Дмитро Красицький (1901-1989)
- 17-01-2023, 00:29
- 562
5 Клас , Українська література 5 клас Авраменко 2022
Дмитро Красицький
(1901-1989)
ДИТИНСТВО ТАРАСА
(Фрагмент)
Якось Тарас ніс подвір’ям воду до кухні й зачув галас паненят у садку:
- Учитель, учитель! - і вони кинулися назустріч літній людині. Оточений панськими дітьми, учитель сів на лавочці й почав щось розповідати.
Поставивши відра на землю, Тарас підкрався до огорожі послухати, про що йтиме мова. Серце його завмирало в грудях.
Учитель Превлоцький розповідав дітям, що вчитиме їх малювати. І одразу розпочав урок. Він пояснював просто, ясно, а панські діти ніяк не могли второпати. «І чого тут не розуміти», - дивувався Тарас.
Учитель ще раз пояснив, і Тарасові здалось, що навіть баран, який ходив по подвір’ю і скуб траву, і то вже міг би розібрати... Прощаючись, учитель сказав, що приходитиме щодня в післяобідню пору, і звелів паненятам приготувати папір та олівця.
З того дня Тарас почав потай слухати уроки малювання. Зранку він дуже вправно працював на кухні, щоб скоріше усе впорати, а в обідню пору зникав, що й не розшукати.
Сховавшись за тином, хлопець уважно слухав, що говорив учитель. Він сумлінно перемальовував усі малюнки, які давав учитель своїм учням. Незабаром Тарас навчився знімати натуру, затушовувати тіні.
Одного разу вчитель примітив, що якесь бідне хлоп’я, сидячи за тином, слухає його і щось малює.
«І що то воно може малювати своїми огрубілими пальцями», - подумав учитель і підійшов до огорожі. Його здивуванню не було меж - кріпацька дитина тримала в руках чудово виконаний малюнок.
Учитель глянув на руки Тараса, на чорні, загрубілі від тяжкої роботи пальці й промовив:
- Золоті в тебе пальчики, хлопче... Дай малюнок...
Схопились панські діти, обступили вчителя, в руках якого було пречудово виконане тільки-но дане їм завдання.
Учитель розпитав Тараса, хто він, чий, звідки, як опинився серед челяді, що робить, похвалив за малюнок і дозволив приходити на уроки.
- Учись, учись! З тебе буде маляр1! - І дав Тарасові аж п’ять аркушів паперу й олівець.
1 Маляр - художник.
АНАЛІЗУЄМО
- 1. Чого учитель навчав дітей? Чи доступно він пояснював і чи розуміли його панські діти?
- 2. Що робив у садку за тином малий Тарас? Чи одразу він зрозумів пояснення вчителя?
- 3. Що робив Тарас для того, аби здобути знання?
- 4. Як ви розумієте слова вчителя, звернені до Тараса: «Золоті в тебе пальчики, хлопче»?
- 5. Знайдіть слова, у яких учитель передбачає майбутнє Тараса. Пригадайте відомості про життя Шевченка та зробіть висновок, чи здійснилося це передбачення.
- 6. Чи можна прочитаний текст вважати науково-художнім? Чому?
Для додаткового читання.
Іван Франко. «У кузні».
Олена Черненко. «І засвітився вогник...».
Книги серії «Життя видатних дітей» (автори та авторки: Олександр Гаврош, Сашко Дерманський, Олесь Ільченко, Анна Багряна, Марина Павленко).
ТЕКСТИ ІЗ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Чи не щодня ви отримуєте якусь інформацію з телебачення, радіо, журналів, інтернету, кіно, рекламних щитів тощо. Усе це - засоби масової інформації (ЗМІ). Іще їх називають масмедіа (від лат. medium - посередник). ЗМІ збирають, обробляють, зберігають і поширюють інформацію. До того ж ЗМІ орієнтовані на одночасне передавання інформації великим групам людей.
Тексти, які пов’язані з телебаченням, радіо, відео, кінематографом, інтернетом, смартфонами, а також ті, які ми бачимо на білбордах, ситілайтах тощо, називають медіатекстами. Такі тексти призначені для широкого кола людей. Тобто медіатекст - це повідомлення, призначене для масового передавання інформації багатьом людям.
ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ
1. Мистецька хвилинка. Робота в групах. Об’єднайтеся в групи. Знайдіть і перегляньте трейлер1 до дитячого фільму чи мультфільму. Підготуйте власний трейлер до одного з прозових художніх творів, які ви вивчали у п’ятому класі.
1 Трейлер - це відеоролик, що складається з коротких і зазвичай найбільш видовищних уривків фільму для його рекламування.
2. Перегляньте або прочитайте інтерв’ю, яке беруть у дітей. Підготуйте 4-7 запитань для інтерв’ю на одну з тем: «Моя художня література», «Світ моїх захоплень», «Мій навчальний заклад». Візьміть інтерв’ю в однокласника чи однокласниці або в когось із рідних, знайомих (запишіть аудіо чи відео).
3. Робота в групах. Об’єднайтеся в групи та послідовно виконайте завдання:
- 1) самостійно перегляньте випуск теленовин (прослухайте новини по радіо чи прочитайте в інтернеті);
- 2) підготуйте кожен (кожна) для своєї групи текст однієї новини, яка могла б зацікавити ваших однолітків;
- 3) підготуйте групою план уявного випуску теленовин;
- 4) розподіліть у групі ролі: ведучого чи ведучої та журналістів і журналісток, яким ведучі по черзі надаватимуть слово для озвучування новини;
- 5) розіграйте в ролях випуск новин.
Дорогі хлопчики й дівчатка, до наступного навчального року!
Ось і настала пора прощатися з вами на ціле літо! Як швидко пролетів час, як цікаво було здобувати знання, захоплюватися пригодами казкових героїв чи ваших літературних ровесників і ровесниць! Молодці!
Вам було цікаво перегортати сторінки нашого підручника, а нам дуже приємно, що ви без особливих зусиль і клопотів сприймаєте новий матеріал, даєте раду з відомостями з теорії літератури: відрізняєте метафору від алегорії та гіперболи, зав’язку від кульмінації, сюжет від композиції, головного літературного героя від другорядного персонажа. Ви вже не просто читаєте і переказуєте художній твір, а також аналізуєте поведінку та вчинки літературних героїв і героїнь, висловлюєте власні думки про осягнене вами в художньому тексті, складаєте асоціативні ґрона, сенкани, фанфіки - ваші власні продовження з благополучними розв’язками літературних творів.
Наступного навчального року ми запропонуємо вам іще цікавіший підручник з української літератури! А влітку - щиро рекомендуємо, - якщо несподівано зіпсується погода чи просто набридне байдикувати і виникне бажання самому чи самій щось цікаве прочитати, візьміть у бібліотеці одну з книжок, які були запропоновані для додаткового читання.
Щасливого вам літа-літечка! Приємного відпочинку! Гарного дозвілля! Повертайтеся за парти здоровими, засмаглими, веселими й готовими до нових звершень!
Із повагою - автори й авторки вашого підручника
Коментарі (0)