Відрізнявся вмінням пускатися в довгі міркування про значення всім відомих речей: «Дорога, по обидва боки якої тягнуться канави, називається шосе». Дурний і бездарний, але завдяки заступництву деяких впливових осіб швидко просувався по службі. Мстивий: після того як приятель Швейка, на його прохання, вкрав собаку полковника, задовольнив клопотання Лукаша і визначив Лукаша і Швейка в маршбатальйон 91-го полку, що відправляється на фронт.

Поручник Дуб

Офіцер 91-го полку, покликаний по мобілізації. За професією – шкільний учитель, за характером – жорстокий, мстивий дурень з тих, кого Швейк називав «ідіотами в квадраті». Сповідує крайній патріотизм, страждає підвищеною підозрілістю, славиться донощиком і відчуває особливу неприязнь до Швейка. Щосили намагається здаватися військовим до мозку кісток, але кадрові офіцери полку зневажають Дуба і цураються його. Швейк, після довгих роздумів, нагороджує Дуба званням «полупердун»; до повного «пердуна», тобто старшого офіцера, найвищою мірою непорядного, прискіпливого і дурного, Дубу не вистачало віку і чину. Збірний образ (у всякому разі, гашековедам не вдалося встановити певного прототипу Дуба).

Кадет Біґлер, на прізвисько «Крило лелеки з риб’ячим хвостом»

Взводний командир в роті Лукаша, що тільки що закінчив школу вільноопределяющихся (в даному випадку кадет – не курсант військового училища, а кандидат в офіцери, стажист). Недалекий хлопчисько, романтик, «найбільший дурень у роті», мріє зробити блискучу військову кар’єру і написати обширні мемуари про війну, навіть придумав заголовки для десятків своїх майбутніх книг. В силу своєї дурості постійно потрапляє у безглузді ситуації. По дорозі на фронт забруднив честь мундира і сам мундир – об’ївся трубочок з кремом і обробився уві сні. Щоб уникнути непотрібного розголосу був оголошений хворим на дизентерію, але влучив у холерний барак військового госпіталю, де був в результаті «визнаний» носієм холерних бацил.

Реальний Ганс Біглер вчився в школі вільноопределяющихся одночасно з Гашеком, пройшов всю війну, офіцерський чин отримав після першого ж бою, в якому брав участь. Він жив у Дрездені принаймні до 1955 року, на старості років закінчив медичне училище, працював медбратом в лікарні і навіть мріяв стати лікарем.

Заголовки книг, які запланував написати Гашека Біглер, дуже нагадують назви численних праць генерала Еміля Войновича де Белобреска (1851-1927), директора Військового архіву у Відні (сам генерал Войнович теж згадується в романі).

Сапер Антонін Водичка

«Старий» солдат саперного підрозділу 87-го піхотного полку – Infanterieregiment Freiherr von Succovaty Nr.87, неосвічений і грубий, але вірний товариш, готовий кинутися за друга в будь-яку небезпеку. Саме з ним Швейк домовляється зустрітися «в 6:00 вечора після війни». Пристрасний чеський націоналіст і ненависник мадярів; як самі солодкі моменти свого життя згадує бійки з угорцями. Філософське зауваження Швейка «Інший мадяр і не винен, що він мадяр …» викликає у Водички бурю обурення. Реальна людина, помер у 1950-х роках.

Балоун

Селянин («мірошник з-під Чеського Крумлова»), покликаний в солдати, незграбний бородатий велетень. Наступний за Швейком денщик Лукаша. Був обраний на цю посаду старшим писарем Ванеком: «… з усієї нашої маршової роти Балоун здався мені самим порядним солдатом. Це така дубина, що до цих пір не може запам’ятати жодного рушничного прийому, і дай йому гвинтівку, так він ще бід накоїть ». Неймовірно ненажерливий, постійно страждає від голоду, накидається на будь-яку їжу, яку бачить: від офіцерського пайка свого патрона до сирого тесту в чужому сільському будинку, любить розповідати, як, що і скільки він звик їсти у себе вдома в селі. В іншому людина добра і простодушна.
Прізвище Балоун належить також солдату 87-го піхотного полку, товаришеві по службі сапера Водички, удави в Сербії ката-цигана.

