Художня література як мистецтво слова
- 10-01-2023, 20:13
- 307
5 Клас , Українська література 5 клас Авраменко (повторне видання) 2022
Художня література як мистецтво слова
Про що ви дізнаєтеся?
- Які є види мистецтва?
- Чому художню літературу вважають мистецтвом слова?
- Що таке образне слово?
Найкращі художні твори оспівують красу світу й людської душі: доброту, щедрість, розум і благородство. У літературі основ ним засобом творення краси є слово, у музиці — звук, у скульптурі — лінії та форми, у малярстві — фарби. І художня література, і музика, і скульптура, і малярство — це різні види мистецтва.
Мистецтво — це творче відображення дійсності за допомогою художніх образів. Які ще види мистецтва вам відомі?
Письменники чи письменниці не копіюють наше життя, а через свою творчу уяву та фантазію створюють ніби новий віртуальний світ у художніх образах. Вони творять художню дійсність за законами краси.
Мова має надзвичайно велике значення в житті людини. Як без повітря неможливо дихати, так і без мови людина не здатна спілкуватися. Згадайте прекрасні миті свого життя: бабусину казку, пригодницький мультфільм, захопливу гру на комп’ютері — усі вони пов’язані зі словом. Через нього ви пізнаєте світ, дістаєте емоційну й естетичну насолоду.
Порівняйте два маленькі тексти.
Місяця не видно. Він,
напевно, за хмарами.
Але скоро посвітлішає.
* * *
Де ж блідолиций? Мабуть,
сховався за хмарами. Проте
світанок не за горами.
Чи однаковим зображено місяць у текстах? У якому з них ви його сприймаєте як казкового героя? У тексті, що праворуч, він наділений ознаками людини: у нього бліде лице, він ховається за хмарами, ніби грається в схованки. Тут місяць — художній образ.
Який із текстів більш емоційний? Звичайно ж, другий, адже в ньому більше слів, ужитих у переносному значенні, є запитання та відповідь, унаслідок цього у вашій уяві виникають яскравіші образи. Отже, саме в другому тексті більше образних слів (блідолиций, сховався, світанок, не за горами).
Образні слова, на відміну від звичайних, яскравіші, емоційніші, краще вимальовуються в уяві людини, тож ними широко послуговуються майстри й майстрині слова. А й справді, важко уявити художній твір без образних слів. Вони ніби цеглинки, з яких вибудовано казку чи вірш. Образні слова частіше мають переносне значення (золотий перстень — золота душа), хоча їх можуть уживати й у прямому значенні (фонтан — водограй; лоб — чоло). А ще образності можуть надавати зменшено-пестливі або згрубілі суфікси (кішка — кицюня; кіт — котяра), іноді й префікси (давній — прадавній).
Із чого ж починалося словесне мистецтво? З усної народної творчості, а також із літописів. Першим літописам майже тисяча років, найвідоміший із них — «Повість минулих літ», уривки з нього ви прочитаєте в підручнику. Однак фольклор ще давніший, у ньому відтворено первинні уявлення наших далеких предків про світ, мудрість попередніх поколінь, козацьку славу й красу людських почуттів.
Відтворюємо прочитане
1. Образне слово вжито в рядку
- А повільно читати
- Б швидко помитий
- В солов’їні співи
- Г родовий відмінок
2. Установіть відповідність.
3. Установіть відповідність.
Аналізуємо зміст та особливості художнього твору
4. З яких слів розпочинається ваш день?
5. У яких ситуаціях ви використовуєте образні слова?
6. Назвіть улюблений вид мистецтва. Чим він вам подобається?
7. Назвіть імена відомих вам митців.
8. Із чого починалося словесне мистецтво?
9. Образ якого літературного героя вам найбільше запам’ятався в початковій школі? Чим саме?
10. Які ви знаєте словесні засоби творення образності?
Творчо мислимо
11. Чи можна фотографію вважати видом мистецтва? Висловте свої міркування. Оживіть світлину (опишіть час, місце, звуки міста, погоду, атмосферу, присутність фотографа).
Н. Павлусенко. Кошовий отаман Іван Сірко (фрагмент)
Костел Святого Миколая. м. Київ
12. Більшість людей зазначає, що набагато цікавіше й приємніше читати художній твір у книжці, а не із цифрового носія (планшета чи електронної книжки). Чому так? Яка ваша думка?
Виконуємо домашнє завдання
1. Випишіть у зошит образні слова з улюбленого вірша чи народної пісні.
2. Прочитайте міф «Про Зоряний Віз».
Подумайте й розкажіть
• Який ваш улюблений вид мистецтва?
• Який раніше прочитаний твір художньої літератури вам найбільше сподобався? Чим саме?
• Чи вживаєте ви образні слова в побуті?
Коментарі (0)