Узагальнення до розділу І «Передумови Першої світової війни. Війна та революції»
- 22-02-2022, 00:47
- 378
10 Клас , Всесвітня історія 10 клас Полянський (рівень стандарту)
Узагальнення до розділу І «Передумови Першої світової війни. Війна та революції»
Світова війна не була неминучою. Не лише до пострілів у Сараєво, а й після них можна було відвернути світову війну. Для цього варто було докласти зусиль, проте спільного прагнення миру не було.
Ніхто з керівників провідних держав не боявся початку війни, бо всі вони вважали, що війна буде легкою, швидкоплинною й переможною.
Перша світова війна мала глобальний характер. Особливістю Великої війни було те, що в бойових діях брали участь неєвропейські держави, зокрема Японія, Османська імперія, США. До того ж Велика Британія та Франція мобілізували економічні й військові ресурси колоній.
У Першій світовій війні жертвами атак були не тільки військові, а й цивільне населення. Людські втрати виявилися приголомшливими. Економіка Європи була зруйнована, минули роки, поки вона досягла довоєнних показників.
У роки війни змінився статус жінок. Вони брали участь у боях, замінили чоловіків на військових заводах і на фермах, працювали в шпиталях. Після закінчення війни багато країн визнали, що жінки своєю самовідданою працею й громадянською позицією заслужили право брати участь у виборах.
Війна не оминула й дітей. З одного боку, підлітки активно допомагали дорослим у боротьбі, чимало з них отримало бойові нагороди. З іншого боку - загибель на фронті батьків, злидні й голод забрали в дітей безтурботне дитинство, змусили їх передчасно вступити в доросле життя.
Перша світова війна була також глобальною економічною війною. Центральні держави (Німеччина й Австро-Угорщина) були значною мірою відрізані від світових ринків морською блокадою, організованою державами Антанти, а згодом і США. Вони мусили перебудувати економіку, посиливши роль держави в господарському житті, фінансах і торгівлі.
У 1915 р. стало зрозуміло, що приватні підприємства неспроможні задовольнити військові потреби. У всіх державах уряди дедалі активніше втручалися в економіку: на тих чи інших підприємствах розміщували військові замовлення, установлювали жорсткі терміни їхнього виконання. Державне регулювання, яке подеколи застосовувалося в мирний час, у роки війни стало нормою життя.
Розвиток військової стратегії й техніки внаслідок війни. На початку війни на фронті було обмаль автомобілів, підкріплення рухалося повільно.
У 1915 р. німці вперше застосували хімічну зброю — хлорний газ, але це не принесло перемоги в битві. Значно ефективнішими виявилися танки, які забезпечили перевагу британській армії в 1916 р. Наприкінці війни стало можливим ефективне застосування літаків.
Значних успіхів досягла медицина. На цій війні війська страждали більше від хвороб, ніж від вогню противника.
Війна й революції зруйнували імперії: Австро-Угорську, Німецьку, Російську та Османську. Лише Британська імперія проіснувала ще певний час. Утвердилася ідея про право народів на самовизначення, закріплена в «14 пунктах» В. Вілсона. Її підтримали поневолені та пригнічені нації. У колоніях вирували визвольні рухи, унаслідок Великої війни на політичній карті світу з’явилися нові незалежні держави. Стала незалежною значна частина Ірландії, уперше гучно заявили про себе як про націю австралійці, новозеландці, канадці. Здобули незалежність Польща, Чехословаччина, Фінляндія, Естонія, Латвія та Литва.
Велика війна не тільки прискорила процес державного будівництва, а й зумовила прихід до влади в ряді країн носіїв радикальних ідеологій: комунізму (Росія), фашизму (Італія) і націонал-соціалізму (Німеччина).
Світовою медійною подією стала інформаційна війна, за якою уважно спостерігали за межами Європи, зокрема в Японії та країнах Латинської Америки.
Отже, світ, яким він був до 1914 р., відійшов у минуле. Переможці раділи, що війна нарешті закінчилася. Однак вона посіяла між переможцями й переможеними зерна ненависті, гіркоти й підозри, що стало однією з причин Другої світової війни, яка вибухнула в 1939 р.
Коментарі (0)