Узагальнюємо вивчене 5 клас Яценко, Пахаренко 2022 (частина 1)
- 19-01-2023, 10:44
- 364
5 Клас , Література українська та зарубіжна 5 клас Яценко, Пахаренко 2022 (частина 1)
Узагальнюємо вивчене
Юний читачу! Юна читачко!
От і минуло перше півріччя твого вже підліткового п’ятого класу. За цей час ти відкрив/відкрила для себе цілий материк корисних, цікавих, іноді несподіваних, а то й дивовижних, знань про літературу, секрети мистецького слова, про світ у цілому
Ти переконався/переконалася, що книжка відіграє особливу роль у житті людини: розповідає про невідоме, вчить мислити, спілкуватися, нарешті, допомагає цікаво проводити дозвілля. Книжка дивовижно змінювалась упродовж тисячоліть — від прадавніх кам’яних чи дерев’яних сторінок до теперішніх електронних інтерактивних.
Також ти вже знаєш, що література є образним, творчим баченням світу. А ще ти успішно оволодіваєш наукою читання.
Сподіваємося, що тебе зацікавили малі жанри фольклору — прислів’я, приказки, загадки. Адже в них відображено народну мудрість, яка вчить, як знайти вихід із найскладніших життєвих ситуацій. Треба лише запам’ятати їх, правильно розуміти значення.
Напевно, особливо захопили тебе народні казки — давньоіндійська «Фарбований шакал», українська «Яйце-райце», арабські зі збірки «Тисяча і одна ніч», кримськотатарська «Золоте яблуко», німецька «Пані Метелиця». А ще тобі вдалося збагнути, що в казках, написаних різними народами, спільними залишаються ідеали добра і справедливості, миру і дружби. Літературні казки «Попелюшка» Шарля Перро, «Русалонька» Ганса Крістіана Андерсена, «Щасливий принц» Оскара Вайльда, «Фарбований Лис» Івана Франка, «Лелія» Лесі Українки, «Чотири сестри» Валерія Шевчука вразили тебе фантазією письменників і письменниць, яскравими образами, дивовижними пригодами. Ти вже знаєш, що казка має свої ознаки: традиційний початок, повтори слів, використання гіпербол, згадки про чарівні предмети, «магічні числа» тощо. У казках яскраво виявляється творча фантазія людини.
Не могли залишити тебе байдужим/байдужою й народні легенди та перекази. Тепер тобі відомо, що в легендах ідеться про фантастичні історії, а перекази описують переважно справжні чи правдоподібні події. Очевидно, тобі запам’яталася щемлива легенда про Калину й журавля чи героїчна легенда про богиню Берегиню, яка мужньо приборкала лихе стадо ящерів Чорнобога.
А ще тебе напевно захопили легенди про заснування Риму, короля Артура і лицарів Круглого столу, про подвиги благородного розбійника Робіна Руда. Тепер ти знаєш переказ, в якому йдеться про запорожців, відвагу та військову майстерність у захисті рідної землі.
Багато цікавої і важливої інформації повідав тобі стародавній літопис «Повість минулих літ». Тепер ти довідався/довідалася, якою була Київська Русь, хто такий Нестор Літописець. А з літописного переказу про Кия, Щека і Хорива та їхню сестру Либідь ти дізнався/дізналася про заснування Києва.
Значно докладніше уявити ту епоху допомогла тобі казка Олександра Олеся «Микита Кожум'яка». Цей твір за жанром є драмою-казкою та написаний ритмізованою віршованою мовою.
Суттєво збагатило твої знання про Русь історичне оповідання Сергія Плачинди «Богатирська застава». Ти познайомився/познайомилася зі старим мудрим воїном-чередником Будимиром, подивувався/подивувалася його винахідливості.
Поетичний образ України, який створили українські та зарубіжні поети, зачарував тебе тонким ліризмом, щемливою любов’ю до рідного краю. Лірика Тараса Шевченка, Богдана Лепкого, Адама Міцкевича, а також сучасних поетів і поетес Віктора Зубаря, Галини Кирпи, Тетяни Майданович утверджує почуття патріотизму, відповідальності кожного з нас за долю своєї Батьківщини.
Ми маємо надію, що тобі також цікаво було читати твори письменників і письменниць твого рідного краю та довідатися про найцікавіші літературні новинки.
Юний читачу! Юна читачко! Попереду на тебе чекають ще багато нових відкриттів у царині літератури, захопливих історій і цікавих мандрівок стежками художнього слова.
Коментарі (0)