«Росли укупочиі, зросли...»
- 10-12-2022, 13:39
- 242
9 Клас , Українська література 9 клас Міщенко 2017
«Росли укупочиі, зросли...»
Останні роки життя... Передчуття суспільних змін, підірване на засланні здоров’я, творчі плани, нові твори, яким судилося безсмертя. Але в душі таїлася мрія - нарешті віднайти тихе родинне щастя, збудувати хатину над Дніпром, жити поряд з рідними, на «Україні милій». Примара особистого щастя являлася поетові в образі Ликери Полусмакової (палкої пристрасті Шевченка), але, на жаль, не судилося йому відпочити від невтомних блукань роздоріжжями долі в тихому родинному гнізді. Його мука від невлаштованого особистого життя відчутна в поезіях останніх років, зокрема у вірші «Росли укупочці, зросли...».
Пригадайте події останніх років життя Шевченка. Що було тоді найважчим для поета, що завдавало найбільших прикрощів?
Ліричний герой поезії - щирий і відвертий. Так про свій внутрішній світ, про свої інтимні переживання може говорити тільки чиста душею, совісна, чесна людина. Молитовне звертання посилює інтимність звучання твору. А в образі ліричного героя ми впізнаємо самого поета, який прагне хоч на схилі літ знайти залюблене серце та душевний спокій. Ось яким був його ідеал: «І тихо, весело прийшли, душею-серцем неповинні, аж до самої домовини...».
Ще не написані вірші останні, сповнені трагізму й безнадії, ще душа поетова чинить опір тузі й відчаю. І щоб пізнати справжнього Шевченка - читайте твори останніх років життя, інтимну лірику, де поет відвертий, як ніколи, а його тихе слово пропікає душу наскрізь.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Повторюємо
- 1. Коли був написаний кожен із щойно прочитаних творів?
- 2. Вивчіть напам’ять вірш «Доля».
- 3. Частиною якого триптиха є вірш «Доля»?
Міркуємо
- 1. Продовжте розпочату фразу: «Зразок пейзажної лірики Шевченка - це...».
- 2. Як поет ставиться до своєї долі? На підставі якої поезії можна зробити такі висновки?
- 3. Який ідеал людського життя Шевченко змалював у поезії «Росли укупочці, зросли...»?
Аналізуємо
- 1. Розкажіть про обставини написання поезії «Росли укупочці, зросли...». Аргументуйте.
- 2. Які рядки в поезії «Доля» ви вважаєте найважливішими і чому?
- 3. Доведіть, що вірш «Росли укупочці, зросли...» є зразком інтимної лірики Шевченка.
Дискутуємо
- 1. Підтвердьте або спростуйте думку, що кожен з вивчених щойно ліричних творів пов’язаний з тими подіями, які в цей час відбувалися в житті Шевченка (автобіографізм образу ліричного героя).
- 2. Тема дискусії: «Слава в житті творчої особистості».
- 3. Які почуття переповнювали поета, коли він писав твори на засланні й потому? Як ви змогли це з’ясувати?
ВАШ ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧИЙ СЛОВНИК
Ліричний герой — це особа, думки й почуття якої відтворені в ліричній поезії. Ліричний герой не тотожний образу автора, хоча відображає його особисті переживання, думки, пов’язані з тим, що змальовано у творі. Відтак своєрідне світовідчуття поета, його інтереси, риси характеру знаходять відповідне вираження у формі, стилі його творів.
Схарактеризуйте ліричного героя поезій Шевченка.
Лірична медитація - жанр ліричної поезії, в якому автор у стані глибокої зосередженості, врівноваженості й відстороненості розмірковує над проблемами буття, робить філософські узагальнення. Прийоми медитації запозичені з релігійних практик.
Поміркуйте, які з вивчених ліричних творів Шевченка є зразками ліричної медитації. Аргументуйте.
Коментарі (0)