Войти
Закрыть

Оповідання «Арслан-киз» («Дівчина-левиця»)

10 Клас , Українська література 10 клас Слоньовська, Мафтин (профільний рівень)

 

Оповідання «Арслан-киз» («Дівчина-левиця»)

Історична основа твору. В оповіданні Ісмаїла Гаспринського немає точної вказівки на конкретних історичних осіб, тому цей літературний твір можна вважати умовно історичним (історико-художнім). У його основу лягли події уйгурсько-дунганського повстання 1864-1877 рр., власне, спроба корінних народів Джунгарії й Східного Туркестану (уйгурів, дунганів), які сповідували іслам, визволитися з-під колоніального гніту китайської династії Цін, яка у 1750-х рр. XVIII ст. завоювала сусідні землі.

Образ Гульджемал. Головна героїня твору - дочка Іззазет-аги з міста-оазиса Уч-Турфана1. Її ім’я в перекладі з тюркських мов означає «прекрасна квітка». Мусульманська дівчина у творі Ісмаїла Гаспринського справді наділена дивовижною красою. Ага - це військовий офіцерський титул і водночас ознака приналежності до вищої касти, рівної у Європі дворянству. Саме Іззазет-ага - найавторитетніша людина в місті Уч-Турфан, і на ньому лежить відповідальність за долю всіх жителів. Отже, Гульджемал походила зі знатного роду, мала відомого батька.

Формування характеру дочки Іззазет-аги відбувалося під безпосереднім контролем розумного батька й прочитаних Гульджемал книг. Дівчина прекрасно знає Коран, розуміє, що в час загрози існуванню народу «немає жінок і чоловіків, а є тільки бійці». Водночас Гульджемал володіє зброєю, не боїться порушити споконвічні правила й навіть обрізати собі волосся чи перевдягтися в чоловічий одяг. Емансипаційна поведінка дівчини - це не демонстративна спроба довести чоловікам, що Гульджемал нічим не гірша від юнаків, а розумне залучення на свій бік насамперед жінок. Нарада в жіночій лазні добре продумана дівчиною-левицею, адже для початку бунту в Кашгарі була потрібна не сила, а високий емоційний сплеск, гарячий порив до волі:

«Мусульманки були вкрай зворушені почутим. І, розлючені, заходилися клясти Таштімур-бека до сьомого коліна... Врешті, Арслан-киз, організувавши військовий жіночий загін... скочила на кам’яний мур і постала перед юрбою чоловіків: "Гей, мусульмани, юнак із Уч-Турфана, що просив у вас допомоги, це я... донька Іззазета-аги Гульджемал... Ось ці жінки готові піти зі мною на ворога й захищати вас”».

1 Уч-Турфан - це місто нині належить до території, що підвладна Китаю.

Адольф Ділленс. Узяття в полон Жанни д'Арк (1850)

В уяві читачів героїня оповідання І. Гаспринського «Дівчина-левиця» асоціюється з усесвітньо відомою французькою патріоткою Жанною д’Арк.

Авторитет і неймовірний успіх відомих світові жінок завжди полягав не лише в їхній мужності, кмітливості, готовності до самопожертви заради рідного народу. Німецький філософ і психолог Фрідріх Ніцше недаремно наголошував, що там, де жінка береться за зброю, щось негаразд із чоловіками. Поруч із дівами-войовницями чоловіки намагаються саме таку ситуацію негайно виправити власними подвигами, подвоєними героїзмом і відвагою.

Діалог із текстом

1. Що ви довідалися про юні роки І. Гаспринського? Де саме хлопець здобував освіту?

2. Як закордонні мандрівки вплинули на світогляд юнака?

3. Розкажіть про І. Гаспринського як видатного педагога.

4. У чому саме полягала громадська діяльність І. Гаспринського? Яке значення мали газети й журнали для кримсько-татарського й інших мусульманських народів тюркського походження?

5. Якими творами відомий Гаспринський-письменник?

6. Прокоментуйте висловлювання цього видатного педагога, громадського діяча й митця, наведені в розділі підручника.

7. Як ви розцінюєте висунення кандидатури І. Гаспринського на здобуття Нобелівської премії миру?

8. Чому для кримських татар І. Гаспринський означає так багато, як для українців - Т. Шевченко?

9. Розкажіть про історичну основу оповідання «Арслан-киз» («Дівчина-левиця»). Доведіть, що йдеться προ XVIII ст.

10. Чому мусульманська дівчина Гульджемал зважилася на небезпечні дії, які могли їй самій коштувати життя?

11. У чому проявився непересічний розум єдиної дочки Іззазет-аги з міста-оазису Уч-Турфана?

12. Як саме у творі зображені зрадники?

13. Якими рисами характеру і героїчними вчинками героїня кримськотатарської літератури Гульджемал (оповідання «Дівчина-левиця» І. Гаспринського) подібна до національної героїні Франції Жанни д'Арк?

Діалоги текстів

1. На основі біографії Ісмаїла Гаспринського доведіть слушність такого вислову: «Народ, що не шанує своїх великих людей, не варт зватися освіченим народом» (Іван Франко).

2. Об'єднайтеся в «малу» творчу групу й методом проектів підготуйте презентацію на тему «Жінки-патріотки України та світу».

Мистецькі діалоги

1. Розгляньте портрети Ісмаїла Гаспринського, виконані різними художниками. Який із них, на вашу думку, найвдаліший?

2. Розгляньте репродукцію картини, на якій зображено Жанну д'Арк, і скульптуру цієї національної героїні Франції в Парижі. Якби вам доручили увіковічити пам'ять дівчини-левиці з оповідання Ісмаїла Гаспринського, ви замовили б картину художникові чи пам'ятник скульпторові? Чому саме?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Українська література 10 клас Слоньовська, Мафтин (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація