«Наймичка»
- 10-12-2022, 13:36
- 263
9 Клас , Українська література 9 клас Міщенко 2017
«Наймичка»
Цей твір називають невмирущим гімном материнській любові. На відміну від поеми «Катерина», «Наймичку» Тарас Шевченко пише в реалістичному ключі, повернувшись із України і трагічно прозрівши.
Іван Франко зауважив: «Наймичка - натура безмірно глибша, чуттє у неї... сильне, високе, любов до дитини така могуча, що перемагає все інше, заслонює перед нею весь світ, заставляє забути про себе саму. Віддати все своє життя не для хвилинної покути, а для довгої жертви на користь своєї дитини».
Прокоментуйте слова Франка про поему «Наймичка».
Героїня твору Ганна - матір. Щоб бути нею, жінка пережила довгі роки невимовних страждань. Її драма в тому, що вона змушена була підкинути свою дитину бездітним заможним селянам, а сама стала в них наймичкою, аби щодня бачити свого сина і доглядати за ним. Усе життя носила вона у своєму серці велику таємницю - таємницю материнської любові. Тільки перед смертю зізналася своєму Маркові, що вона - його мати.
Образ наймички Ганни став найзворушливішим не лише у вітчизняній - у світовій літературі:
Щовечір, небога,
Свою долю проклинає,
Тяжко-важко плаче;
І ніхто того не чує,
Не знає й не бачить.
Про цю поему захоплено відгукувалися польський письменник і перекладач поеми польською Леопард Совінський, французький критик Еміль Дюран, російські письменники Микола Некрасов та Лев Толстой.
Сюжет твору Шевченко згодом поклав в основу однойменної повісті, яку написав на засланні російською мовою. За сюжетом поеми написав оперу видатний український композитор Михайло Вериківський.
Цей твір - зразок психологічного реалізму. Автор створює ефект виняткової достовірності прийомами різних планів оповіді й зведеної до мінімуму авторської мови.
Шевченко своєю поемою «Наймичка» вкотре довів: тогочасне «темне царство», у якому жили його герої, не давало їм змоги спізнати щастя, стати господарями власної долі. Справедливо стверджував Іван Франко, що ця поема належить «до найбільших тріумфів правдивої штуки і мусить уважатися за найкращий доказ великої геніальності Шевченка».
Михайло Дерегус. Наймичка з Марком. Ілюстрація до поеми Тараса Шевченка «Наймичка»
Поміркуйте, який епізод поеми схвилював вас найбільше і чому.
Тема материнської любові стала наскрізною у творчості Шевченка, набуваючи нових рис, нових барв і відтінків. На далекому Кос-Аралі, у засланні, знову і знову обкипало кров’ю поетове серце, коли згадував він нещасних дівчат, жінок, матерів...
Коментарі (0)