"Одіссея" короткий переказ

 

«Одіссея» – друга після «Іліади» класична поема Гомера, поділена на 24 пісні. Розповідає про пригоди міфічного героя на ім’я Одіссей під час його повернення на батьківщину по закінченні Троянської війни, а також про пригоди його жінки Пенелопи, яка чекала Одіссея на Ітаці.

“Одіссея” Гомер короткий переказ

1-а пісня. Початок оповідання в «Одіссеї» віднесено до 10 року після падіння Трої. Одіссей нудиться на острові, насильно утримуваний німфою Каліпсо; у цей час на Ітаці до його дружини Пенелопи сватаються численні женихи, що бенкетують у його будинку і марнують його багатства. За рішенням ради богів Афіна направляється в Ітаку і схиляє юного сина Одіссея Телемаха відправитися в Пілос і Спарту, щоб розпитати про долю батька.

2-а пісня. За допомогою Афіни Телемах (марно намагався видалити з дому женихів) таємно їде з Ітаки в Пілос.

3-тя пісня. Старий цар Пилоса Нестор повідомляє Телемаху відомості про деяких ахейських вождів, але за подальшими довідками направляє його в Спарту до Менелая.

4-а пісня. У Спарті, радо прийнятий Менелаєм і Єленою, Телемах довідується, що Одіссей знаходиться у полоні у Каліпсо. Женихи, злякані від’їздом Телемаха, влаштовують засідку, щоб погубити його на зворотному шляху.

5-а пісня. Боги посилають Гермеса до Каліпсо з наказом відпустити Одіссея, який на плоті пускається по морю. Врятувавшись чудом від бурі, піднятої ворожим йому Посейдоном, Одіссей випливає на берег острова, де живе щасливий народ — феаки, мореплавці з казково швидкохідними кораблями. Цар Алкіной гостинно приймає мандрівника у своєму розкішному палаці і влаштовує в його честь бенкет і ігри, де сліпий співак Демодок оспівує подвиги Одіссея.

6-а пісня. Зустріч Одіссея на березі з Навсікаю, дочкою царя феаків Алкіноя.

7-а пісня. Алкиной приймає мандрівника у своєму розкішному палаці.

8-а пісня. Алкиной влаштовує на честь мандрівника бенкет та ігри. На іграх сліпий співак Демодок співає про подвиги Одіссея.

9-а пісня. Одіссей нарешті відкриває своє ім’я і розповідає про свої пригоди.

Розповіді («апологи») Одіссея:

  • Одіссей відвідав країну лотофагів, що харчуються лотосом, кожен, хто покуштував лотоса, забуває про батьківщину.
  • Велетень-людожер, кіклоп Поліфем, зжер у своїй печері декількох товаришів Одіссея, але Одіссей напоїв і засліпив циклопа і врятувався з іншими товаришами з печери під вовною баранів. За це Поліфем накликав на Одіссея гнів свого батька Посейдона.

10-а пісня. Одіссей продовжує розповідати свої пригоди.

  • Бог вітрів Еол вручив Одіссею міхи із зав’язаними в ньому вітрами, але недалеко від батьківщини супутники Одіссея розв’язали міхи, і буря знову відкинула їх у море.
  • Людожери-лестригони знищили всі кораблі Одіссея, крім одного, який пристав до острова чарівниці Кірки (Цірцеї), що обернула супутників Одіссея у свиней. Переборовши чари за допомогою Гермеса, Одіссей протягом року був чоловіком Кірки.

 

11-а пісня. Одиссей спускається в пекло запитатися віщуна Тіресія і розмовляє з тінями матері і померлих друзів.

12-а пісня. Плив повз Сирен, що затягають мореплавців чарівним співом і гублять їх; проїжджав між стрімчаками, на яких живуть чудовиська Скилла і Харибда. На острові сонячного бога Геліоса супутники Одіссея вбили бика бога, і Зевс наслав бурю, що погубила корабель Одіссея з усіма супутниками. Одіссей виплив на острів Каліпсо.

13-а пісня. Одіссей закінчує свою розповідь. Феаки, обдарувавши Одіссея, відвозять його на батьківщину, і розгніваний Посейдон звертає за це їх корабель в скелі. Перетворений Афіною в жебрака старого, Одіссей відправляється до вірного свинопаса Евмея.

14-а пісня. Перебування у Евмея – жанрова ідилічна картинка.

15-а пісня. Повертаючись з Спарти Телемах благополучно уникає засідки женихів.

16-а пісня. Телемах зустрічається у Евмея з Одіссеєм, який відкривається сину.

17-а пісня. Одіссей повертається в свій будинок у вигляді жебрака, піддаючись образам з боку наречених і слуг.

18-а пісня. Старий-Одіссей б’ється з місцевим жебраком Іром і піддається подальшим знущанням.

19-а пісня. Одіссей робить приготування до помсти. Тільки стара няня Евріклея впізнає Одіссея по рубцю на нозі.

20-а пісня. Злі знамення утримують женихів, які мають намір погубити прибульця.

21-а пісня. Одіссей відкривається Евмею і Філойтію і закликає їх сприяти в помсті женихам. Пенелопа обіцяє свою руку тому, хто, зігнувши лук Одіссея, пропустить стрілу через 12 кілець. Жебрак прибулець єдиний виконує завдання Пенелопи.

22-а пісня. Одіссей вбиває женихів, відкрившись їм, і страчує зрадивших йому слуг.

23-тя пісня. Пенелопа впізнає нарешті Одіссея, який повідомляє їй відому лише їм двом альковну таємницю.

24-а пісня. Поема закінчується сценами прибуття душ наречених у пекло, побачення Одіссея з його батьком Лаертом і укладання миру між Одіссеєм та родичами убитих.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы