Яйце — чи дерево?
- 18-01-2023, 01:03
- 282
5 Клас , Українська література 5 клас Чумарна, Пастушенко 2022
Яйце — чи дерево?
Якщо хтось із наших сучасників вважає, що десять чи двадцять тисяч років тому люди були схожими на мавп і лазили по деревах, то дуже помиляється. Бо саме на такій глибині часу, як виявляє нині наука, творилися міфи, казки, легенди про таємниці створення світу і людини. І люди, задивляючись у небо, вміли «читати» таємничі «книги» Всесвіту. Навіть не літаючи в космічних кораблях на інші планети.
А може, вони таки літали?
І знали щось дуже важливе, аби вміти жити за законами цього Всесвіту. Наприклад, що Всесвіт схожий на велетенське дерево, а наша планета Земля — на велетенське яйце.
Якщо ти любиш пізнавати світ і шукати відповіді на різні загадки життя — то знайомство із давніми міфами й казками захопить тебе не менше, ніж сучасна фантастика. Бо вони розповідають про найважливіше:
• Хто створив світ.
• На що схожий наш Всесвіт.
• За якими законами живуть усі створіння.
• Чому світ поділений на Світло і Темряву, на день і ніч, на життя і смерть.
• Чому у світі панують водночас Правда і Кривда, Добро і Зло.
• Як жити, які цінності обирати, аби бути щасливим/щасливою.
І ще багато-багато інших загадок і відгадок ховають у собі усні оповіді, що подолали шлях до наших сучасників у тисячі літ.
Чим різняться казки і міфи? Майже нічим, окрім хіба того, що у міфах і деяких казках йдеться про таємниці творення світу. Все неозоре море українських казок знайомить нас із дуже багатьма різноманітними сюжетами, які зароджувались у різний час і розповідали уже про життя земних людей.
А наша тема — таємниці зародження світу і людини. Про це з цікавістю слухали діти на всіх континентах світу: в Америці, Австралії, Африці, Європі та Китаї. Сюжети давніх міфів і казок дивовижно схожі: були Володарі Неба, які думками (чи «радонькою» — як співається в українських колядках) вирішили створити Світ.
Фото космосу з телескопа «Габбл»
Яким був цей Світ? У міфах розповідається про велетенського Птаха, що зніс золоте яйце, або про велетенське дерево, на якому він звив гніздо, щоби правити світом.
Прочитай українські міфи про створення світу. В них — багато загадок і прихованої мудрості.
Теорія літератури
Міф — розповідь про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу. У давні часи міфи створювали цілісне уявлення про світ, в якому не розділяється реальне і фантастичне. Міфами пояснювали появу різноманітних природних явищ. Так, наприклад, космогонічні міфи розповідають про походження світу, про те, як він влаштований; астральні — про походження небесних світил: Сонця, Місяця, зірок, сузір’їв; героїчні — про діяння героїв, їхні подвиги задля блага людей. Міфи були основою для пояснення ритуалів, обрядів, розповідали про появу людини.
Казка — це розповідь про правдоподібні та фантастичні події. Фантастичними можуть бути люди, рослини, тварини, предмети. Казка мас просту будову: зачин, основна частина і кінцівка. У казках нема розгорнутих описів природи і побуту, обов’язково є дві групи дійових осіб (персонажів) — добрі й злі. У казках добро завжди перемагає зло. Казки пробуджують нашу уяву, фантазію, навчають, як треба і як не треба чинити, як довіряти своїй силі та долі.
ДЕРЕВО ЖИТТЯ
Давньоукраїнський міф про створення світу
Із самого початку світу було лише велике Нащадо — безмежний морок і пітьма, в яких невидимо перебували всі початки і зародки. Колись у цей могутній зародок Буття прилетіло з Вічності у Вічність всевидяче Око. Воно існувало завжди, споконвіку, як і велике Нащадо.
Всевидяче Око пронизало своїм могутнім променем бездонне і темне Нащадо — і раптом пустило сльозу. З тієї кришталевої чистоти народився птах на ім’я Сокіл — посланець Божий. Його священний Дух осяяв темряву, аби засіяти у ній Свідомість та Буття.
Зарокотало Нащадо, завирувала пітьма і могутньою лавиною закрутилася довкола Первоптаха, аби поглинути його. Розправивши своє сяюче пір’я, Сокіл кинувся у бій. Він літав над Оком, творячи у темряві сяючі кола Буття і Свідомості. Не одну сотню тисяч літ кружляв він у темряві, пронизуючи своїм сяйвом пітьму і творячи золоті райдужні кола нового простору, що уже переставав бути нічим.
Світове Дерево на українському рушнику
Образ Світового Дерева (Скандинавія)
Тоді Первоптах Сокіл зніс золоте яйце і кинув його у створений простір. З того яйця народився Благом подарований Вирій-Рай, посеред якого стало рости Дерево Життя.
Змахнув крилами Сокіл-Род, злетів на золотий вершечок Дерева і став мостити собі золоте гніздо. Змостивши його, став творити довкола себе світ.
Зображення зірки Алатар на українському вишиваному рушнику
Росло-розросталося Дерево Життя. Під цим могутнім Прадубом постав вічноживий камінь Алатар, на котрому запалав живий вогонь. Усі боги, що народилися разом зі світом, стали приходити до цього вогню і молитися за світ.
А під священним каменем заховане безсмертя людської Душі, котра стала найкращим творінням у новонародженому світі.
СОКІЛ-РОД
Український міф
Був Сокіл-Род, і задумав він створити світ. І зніс він два яйця: біле й чорне. Впали вони в озеро Живої Води — й народилися з них Білий Лебідь і Чорний Лебідь. Попливли вони назустріч один одному й стали люто битися. Бо темрява і світло завжди протистоять одне одному.
Тоді з вершини Дерева Життя гукнув Сокіл: «Зупиніться!» І лебеді перестали битися. І сказав Сокіл: «Я даю вам Слово і Розум. Вийдіть із води й станьте обабіч мого Дерева». Вийшли лебеді з води й одразу перетворилися на людиноподібних велетнів. У одного шкіра була біла, волосся — русяве, очі — блакитні, у другого все було чорне — і шкіра, і волосся, і очі.
І сказав Сокіл їм: «Зірвіть з Дерева по яблуку та з’їжте». З’їли велетні по молодильному яблуку й відчули в собі силу неймовірну. І сказав їм Сокіл: «Тепер ви — невмирущі боги». І вклонилися йому велетні. І сказав Сокіл білошкірому: «Ти — Білобог. Володар Світла». А чорношкірому сказав: «Ти — Чорнобог. Володар ночі й пітьми та всього, що створиш у ній».
І сказав він обом: «Ви — Добро і Зло. Краса і Потворність. І ви будете вічно. Бо ви є Життя. І люди не зможуть пізнати, що є добро, не пізнавши злого. Не пізнають краси, не побачивши потворності. Але тільки їхні серця та душі обиратимуть, на чиєму боці їм жити і діяти — на боці світла чи на боці пітьми».
Фото космосу з телескопа «Габбл»
Зображення Сокола-Рода із зіркою Алатар та світобудовною «церковцею» на українському тканому рушнику
Підказки Вікі-Всезнайка
Чи доводилось тобі спостерігати за тим, як проростають рослини із зернятка? Спершу вони випускають два листочки, а потім посередині з’являється третій. Тому найпростіше зображення Дерева Світу — це маленьке деревце з трьома росточками (трійця). Таке зображення знаходять на всіх континентах нашої планети. А в Латинській Америці, в країні Перу, де височіють одні з найвищих гір світу — Анди, на скелі на березі океану хтось колись дуже давно вирізьбив гігантське зображення трійці. Побачити його можна тільки з літака. Загадкою для вчених залишається не лише саме зображення, яке тисячі літ не змивається вітрами і зливами. У них виникає те саме запитання, яке поставиш собі ти: хто і для кого витесав цей символ?
Розвиваємо творчість
Чим схожі між собою ці три зображення? Спробуй створити свій образ Світового Дерева.
Розмірковуємо над прочитаним
1. Назви персонажів міфу про створення світу. Яка роль кожного з них?
2. Чому, на твою думку, Сокіл народився зі сльози? Що це за сльоза? Що давало сили Соколові тисячі літ виношувати своє сяюче яйце посеред пітьми і мороку?
3. Пригадай казки «Курочка ряба» та «Яйце-райце». Чим нагадують вони міф про Сокола-Рода? Чи можна назвати нашу планету «золотим яйцем»? А Сонце?
4. Чи доводилось тобі бачити зображення всевидячого ока і де саме? Що воно символізує? (Розпитай або пошукай відповідь в авторитетних джерелах.)
5. Наскільки вдало фото космосу з телескопа «Габбл» ілюструє міф про створення світу? Розглянь інші ілюстрації до міфів. Що на них зображено? Спробуй пояснити символіку зображень. Добери або намалюй власні ілюстрації до міфу.
6. Що в обох міфах є символом зародження життя? Що символізує яблуко? В яких казках чи міфах, прочитаних тобою, є символ яблука?
7. Навіщо Сокіл створив Білобога та Чорнобога? Яке призначення він визначив кожному з них? Чи міг би існувати світ, якби в ньому було лише світло або лише темрява?
8. Як ти розумієш слова Сокола про те, що «люди не зможуть пізнати, що є добро, не пізнавши злого»? Від чого, на твою думку, залежить вибір людини між добром і злом?
9. У міфі «Сокіл-Род» згадується Жива Вода. Можливо, тобі доводилось читати казки, у яких згадується про живу і мертву воду. Розкажи про це. Поміркуй про реальну цілющу силу води. Чому, на твою думку, люди охрещуються водою? В чому лікувальна та молодильна сила води для людини і для всієї природи?
Працюємо в групі
Аналізуємо, узагальнюємо. Дерево Життя або Дерево Роду, Світове Дерево — це один з найулюбленіших і найпоширеніших символів українського традиційного мистецтва. З давніх-давен його зображують на рушниках і килимах, на витинанках і в різьбі, у вишивці й на кераміці, в церковних і хатніх розписах. Використовуючи друковані та інтернет-джерела, підготуйте презентацію-розповідь про цей символ.
Розвиваємо творчість
Прочитай загадку про час. Спробуй зобразити її малюнком. Надпиши, що, на твою думку, означає кожен зображений елемент. Що спільного між цією загадкою і міфами про створення світу?
Загадка
Дуб-довговік
Дуб-дуб-довговік,
На ньому дванадцять гіллів,
На кожній гілці по чотири гнізда,
А у кожному гнізді по сім яєць,
І кожному ім’я є.
Зображення Світового Дерева на українському рушнику
Електронний додаток для допитливих
Створення світу (уривок із х/ф «Ной», 2014. Режисер Д. Аронофскі).
Підказки Вікі-Всезнайка
І як тобі фото телескопа «Габбл»? Якщо ти ще не знайомий із цим космічним мандрівником, то матимеш нагоду здійснити разом із ним просто фантастичну подорож космічними просторами. Цей унікальний телескоп літає по навколоземній орбіті ще з 1990 року. Він — майже ровесник нашої держави. І вчені вважають, що його вік — приблизно 50 років. Фотографії з телескопа розкрили людям очі на дуже барвистий Всесвіт. Можливо, ти знайдеш у них розгадки стародавніх міфів?
Фото телескопа «Габбл» із космічного корабля «Атлантіс». 2009 р.
Електронний додаток для допитливих
Фото телескопа «Габбл».
Розвиваємо творчість
Розглянь картину Сергія Васильківського. Що на ній зображено? Як ти гадаєш, сонце для світу є тим самим, що і правда? Яким видається життя вночі, без сонця? Які барви життя засвічує нам сонце?
Сергій Васильківський. Захід сонця
Коментарі (0)