Сучасна поезія. Юрій Андрухович (нар. 1960 р.)
- 1-12-2022, 10:40
- 320
11 Клас , Українська література 11 клас Слоньовська, Мафтин (профільний рівень)
Юрій Андрухович
(нар. 1960 р.)
Вірш «Астролог»
У цій поезії в іронічному стилі розповідається про безіменного середньовічного астролога, який мешкає у Львові. До астрології як своєрідного передбачення майбутнього автор ставиться з не меншою іронією, ніж до її убогого служителя, який живе на горищі:
Він дивиться тільки вгору,
і небо лоскочуть вії,
коли в полудневу пору
від кухні смаженим віє.
Над містом літають птахи,
а поруч із ними «ахи»,
коли роззявлять на площі
голодні роти бідолахи.
За допомогою ефекту зміщення площин автор поєднує високу та низьку лексику, земні й небесні справи. Астролог і ладен думати про високе, але йому заважають мирські спокуси:
І взявши голову в руки,
він крикне собі з розпуки:
«Чого я марную роки?!
Візьму попід руку Юзьку,
піду в пивничку на Руську,
забуду святі мороки!
Забуду святі мороки...»
Тож незважаючи на іронічний стиль («з горища / небесна ковбаня ближча», «згори в декольте заглядає»), астролог як рольовий ліричний герой цієї поезії - досить симпатична постать, хоч біднішої від нього людини, мабуть, нема в цілому місті («живе на горищі / там зимно, там вітер свище»). Вірш римований, написаний дактилем, має риси балади.
Вірш «Пісня мандрівного спудея»
Рольовий ліричний герой цього вірша Ю. Андруховича - освічений юнак. Це спудей1, який увесь рік сумлінно вивчав риторику й по етику. Він сам уміє складати чудові поезії, але насмілюється їх читати лише траві й вітрам, бо знає, що високу поезію далеко не кожен слухач здатний розуміти й належно оцінити. Але водночас цей питомо український спудей - ще й веселий дотепник, який добре знає, як здатна розчулити слухачів лірична пісня, як прості люди люблять жарти й дотепи. Спудей називає чортенятами власні витівки, веселі жарти, які найбільше подобаються невибагливій публіці.
1 Спудеї - студенти Києво-Могилянської та Острозької академій. Улітку й під час різдвяних свят вирушали в мандрівку по селах: колядували, ходили з вертепною скринькою, співали церковних і народних пісень, демонстрували короткі сценки - інтермедії, заробляючи собі на харчі.
Діалог із текстом
- 1. Схарактеризуйте рольових ліричних героїв із поезій Ю. Андруховича.
- 2. Розкрийте роль іронії у віршах поета.
Коментарі (0)