Українське народне життя в реалістичному освітленні («Хіба ревуть воли, як ясла повні?»). Назва твору
- 7-12-2022, 12:00
- 286
10 Клас , Українська література 10 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Назва твору
Роман Панаса Мирного та Івана Білика видавався під двома назвами. Перша — «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — була запропонована Іваном Біликом. Вона запозичена з біблійної книги Йова, героя якої спіткали різні земні нещастя, однак, попри все, він зберіг віру й лишився доброчесною людиною.
Завдяки зверненню до такого авторитетного джерела, як Біблія, автори увиразнили проблему вибору та відповідальності кожного за своє життя. Назва роману подається у формі риторичного питання. Вона має алегоричний характер: чи можливі конфлікти в суспільстві, у якому забезпечені основні права трудівників?
Пізніша зміна назви була викликана насамперед цензурними вимогами. Заголовок «Пропаща сила» вказував на марнування можливостей людини й усього народу в несправедливих соціальних умовах.
Опрацьовуємо прочитане, виявляємо читацьку компетентність
1. Хто запропонував назву твору?
2. Звідки запозичені слова, що стали назвою?
3. У чому полягає алегоричний зміст назви роману?
4. Яке значення вкладали автори в назву «Пропаща сила»?
Виявляємо літературну компетентність, беремо участь у дискусії
5. Уявіть, що ви завітали до книгарні або бібліотеки. На полиці дві книги привернули вашу увагу. Одна має назву «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», інша — «Пропаща сила». Припустімо, що з епічних жанрів ви віддаєте перевагу романам, а не повістям чи оповіданням. Яку із цих двох книжок ви переглянули б першою? Яка назва більше відповідає вашим уявленням про роман? Обґрунтуйте свою позицію.
Читаємо взірці української художньої літератури
Улітку ви мали прочитати роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Звірте власні враження від твору з матеріалом, запропонованим у статтях підручника.
Порада. Роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» складається з 30 розділів і поділений на чотири частини. Перегляньте твір, пригадайте, про які події йдеться в кожній частині, зробіть у зошиті нотатки. Оберіть таку форму запису, яка допоможе вам найточніше відтворити в пам'яті твір.
В електронному додатку до підручника на сайті interactive.ranok.com.ua ви знайдете повний текст твору.
На Харківщині. Пейзаж із волами (Сергій Васильківський, 1890-ті)
Віз із волами, що перетинає затоплену рівнину під час повені (Іван Айвазовський, 1897)
Коментарі (0)