Практичне заняття. Як у Стародавньому Китаї розвивалися наукові знання, писемність й освіта
- 25-04-2022, 23:06
- 382
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
§ 24. Практичне заняття. ЯК У СТАРОДАВНЬОМУ КИТАЇ РОЗВИВАЛИСЯ НАУКОВІ ЗНАННЯ, ПИСЕМНІСТЬ Й ОСВІТА
1. НАУКОВІ ЗНАННЯ ТА ВИНАХОДИ, ЯКИМИ УСЛАВИЛИСЯ ДАВНІ КИТАЙЦІ
Об'єднайтесь у пари і складіть у зошитах таблицю «Винаходи стародавніх китайців». Порівняйте результати вашої роботи з таблицями однокласників. Доповніть таблицю назвами давньокитайських винаходів, про які ви дізналися з § 22–23.
Чимало винаходів та наукових відкриттів, зроблених у Стародавньому Китаї, людство використовує і донині. Великих успіхів досягли китайські астрономи. Вони вміли передбачати місячні й сонячні затемнення, навіть появу комет, уперше виявили плями на Сонці. Китайські математики знали десяткові дроби та дії з від’ємними числами.
Саме тут було винайдено компас, що складався з квадратної залізної пластинки та магнітної «ложечки», яка вільно оберталася на відшліфованій поверхні металу. Її ручка завжди показувала на південь.
Серед найважливіших винаходів китайців був папір. Його виробляли з ганчірок, кори дерев і бамбука.
Давньокитайський компас
Давньокитайський папір
Високого розвитку досягла китайська медицина. Місцеві лікарі визначили на тілі людини певні активні точки (нервові центри), вплив на які підтримує здоров’я. Мешканці Піднебесної знали також лікувальні властивості багатьох лікарських рослин, зокрема женьшеню.
У давнину китайські лікарі рекомендували своїм хворим цілющий засіб — чай. Пізніше його почали вживати як повсякденний тонізуючий напій.
Саме китайці винайшли порох, який спочатку використовували лише для влаштування святкових феєрверків.
У II ст. н.е. вчений Чжан Хен зробив перший у світі сейсмограф — прилад для визначення коливань ґрунту (землетрусів). Це була бочечка із головами восьми драконів, які вказували на всі сторони світу. Довкола посудини сиділи жаби з розкритими ротами. У пащі кожного дракона лежала кулька. Під час коливання ґрунту деякі кульки падали жабам у рот. Таким чином визначався напрямок до центра землетрусу.
Перше використання пороху
Модель сейсмографа Чжан Хена
2. ОСОБЛИВОСТІ ПИСЕМНОСТІ СТАРОДАВНЬОГО КИТАЮ
Визначте за таблицею типи письма, що набули поширення у стародавніх Єгипті, Дворіччі, Фінікії та Китаї. Порівняйте їх.
Писемність у Китаї виникла ще в III тис. до н.е. Археологами знайдено старовинні предмети з написами.
Знаками в китайському письмі, як і в деяких інших стародавніх культурах, слугують ієрогліфи. Кожен ієрогліф означає окреме слово і є складною комбінацією рисок. Інколи їх буває до 52. У давньокитайському письмі використовували близько 10 тисяч ієрогліфів. Розділових знаків не існувало. При письмі ієрогліфи розташовували стовпчиками — згори донизу.
З І тис. до н.е. китайці писали на бамбукових дощечках, які з’єднували в особливий сувій. Згодом почали використовувати для письма шовкові стрічки, але шовк на той час був дорогим матеріалом. Тому після винайдення паперу, значно дешевшого за шовк і зручнішого, аніж бамбукові дощечки, його популярність була гарантованою.
Китайські ієрогліфи
Старовинна бамбукова книга
3. ВЕЛИКИЙ МИСЛИТЕЛЬ КОНФУЦІЙ І ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ЙОГО ВЧЕННЯ
Хто такий Конфуцій? Обговоріть у парах основні положення його вчення. Представте свої думки класу.
Найвідомішим мислителем в історії Китаю був Конфуцій (551-479 рр. до н.е.). Він належав до колись знатної та багатої, але потім збіднілої родини. З дитинства Кун старанно вчився, збирав перекази про давнину і вже у 30 років створив першу в Китаї приватну школу.
Конфуцій — латинізована форма давньокитайського імені Кун Фу-цзи («вчитель Кун»).
З багатьох країв прибували юнаки-учні, аби слухати його настанови. Він учив, що кожен громадянин має неухильно виконувати «ритуал і церемоніал», тобто додержуватися установлених норм поведінки. Лише за цієї умови можна досягти процвітання та злагоди в країні. Передусім, як учив мудрець, потрібно шанувати батьків і старших за віком. Адже міцна сім’я — це запорука сильної держави.
Конфуцій повчав, що володар повинен бути володарем, чиновник — чиновником, батько — батьком, син — сином. Влада правителя, на думку Конфуція, є священною, а метою державного управління мають бути інтереси народу. Він подорожував країною, намагався переконати правителів справедливо керувати підданими. Володарі зустрічали мудреця з почестями, проте не завжди виконували його поради. Водночас ідеї, які потім були названі конфуціанством, стали дуже популярними в Китаї. Залишаються вони такими і до сьогодні.
Конфуцій (давньокитайське зображення)
Конфуціанство — вчення, що зародилось у VI ст. до н.е. в Китаї. Головна мета людини, згідно з конфуціанством, полягає в прагненні досягти моральної досконалості.
Які з висловлювань Конфуція здаються вам важливими і прийнятними для сьогодення?
Із творів Конфуція
Навчайтеся! Коли людина перестає вчитися, вона може втратити і те, чого навчилася раніше.
Будьте вимогливими до себе і поблажливими до інших.
Не заздріть нікому і нікого не зневажайте.
Творіть добро. Зло утвориться саме.
Платіть добром за добро, а за зло віддячуйте по справедливості.
4. ОСВІТА У СТАРОДАВНЬОМУ КИТАЇ
Складіть план тексту. Спираючись на нього й ілюстрацію, розкажіть про особливості освіти в Стародавньому Китаї.
У Стародавньому Китаї особливу увагу приділяли освіті та вихованню дітей. У великих китайських сім’ях в основі виховання лежала повага молодших до старших. Старші діти в такій родині піклувалися про менших братів і сестер. Разом вони проводили час за іграми. У сім років діти починали ходити до школи.
Навчання тривало довго. Для того, щоб у Китаї вважатися освіченим, потрібно було опанувати «шість мистецтв»: етикет, письмо, арифметику, музику, стрільбу з лука, керування колісницею.
Етикет — правила гідної поведінки людей у суспільстві.
Більшість китайських дітей здобували знання в державних школах. Але неабиякого поширення набули приватні конфуціанські школи, навчання в яких відкривало шлях до кар’єри чиновника. Учителі в цих школах (їх часто називали «мудрецями») передавали не лише знання, а й певні погляди на життя та суспільну мораль. За таке навчання сім’ї платили чималі гроші. Велику увагу в таких навчальних закладах приділяли вивченню історії. Вважалося, що аналіз конкретних історичних подій та їхніх наслідків краще навчить дитину розпізнавати добро і зло, прищепить їй прагнення до чеснот.
«Іспит для тих, хто бажає стати чиновником» (давньокитайські зображення)
Перевірте засвоєне на уроці
Закінчіть речення: «Після цього практичного заняття я знаю .... вмію ..., можу ...».
Леся Українка та її «Стародавня історія східних народів»
У 1890-1891 роках Леся Українка спеціально для навчання своєї молодшої сестри написала «Стародавню історію східних народів». На думку багатьох дослідників, цей твір Лесі Українки став першим українським підручником з історії Стародавнього Сходу. У ньому велика поетеса розповіла про первісне суспільство, життя і культуру народів шести відомих цивілізацій Стародавнього Сходу.
У розділі «Історія індусів» Леся Українка переклала українською кілька релігійних гімнів.
Світло лагідне займається, промінням красить всю землю.
Слово й молитву провадить зоря, сипле барви блискучі
і одчиняє ворота денні. — У сні всі лежали;
Ти ж сповістила, що час нам повстати, життям утішатись,
час нам приносити жертви і дбати про власний достаток.
Темрява скрізь панувала; зоря ж освітила край неба
і до живих завітала. О, дочко небес, ти з’явилась!
Ти молодая, серпанком блискучим укрита!
Коментарі (0)