Легенда про заснування Риму
- 19-01-2023, 10:37
- 380
5 Клас , Література українська та зарубіжна 5 клас Яценко, Пахаренко 2022 (частина 1)
Легенда про заснування Риму
Римляни вважали себе нащадками Енея — славетного лицаря-героя. Після знищення ворогами його рідного міста Трої Еней урятувався. Приплив кораблем в Італію, об’єднав місцеві племена латинян на берегах річки Тибр і нібито заснував нове царство.
Поміркуй!
• Пригадай, що тобі відомо про легенди з початкової школи? Дай визначення поняттю «легенда»? Які легенди ти пам’ятаєш
Пройшли століття. І от якось престол у цьому царстві захопив негідник Амулій. Він насильно відібрав владу в свого старшого брата Нумітора, а його маленьких онуків-близнюків наказав утопити в Тибрі.
Але кинутий на мілководді кошик не потонув. Хвилями його прибило до берега поблизу пагорба Палатин. Немовлята зголодніли, намокли і почали голосно плакати. Саме в цей час до річки підійшла величезна вовчиця, щоб напитися води. Почувши дитячий плач, вона не накинулася на близнюків, а пожаліла їх: облизала, обігріла своїм диханням і нагодувала молоком.
Ж.-Л. Агас. Ромул і Рем зі своєю нянею
А незабаром дітей побачив пастух і приніс їх додому. Пастух та його дружина назвали братів Ромулом і Ремом і виховали їх відважними та сильними юнаками. Вони стали ватажками сільської молоді, головними учасниками численних сутичок, які виникали через викрадення худоби чи поділ пасовищ. Адже подейкували, що батьком близнюків був сам бог війни Марс. Поступово брати згуртували біля себе загони однодумців і підняли повстання проти царя-самозванця. Так Ромул і Рем повернули владу дідусеві Нумітору.
Самі ж брати зі своїми родинами переселилися на берег Тибру — у ті місця, де їх урятувала вовчиця. Там на семи пагорбах вони вирішили закласти нову столицю свого царства. Але ніяк не могли домовитися, звідки починати будівництво міста і яким воно буде.
Поміркуй!
• Як походження Рема й Ромула позначилося на їхніх вдачах?
• Перекажи епізод легенди, зображений на картині швейцарського художника Ж.-Л. Агаса «Ромул і Рем зі своєю нянею».
• Визнач початок, основну частину і кінцівку твору
• Перекажи легенду від імені Ромула.
Під час чергової сварки надто запальна вдача близнюків призвела до трагедії: Ромул ударив Рема так сильно, що той упав мертвим. Засмучений брат поховав його на пагорбі Чорної вовчиці, біля якого знаходилася печера їхньої рятівниці.
На пагорбі, де пролилася братня кров, і були зведені перші укріплення міста. Сталося це 21 квітня 753 року до нашої ери. Саме цю дату і вважають днем заснування Риму. Місто назвали ім’ям свого засновника (Рим — по-латині Рома). Тож, Ромул і став його першим царем, або, як тоді називали, Рекс. Відтоді й досі римляни вважають Ромула батьком і захисником свого міста.
Літературознавчий клуб
«Легенда про заснування Риму», яку ти щойно прочитав/прочитала, відома в усьому світі. Насправді, як свідчать археологічні розкопки, Рим виник не відразу. Задовго до легендарної дати його появи на берегах річки Тибр існувало кілька поселень, які поступово перетворились на багатолюдне місто.
Ромул, напевно, справді жив на світі. Найімовірніше, це був вождь латинського племені, сильний і досвідчений воїн, який об’єднав під своєю владою всі поселення на пагорбах. Тому його і вважали засновником міста.
Руїни Стародавнього Риму
Археологи нещодавно відшукали загадкову печеру вовчиці саме в тому місці, яке описує легенда — біля підніжжя пагорба, а також рештки найдавніших укріплень. Звідси й справді почалася розбудова Риму. Так легенда переплітається з дійсністю.
Легенда і переказ — це не історичні документи, а художні твори. У них химерно переплітаються реальні персонажі, події, явища, можливі та цілком вигадані. Тобто поєднано дійсне, можливе і бажане.
Літературознавчий словничок
Легенда — усна розповідь про якусь надзвичайну, чудесну, фантастичну подію, яку подано як достовірну.
Головне в легенді — пояснення світу через диво. Наші давні предки брак знань доповнювали уявою, фантазією.
У легендах, як і в казках, наявні фантастичні елементи. Але казки люди завжди сприймали як вигадку, витвір фантазії. Легенди ж — як щиру чи можливу правду про дуже давні часи. В основу легенд покладено реальні події чи явища природи, тільки видозмінені людською фантазією. Казки розважають та повчають, а легенди насамперед пояснюють світ. Наприклад, розповідають, як виникла назва сузір’я, квітки, річки, міста, села.
Є такі види народних легенд:
- міфологічні — легенди про чудодійні перетворення людей на птахів, звірів чи рослини, а також про різних духів — домовиків, водяників, русалок, вовкулаків тощо;
- біблійні — домислені чи цілком фантастичні переповіді історій із Біблії, а також про життя святих, перших християн;
- героїчні — легенди про реальних чи вигаданих героїв-звитяжців та якісь видатні історичні події;
- топонімічні — легенди про походження географічних назв.
Поміркуй!
• Чому розповідь про Рема й Ромула вважають саме легендою? Що в ній фантастичне, а що реальне?
• До якого виду легенд належить цей твір? Свою думку обґрунтуй.
У колі мистецтв
Вовчицю, яка врятувала Рема й Ромула, шанобливо називали «матір’ю Риму». Ще в прадавні часи скульптуру вовчиці й близнюків, що живляться її молоком, було встановлено на центральному Капітолійському пагорбі Риму. Вона стала офіційним символом та оберегом цього міста. Копії скульптури Капітолійської вовчиці встановлені в містах багатьох країн світу.
Скульптура Капітолійської вовчиці (м. Рим, Італія)
Поміркуй!
• Чому копії скульптури Капітолійської вовчиці встановлені не лише в Римі, а й у містах інших країн світу?
Читай і досліджуй!
Зіскануй QR-код і переглянь відео про давнє минуле Італії. Розкажи однокласникам/однокласницям про таємничих етрусків, а також про історію Риму, римських богів і жерців. Існує кілька варіантів «Легенди про заснування Риму». Досліди, якими деталями вони відрізняються. Який із варіантів тобі видається найбільш достовірним?
Скористайся книжками шкільної чи домашньої бібліотеки або ж зіскануй QR-код і прочитай міфи й легенди Стародавнього Риму.
Розпитай рідних і близьких тобі людей, чи знають вони легенди про походження вашого міста (села), назви вулиці, річки тощо. Знайди цю інформацію в інших джерелах — у книжках чи в Інтернеті. Підготуй цікаву презентацію. Поділися результатами свого дослідження з однокласниками/однокласницями.
Підсумуй!
• Що таке легенда?
• Які уявлення наших предків відобразились у цих творах?
• Що спільного та відмінного між казкою та легендою?
• Чому символом Риму є вовчиця?
• Що тебе розчарувало чи засмутило в «Легенді про заснування Риму»? Що ти б змінив/змінила в ній? Запропонуй свій варіант цієї легенди.
• Чи хотілося б тобі дізнатися більше цікавої інформації про легенди?
• Як ти оцінюєш свої знання про легенди? Що залишилися для тебе нез’ясованим?
Читацьке дозвілля
Цікаво і змістовно організувати своє читацьке дозвілля ти зможеш, скориставшись QR-кодом.
Коментарі (0)