Початок словесного мистецтва: фольклор і літописи
- 18-01-2023, 01:23
- 462
5 Клас , Українська література 5 клас Коваленко 2018
СВІТ ФАНТАЗІЇ ТА МУДРОСТІ
Перший розділ підручника перенесе тебе у світ фантастики.
Фольклорні й літературні твори в ньому розповідають про події, яких у реальному житті бути не може. У них розповідається про багато чудес, наприклад, що звірі розмовляють, люди перекидаються у тварин та багато іншого. Ти не помиляєшся у своїх здогадках: у цьому розділі вміщено народні та літературні казки, а також міфи, легенди, перекази, загадки, прислів’я й приказки. Крім того, ти опануєш також деякі «секрети» літературного твору.
І хоч творів багато, усю важливу інформацію ти легко зрозумієш і запам’ятаєш, тому що її представлено у вигляді так званої «карти розуму». Подібні схеми протягом року ти навчишся складати й сам / сама. Вони допоможуть тобі упорядкувати свої знання та ідеї, сприятимуть швидкому засвоєнню великої кількості навчального матеріалу.
«Карта розуму» розділу
ПОЧАТОК СЛОВЕСНОГО МИСТЕЦТВА: ФОЛЬКЛОР І ЛІТОПИСИ
Протягом тривалого часу наші предки складали твори словесного мистецтва, коли ще не вміли писати. Століттями люди передавали їх одне одному усно — із вуст в уста, із покоління в покоління. Усна народна творчість, або фольклор (від англійського folk-lore — народна мудрість, народне знання), — це твори, які виникли в сиву давнину і передавалися в усній формі. До усної народної творчості належать народні пісні, думи, казки, легенди, перекази, загадки, прислів’я та приказки тощо.
Твори усної народної творчості нерозривно пов’язані з життям, думками та прагненнями народу. У давнину в складанні фольклорних творів брала участь не одна особа, а багато людей. Як це відбувалося? Хтось один, творчо обдарований, створював пісню чи казку. Якщо твір припадав до душі, його запам’ятовували і переповідали або співали іншим. Під час виконання могли частково змінювати зміст твору, доповнювати й удосконалювати його. Так виникали різні варіанти. Отже, фольклор — творчість колективна, і йому властива варіантність.
Пізніше, паралельно з фольклором, виникає художня література. Це стало можливим з появою писемності. У Русі-України ченці при монастирях почали писати літописи. Літопис — це твір, у якому розповідь про події велася за роками (літами). У літописах зображували переважно життя і вчинки князів. Літописи є пам’ятками літератури й історії.
Твори усної народної творчості та літописи є першими зразками словесного мистецтва. Вони передають уявлення наших предків про світ, учать любити Батьківщину й виховують високі моральні якості. З виникненням письма мистецтво слова, що існувало в усній формі, розвинулося в художню літературу.
1. Що таке усна народна творчість?
2. У робочому зошиті намалюйте «Карту розуму» жанрів усної народної творчості.
3. Як виникли літописи?
4. Чого навчають твори усної народної творчості та літописи?
Коментарі (0)