Войти
Закрыть

Павло Тичина (1891—1967). «Одчиняйте двері...»

11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (рівень стандарту)

 

Читацький практикум

«Одчиняйте двері...»

* * *

Одчиняйте двері —

Наречена йде!

Одчиняйте двері —

Голуба блакить!

Очі, серце і хорали

Стали,

Ждуть...

Одчинились двері —

Горобина ніч!

Одчинились двері —

Всі шляхи в крові!

Незриданними сльозами

Тьмами

Дощ...

1918

Виявляємо літературну компетентність

  • 1. Розкажіть про свої враження від твору.
  • 2. Визначте провідні мотиви прочитаного вірша.
  • 3. Які звукові й зорові образи є у вірші?
  • 4. Назвіть образи, що протиставляються у творі. З якою метою автор так моделює твір?

Досліджуємо самостійно

  • 5. На яких асоціаціях побудований твір П. Тичини «Одчиняйте двері», на думку критика Андрія Ніковського? Якого ефекту досягає автор за допомогою цих асоціацій?

Виявляємо обізнаність у сфері культури

  • 6. Знайдіть у мережі Інтернет запис церковного гімну, згаданого в статті підручника, і послухайте його. Яким чином вплинула музика на ваше сприйняття твору П. Тичини?
  • 7. Знайдіть у мережі Інтернет і послухайте камерну кантату № 3 композитора Олега Ківи на вірші П. Тичини. Поділіться враженнями від музичного твору з однокласниками й однокласницями, учителями, у родинному колі.

Виявляємо творчі здібності

  • 8. Напишіть відгук на вірш П. Тичини «Одчиняйте двері...».

• ПОЕТИЧНА ЕПІТАФІЯ («ПАМ'ЯТІ ТРИДЦЯТИ»)

Поезію «Пам'яті тридцяти» визначають як вірш-реквієм або епітафію — слово на честь померлих героїв. Це зразок громадянської лірики, твір, у якому поєдналися різні емоції — жалоба за загиблими та уславлення їхнього патріотизму.

Вірш присвячено молодим захисникам України, студентам і гімназистам, які загинули в січні 1918 року поблизу селища Крути на Чернігівщині. Вони стримали наступ російських військ та полягли в нерівному бою із загарбниками. Поховали їх у Києві на цвинтарі, що на Аскольдовій могилі (урочище на правому березі Дніпра).

Оборона студентським куренем залізничної станції Крути (Леонід Перфецький,1920-ті)

П. Тичину глибоко вразила смерть молодих людей, цвіту української нації. Загиблі для нього — мученики, які віддали життя за вільне майбуття свого народу. Недарма поет пояснив їхній подвиг як самовіддану боротьбу зі злом («Вмерли в Новім Заповіті / З славою святих...»). Вони пожертвували життям, захищаючи свій народ та його національні ідеали.

Виклад у творі урочистий і піднесений, сповнений емоцій. А серед почуттів ліричого героя панують скорбота й праведний гнів супроти ворогів-убивць («Боже, покарай!»), але аж ніяк не зневіра і відчай. Цей твір звеличує героїзм, подвиг славних синів українського народу.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду