Виникнення християнства
- 27-04-2022, 13:00
- 440
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Голованов (інтегрований курс) 2019
§ 43. Виникнення християнства
1. Початкова історія християнства
Могутній Рим немовби в міцних лещатах тримав у покорі завойовані народи. Будь-які спроби звільнитися від римської влади зазнавали невдачі. Численні народи стогнали під ярмом не лише римських завойовників, а й власних гнобителів.
Поступово втрачаючи віру у визволення власними зусиллями, пригноблені народи дедалі більше сподівалися на порятунок від надприродної сили, тобто від Бога. Знедолені чекали встановлення царства справедливості, але минав час, а жодних змін не відбувалося. Усі тогочасні релігії не давали людям такої надії.
Урешті в І ст. н. е. утворилася нова релігія, що сповідувала віру в одного Бога — справедливого й милосердного, єдиного для всіх, який мав прийти на землю. Вона отримала назву «християнство» й проповідувала ідеї добра, милосердя та любові.
2. Ісус Христос
Ісус Христос
ЄВАНГЕЛІЄ (від грец. «добра звістка») — священний текст християн, оповідь про життєвий шлях Ісуса Христа.
ХРИСТОС (від грец. «посланець Божий», від іуд. «Месія») — Син Божий, який заради спокути людських гріхів прийняв смерть на хресті, потім воскрес і знісся на небеса.
У І ст. н. е. народи східних провінцій Риму склали перекази про те, що Бог уже був на землі, але люди його не впізнали. Він з'явився в Іудеї як дитина, народжена в пересічних людей — теслі Йосифа та його дружини Марії. Дитина на ім'я Ісус відрізнялася від решти дітей глибиною розуму, незвичними вчинками.
Тридцятирічний Ісус подався мандрувати. Зустрівши на березі річки Йордану проповідника Іоанна, Ісус прийняв від нього хрещення й почав проповідувати серед іудейського люду ідеї справедливості та милосердя, які виявилися незвичними, не всі були спроможні їх зрозуміти. Нові моральні засади бентежили, зачаровували й приваблювали бідняків і рабів. З волі іудейських священиків, які бачили в Ісусі суперника, його віддали на суд за нібито підбурювання проти Риму. За наказом прокуратора Іудеї Понтія Пілата Ісуса розіп'яли на хресті.
Але послідовники Ісуса не зреклися його. Вони розповідали всім, що на третій день після страти Ісус з'явився перед ними живий і пообіцяв повернутися на землю, щоб установити царство справедливості. Минали роки, повернення Ісуса чекали всі, хто вірив у його вчення.
Оповіді про життя й смерть Ісуса були записані в різних варіантах. Його учні написали Євангелія. Крім цього, у країнах Східного Середземномор'я та в самому Римі виникли записи численних висловів і заповітів Ісуса до людей. Усі, хто вірив у вчення Ісуса, вважали, що він є Христос — посланець Бога, Його Син. Тому віра в Христа дала назву всій релігії — християнство.
Священною книгою християн була і є Біблія, що проповідує основний зміст християнської релігії. Детальніше про зміст Біблії, про тексти в ній, ви дізнаєтеся на уроках літератури в старших класах.
3. Перші християнські громади
Чотири євангелісти: Матвій, Марк, Лука, Іоанн
СОБОР — зібрання вищих християнських священиків.
АПОКАЛІПСИС — складова Біблії; одкровення Іоанна Богослова.
ІУДАЇЗМ — давньоєврейська релігія, віра в бога Яхве.
ПАПА — глава християнської церкви; найперший християнський священик, архієпископ міста Рима.
Ідеї християнства приваблювали тисячі людей. У багатьох містах Римської імперії прибічники Христа стали створювати численні громади християн. Цей процес значно прискорювався тим, що християнська релігія не визнавала відмінностей між людьми за національністю, походженням, майновим станом.
Згодом нова релігія потрапила до самого Рима, де також виникли християнські громади. Імператорська влада в Римі та провінціях активно боролася з християнами: прибічників нової релігії кидали до в'язниці, страчували, віддавали на розтерзання диким звірам задля розваги глядачів у цирках. Найбільших переслідувань християнство зазнало за правління Діоклетіана.
Але християнство попри все поширювалося й заволоділо свідомістю людей. Змінилось і ставлення влади до християнства. Імператор Константин у 313 р. оголосив його державною релігією. У 325 р. у місті Нікеї (Мала Азія) зібрався Перший Вселенський Собор. На ньому дібрали священні тексти, що відповідали новій релігії, і оголосили їх єдино правильними. До них віднесли чотири Євангелія, Послання апостолів, описи їхніх діянь і Апокаліпсис.
Вузлики на пам'ять: «Падіння Республіки та Рання Імперія» — за посиланням https://is.gd/aDxXOr або за QR-кодом
Так було узаконено Новий Завіт. Нова релігія виникла і формувалася в середовищі, де панував іудаїзм, тому в християнстві збереглося багато елементів іудейської релігії. Але вони не мали суперечень. Саме тоді Старий Завіт (основи іудаїзму) і Новий Завіт (основи християнства) поєднали у священну книгу — Біблію.
Християнські громади об'єдналися в релігійну організацію — християнську церкву, на чолі якої стояв архієпископ Рима (глава християнської общини) — Папа.
- 1. Коли виникло християнство?
- 2. Чим християнство приваблювало людей?
- 3. З яких частин складається Біблія?
- 4. Як римська влада спершу ставилася до християнства? Чому?
- 5. У чому секрет поширення християнства серед народів Азії та Європи?
- 6. Чому Рим визнав християнство як державну релігію? Коли це відбулося?
- 7. Зіставте християнство та релігії стародавніх римлян, греків (кількість богів, потойбічне життя, моральні засади тощо).
Коментарі (0)