Войти
Закрыть

Леонід Глібов (1827—1893)

5 Клас , Українська література 5 клас Коваленко 2018

 

ЛЕОНІД ГЛІБОВ

(1827—1893)

ЧАРІВНИК УКРАЇНСЬКОЇ БАЙКИ

Немає в нашій країні жодної людини, яка б не знала хоч однієї байки Леоніда Івановича Глібова. Пам’ятаєте: «На світі вже давно ведеться, що нижчий перед вищим гнеться, а більший меншого кусає та ще й б’є — затим що сила є...»? Усього ж українською мовою письменник написав 107 байок! Цікаві дорослому і малому, вони захоплюють непростими стосунками персонажів, пошуками правди і справедливості. Сила байок Глібова — в активній позиції автора на захист прав зневаженої, знедоленої простої людини.

А ще Леонід Глібов був ніжним поетом-ліриком. Найвідомішим із його ліричних творів є вірш «Журба», музику до якого написав видатний український композитор Микола Лисенко. Задушевні слова й ніжна мелодія так полюбилися українцям, що згодом твір почали вважати народною піснею.

Є в Леоніда Івановича Глібова ще одна — особлива — група творів — віршики, загадки, жарти, оповідання для дітей. Вони надзвичайно чарівні, бо наповнені любов’ю до малечі, радістю й теплом.

Малята вчать ті сонячні слова,

Що, ніби чародійник, з рукава

Ти сипав їм і в мудрості не схибив, —

так про Леоніда Глібова написав український поет Максим Рильський.

Автор друкував свої твори для дітей у єдиному в Україні наприкінці XIX століття дитячому журналі «Дзвінок» і підписував їх просто — дідусь Кенир. Дітвора радо читала й заучувала їх напам’ять, бо були вони веселими й дотепними. І ніхто не здогадувався, що писав ці життєрадісні поетичні витвори під лінійку з лупою в руках хворий літній чоловік, який на схилі літ нічого не бачив. За останні три роки життя тяжко хворий байкар написав понад 50 віршованих загадок, жартівливих пісеньок та акровіршів для дітей.

А нуте, діти, ось сідайте!

Я загадку за хвіст піймав, —

так задушевно запрошував до розмови своїх читачів дідусь Кенир. І це було не загравання з дітворою, а щира бесіда з ними. А «секрет» популярності дитячих творів Леоніда Глібова крився в тому, що в них щедро використано елементи усної народної творчості.

Так само по-дружньому письменник спілкувався зі своїми учнями, коли працював учителем. Леонід Іванович так цікаво розповідав матеріал з історії та географії, що мимоволі викликав захоплення предметом і прищеплював вихованцям потяг до знань.

Л. Глібов був переконаний, що несправедливість у суспільстві можна подолати освітою і підвищенням культури простих людей. Саме тому він брав активну участь у роботі спеціальних шкіл для народу, які називалися недільними школами. Серед учнів Л. Глібова був майбутній письменник Г. Успенський і батько видатної української письменниці Лесі Українки П. Косач. Маленька Леся виховувалась на творах Леоніда Глібова, багато його байок знала напам’ять.

1. У який час жив і творив Леонід Глібов? За форзацом на початку підручника з’ясуй, звідки родом письменник.

2. Вибери з перелічених, які твори писав Л. Глібов: повісті, байки, вірші, поеми, загадки, казки, жартівливі оповідання.

3. Який вірш письменника став народною піснею? Хто написав музику до слів?

Пам’ятник Л. Глібову в Седневі

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Українська література 5 клас Коваленко 2018", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація