Словник літературознавчих термінів 5 клас Авраменко
- 10-01-2023, 15:46
- 270
5 Клас , Українська література 5 клас Авраменко
СЛОВНИК ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧИХ ТЕРМІНІВ
Акровірш — віршований твір, у якому початкові літери кожного рядка утворюють якесь слово або фразу.
Гіпербола — художній прийом, який полягає в перебільшенні рис людини, предмета чи явища з метою надання зображуваному виняткової виразності, наприклад: Щира праця гори верне (Нар. тв.).
Драма — рід літератури, що розкриває життя через дії та розмови дійових осіб на сцені (у театрі).
Драматичний твір — твір, призначений для постановки на сцені.
Епітет — художнє означення, наприклад: золоті руки, світла душа, пишний сад. Якщо епітет часто вживається з конкретним іменником, то його називають постійним, таких епітетів найбільше у фольклорі, наприклад: ясний сокіл, буйний вітер, широкий шлях, сизий орел, червона калина.
Епічний твір — розповідний твір, за основу якого взято події. Життя в епічному творі змальовано у формі авторської розповіді про людей та їхні вчинки.
Жести — рухи тіла чи рук, які супроводжують людську мову або замінюють її.
Загадки — короткі й дотепні описи людей, тварин, предметів, подій, явищ, які треба розпізнати й відгадати.
Казка — народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні. Вигадка в ній пов’язується з життям людини, з її мріями про кращу долю.
Легенда — розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя й діяльність якоїсь особи.
Ліричні твори — віршовані твори, у яких не розгортаються події, а виражаються думки, почуття, переживання людини в певних обставинах, під впливом певних подій.
Літературна казка — авторський художній твір у прозовій чи віршованій формі, заснований на фольклорних джерелах, може бути й цілком оригінальний. Це твір переважно фантастичний, у ньому зображуються неймовірні пригоди вигаданих або традиційних казкових героїв.
Літопис — найдавніший вид літератури, що становить розташовані в часовій послідовності коротенькі замітки й докладні оповідання про історичні події.
Метафора — слово чи словосполучення, яке розкриває ознаки та властивості одного явища чи предмета через перенесення на них ознак іншого явища чи предмета, наприклад: засипаний піском часу, оповитий серпанком загадковості.
Мистецтво — творче відображення дійсності за допомогою художніх образів.
Міф — розповідь, що передає уявлення наших далеких предків про створення світу, його будову, про богів і демонів, різних фантастичних істот.
Мова автора — розповідь у літературних творах, що ведеться від імені оповідача.
Мова персонажів (або дійових осіб) — репліки дійових осіб.
Народний переказ — усне оповідання про визначні історичні події та їхніх героїв.
Оповідання — невеликий прозовий твір про якусь подію з життя одного чи кількох героїв протягом короткого проміжку часу.
Персоніфікація — образний вислів, у якому ознаки людини переносяться на неживий предмет чи явище; олюднення, наприклад: танцюють сніжинки, камінь спить.
Повість — великий розповідний прозовий твір, у якому широко змальовано життя одного або кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями проміжку часу.
Порівняння — художній вислів, у якому один предмет чи явище зіставляється з іншим, чимось подібним до нього, наприклад: Росте хлоп’я, мов кущ калини (Б.-І. Антонич).
Портрет — змалювання зовнішнього вигляду літературного героя.
Портретна деталь — зображення лише однієї, але прикметної, дуже яскравої риси зовнішності літературного героя.
Приказка — образний вислів, що влучно характеризує людину, але, на відміну від прислів’я, висловлює думку неповно.
Прислів’я — довершений за змістом вислів про риси та вчинки людей з повчальним характером.
Ремарки — коротка інформація в драматичних творах про декорації, пору року, зовнішність дійових осіб, їхні інтонації, жести й рухи.
Рима — співзвучність закінчень слів у віршованих рядках, яка охоплює останній наголошений голосний та наступні за ним звуки.
Ритм — повторення певних одиниць через рівні проміжки часу.
Строфа — віршовані рядки, з’єднані між собою римами й інтонацією, що повторюються.
Тропи — слова або вислови, що вживаються в переносному, образному значенні. До тропів (або засобів образної мови) належать гіпербола, порівняння, метафора, епітет, персоніфікація.
Коментарі (0)