Однорічник Марек

Веселий бунтар, друг Швейка. На військовій службі займається в основному тим, що винаходить способи знущатися над начальством всіх рангів; в дуеті зі Швейком це в нього виходить особливо ефектно. Призначений історіографом батальйону, тут же почав складати «про запас» фантастичні фронтові подвиги своїх товаришів по службі і командирів, пародіюючи офіційну пропаганду. На фронті збирається не так воювати, скільки при першому ж випадку здатися росіянам. Основним прототипом Марека вважається сам автор.

Капітан Саґнер

Командир маршбатальйону 91-го полку. Типовий імперський офіцер – не надто розумний, злодійкуватий солдафон і кар’єрист, але при цьому не позбавлений почуття справедливості і власної гідності. Вчився разом з Лукашем в кадетській школі, але обійшов його по службі і став безпосереднім начальником. Їде на фронт вдруге. За словами Ванека, «Сагнер надумав десь в Чорногорії відзначитися і гнав одну роту за одною на сербські позиції під обстріл кулеметів … А вчора він нібито поширювався у зборах, що мріє про фронті, готовий втратити там весь маршовий батальйон, але себе покаже і отримає signum laudis. За свою діяльність на сербському фронті він отримав дулю з маслом, але тепер або ляже кістьми з усім маршовим батальйоном, або буде проведений в підполковники, а маршбатальйону доведеться туго ».

Фельдфебель Ванек

Фельдфебель 11-ї роти. Вважає себе ключовою фігурою в роті, оскільки веде весь фінансовий і матеріальний облік (при цьому, само собою, не забуваючи про свої інтереси). До моменту появи в романі встиг вже тричі побувати на фронті, і тому дещо поблажливо ставиться навіть до ротного командира, дозволяє собі впевнено міркувати про питання тактики, і врешті-решт роздратований Лукаш кидає: «Тільки не думайте, будь ласка, що, коли почнеться бій , ви знову випадково опинитесь де-небудь в обозі і будете отримувати ром і вино ». Прототипом послужив приятель Гашека по військовій службі Ян Ванек.

Реальний фельдфебель Ванек нагороджений двома медалями «За хоробрість» (Tapferkeitsmedall) – бронзової і малою срібною.

Полковник Шредер

Командир 91-го полку. По дурості і жорстокості, відповідно з чином, займає проміжне положення між капітаном Саґнером і зображеними в романі генералами. У той же час володіє своєрідними поняттями про армійську честь: захоплюється вірністю Швейка, який на допиті зжер лист поручика Лукаша до пані какони, щоб вигородити командира. За словами Марека, Шредер нічого так не боїться, як фронту, хоча багато офіцери вважають його справжнім фронтовиком. Саме Шредер призначив Швейка ординарцем до Лукаша в момент, коли Лукаш вже радів, що назавжди позбувся бравого солдата.

Полковий кухар Юрайда

Автор характеризує його як «кухаря-оккультиста»: до війни Юрайда видавав містичний журнал. Незважаючи на любов до книг із серії «Загадки життя і смерті», невичерпний на кулінарні вигадки в фронтовий обстановці. На дозвіллі писав сатиричні листи дружині, обігруючи дурості побуту офіцерів.

Вахмістр Фландерка

Начальник жандармського відділення в містечку Путім. Уявляє себе майстерним слідчим і тонким психологом. Мріє про щасливий випадок, який моментально піднесе його кар’єрними сходами, а тим часом складає липові звіти і пропиває казенні гроші з секретного фонду. Швейк потрапив до нього в руки під час свого «будейовицького Анабасисі”, і Фландерка тут же вирішив, що дочекався бажаної удачі – викрив російського офіцера-шпигуна. Це не заважає йому вщент напитися в компанії Швейка і свого єфрейтора. Зрештою Швейку доводиться будити своїх невдалих охоронців.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы