Практичне заняття. Що можна дізнатися про особистість і діяльність Александра Великого за історичними джерелами
- 25-04-2022, 23:18
- 378
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
§ 39. Практичне заняття. ЩО МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ПРО ОСОБИСТІСТЬ І ДІЯЛЬНІСТЬ АЛЕКСАНДРА ВЕЛИКОГО ЗА ІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ
Александр Македонський (356—323 рр. до н.е.) — одна з найпопулярніших постатей давнини. Він був одним із найвидатніших полководців і державних діячів Стародавнього світу. Недаремно з античних часів і до сьогодні його називають Александром Великим.
Читаючи один за одним наведені фрагменти з творів давніх авторів, визначайте, які риси характеру Александра ви помітили, і записуйте на дошці його характеристику.
З «Порівняльних життєписів» Плутарха
Одного разу привели Філіппу коня Букефала..., але кінь виявився неприборканим і непридатним для їзди. Розгніваний Філіпп звелів забрати Букефала як коня дикого й необ’їждженого. Тоді Александр сказав: «Якого чудового коня втрачають люди, котрі через своє боягузтво не можуть його приборкати!» Александр миттю підбіг до коня, схопив його за вуздечку. Деякий час Александр біг поряд із конем і гладив його рукою, а коли побачив, що той перестав боятися, скочив на коня і впевнено сів. Помітивши, що кінь заспокоївся, Александр попустив віжки й помчав уперед. Ще хлопчиком Александр виявляв велику стриманість: хоч і мав він запальну й непогамовну вдачу... Не ганявся він за будь-якою славою й не шукав її абиде...
Андре Кастаньє. Юний Александр підкоряє Букефала
...любов до медицини прищепив Александру не хто інший, як Аристотель. Бо Александр цікавився не тільки теорією цієї науки, а навіть, як можна зробити висновок з його листів, допомагав хворим друзям, призначав їм різні способи лікування й харчування. Окрім того, він від природи любив літературу і багато читав. Він вважав і говорив, що читання «Іліади» — це засіб виховання в собі військової доблесті. Примірник видання, виправленого Аристотелем і відомий під назвою «Іліада в скриньці» Александр... завжди мав при собі і клав разом з кинджалом під подушку.
Він вирізнявся надзвичайною стриманістю в їжі. «Мій вихователь, — казав він, — готував так: на сніданок — нічний перехід, на обід — мізерний сніданок.
Ханс Гелль. Аристотель та його учень Александр (гравюра XIX ст.)
З «Порівняльних життєписів» Плутарха
...полководці Дарія зібрали велике військо і вишикували його біля переправи через річку Гранік... Більшість у війську Александра боялася як глибини річки, так і стрімкого берега на протилежному боці, на який треба було видиратися й одночасно битися... І сам першим кинувся в річку... Він вів військо на ворожі стріли і списи, на стрімкі скелі, вщерть заповнені піхотою й кіннотою ворога, через бурхливу річку, яка несла й топила коней і людей... Не зважаючи ні на що, Александр ціною неймовірних зусиль досяг протилежного берега...
З «Історії Александра Македонського» Руфа Квинта Курція
Жителі міста Гордій показали Александру колісницю, дишло якої було зав'язане таким складним вузлом, що не можна було побачити, де він починається і де закінчується. Царю повідомили, що, за давнім передбаченням, володарем усієї Азії стане той, хто розв'яже цей вузол. І Александра охопило пристрасне бажання виконати давнє передбачення.
Проте, це йому ніяк не вдавалося. Тоді він вихопив меч і зі словами: «Неважливо, у який спосіб він буде розв'язаний», розрубав вузол.
Після перемоги біля міста Ісса Александр захопив у полон матір, дружину й двох доньок перського царя Дарія III.
З «Порівняльних життєписів» Плутарха
Александр... послав до них... передати, що Дарій не загинув і їм нема чого боятися його, Александра, тому що війну за владу він веде тільки з Дарієм, а в їх розпорядженні буде все те, чим вони користувалися за панування Дарія... Александр не позбавив сім’ю Дарія почестей, які вона мала раніше, не зменшив кількості слуг а засоби на їхнє утримання навіть збільшив...
З «Історичної бібліотеки» Діодора Сицилійського
Александр зі своїм військом відправився до Єгипту і мирним шляхом оволодів усіма містами цієї країни. Єгиптяни радісно прийняли Александра як визволителя від насилля персів, котрі нівечили їхні святині. Цар відвідав храм бога Амона, де жерці проголосили його сином великого Амона.
Тут Александр вирішив заснувати велике місто між озером і морем. Він назвав місто своїм ім’ям — Александрією. Місто стало таким великим, що багатьма вважалося першим у світі.
Розгляньте історичну карту і визначте основні напрямки і результати Східного походу Александра Великого. Знайдіть на карті Гранік (річка в Малій Азії), Ісс (Мала Азія), Тир (Фінікія), Гавгамели (на схід від річки Тигр), де Александром були здобуті найбільші перемоги. Покажіть на карті кордони держави, створеної Александром Македонським.
ДЕРЖАВА АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО
Яким намагалися показати Александра давні митці?
Фрагмент мозаїки із зображенням Александра Македонського
Бюст Александра Македонського
Александр — бог Єгипту (статуя, знайдена в Єгипетських Фівах)
Використовуючи набуті знання та застосовуючи пам’ятку, складіть історичний портрет Александра Македонського.
Як скласти історичний портрет
Послідовно відповідайте на запитання:
1. Де і коли народилась ця людина?
2. Де і в яких умовах жила, виховувалася?
3. Які особисті якості та риси вдачі їй притаманні? Наведіть приклади.
4. Які основні справи її життя?
5. За що людство пам’ятає цю людину?
6. Висловте особисте ставлення до цього історичного діяча.
Перевірте засвоєне на уроці
Чи сподобався Александр Македонський вам особисто?
Коментарі (0)