Про енергію слова й думки
- 18-01-2023, 23:18
- 275
5 Клас , Українська література 5 клас Коваленко, Бернадська (повторне видання) 2022
Про енергію слова й думки
У цьому розділі, друже/подруго, ми поговоримо про силу слова й думки, а також про роль читання у твоему житті.
Ти, звісно, запитаєш, хто це — ми. Ти — п’ятикласник або п’ятикласниця, а я — Софія Мудрагелівна, лісова сова. Хто зі мною знайомий, каже, до речі, що я незвичайна. Чому? Бо мешкаю разом з авторками твого підручника з української літератури в міській квартирі. Чую всі наукові розмови, захоплююся книжками, які читають мої любі пані. Часто навіть утручаюся в їхні розмови, за що вони жартома називають мене експерткою. Але хай там як, та без перебільшення можу сказати, що знаю майже все. Тому протягом року я хочу з тобою потоваришувати й передати мою мудрість.
Отже, почнімо. Передусім виконай два завдання.
Завдання від Софії Мудрагелівни
1. Наведи приклади зі свого життя, коли ти відчував/відчувала силу слова. Коли воно тебе надихало, підбадьорювало, а коли, навпаки, завдавало прикрощів? Зроби висновок про вплив слів/мови на людину.
Сформулюй дві-три поради, як потрібно спілкуватися з людьми, і запиши їх у робочий зошит.
2. Чому, на твою думку, художню літературу називають мистецтвом слова?
Художню літературу часто називають красним письменством або мистецтвом слова. Українське слово мистецтво походить від латинського magister, що в перекладі означає навчитель, начальник. Уже в давні часи мистецтву надавали особливого значення — воно мало наставляти людей, змінювати світ на краще. А словосполучення красне письменство визначало основну особливість літератури — писати, добираючи такі слова, які впливатимуть на читача, викликатимуть у нього певні почуття. Відтак на письменника/письменницю покладено велику відповідальність — творити так, щоб енергія слова була корисною людині, робила її кращою.
За тисячоліття людство (зокрема, й українці) створило багато зразків словесного мистецтва. Найдавніші — це міфи й фольклорні твори, на основі яких згодом постала художня література.
Запитання і завдання
1. Будьмо знайомі! Розглянь мій портрет — твого гіда підручником української літератури Софії Мудрагелівни. Опиши мою зовнішність. Поясни, чому я пропоную тобі саме цей портрет. Як він відображає мій характер і звички? Поясни значення мого імені та по батькові.
2. У робочому зошиті накресли рамку та вклей у неї свій портрет, який найкраще відображає твій характер. Поряд напиши, що робить тебе особливим/особливою, не подібним / не подібною до інших.
3. На прикладі твоєї улюбленої книжки назви її елементи (частини): обкладинка/суперобкладинка, титульний аркуш, анотація, передмова, текст, післямова, довідковий апарат, зміст. Покажи їх однокласникам/однокласницям. Які частини не обов’язково мають бути в книжці?
4. Поясни, за якою інформацією про книжку ти здійснюватимеш її пошук у бібліотеці.
Домашнє завдання
1. Крім книжки, необхідні тексти можна знайти на електронних ресурсах. Для цього треба вміти в них орієнтуватися. Розглянь головну сторінку сайту для дітей і виконай завдання за його змістом.
А. Як називається сайт?
Б. Покажи, де на ньому шукати:
- поради для батьків;
- поетичні твори;
- інформацію для вивчення шкільних предметів;
- матеріали до свят.
В. У якому віконечку треба надрукувати назву твору або прізвище автора, щоб швидко знайти потрібну інформацію?
Г. На яку електронну адресу можна надсилати листи авторам сайту?
2. Напиши в робочому зошиті поради читачам/читачкам, як НЕ МОЖНА поводитися з паперовою книжкою.
Коментарі (0)