У чому сутність еллінізму й особливості елліністичних держав
- 25-04-2022, 23:19
- 416
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
1. РОЗПАД ІМПЕРІЇ АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО
Яку роль відіграла грецька культура в становленні імперії Александра Великого?
Унаслідок греко-македонських завоювань утворилася величезна держава, яка простягалась від Балканського півострова до річки Інд, — імперія Александра Македонського. Столицею її стало місто Вавилон. На завойованих землях Александр свідомо прагнув поширити грецьку культуру і мову. Він запрошував греків переселятися в нові, збудовані для них міста — такі, як Александрія Єгипетська. Александр заснував 20 міст і кожне назвав своїм ім’ям. Скрізь життя було організоване за грецьким зразком. На основі своєї рідної культури Александр мріяв створити нову світову державу, в якій панували б рівність усіх громадян, свобода, добробут.
Майже в усіх областях держави Александра управителями були його віддані полководці. Проте він залучав до свого оточення і знатних персів, призначаючи їх на високі посади. За наказом царя перських хлопчиків зі знатних родин навчали грецькій мові та македонській військовій справі. Заохочувалися також шлюби греків і македонців із місцевими жінками.
Покажіть кордони імперії Александра на карті (див. с. 181), назвіть країни і території, що входили до її складу. Поясніть, чому її вважають місцем зустрічі грецької і східної цивілізацій і культур.
Після смерті Александра Македонського розпочалася тривала і запекла боротьба між полководцями та родичами царя за владу і землі величезної держави. У цій боротьбі загинули мати, дружина, маленький син Александра, чимало його сподвижників. Зрештою імперія розпалася на кілька самостійних держав.
2. ЕЛЛІНІСТИЧНІ ДЕРЖАВИ
Якими були особливості управління та розвитку найбільших елліністичних держав?
Держави, що утворилися в результаті розпаду імперії Александра в Середземномор’ї, називають елліністичними.
Їх розквіт припадає на ІІІ ст. до н.е. Політичний устрій цих держав поєднував елементи управління і східних держав, і грецьких полісів. Наслідуючи давньосхідні традиції, елліністичні правителі — полководці Александра — проголошували себе царями, мали величезну владу, передавали її у спадок, розпоряджалися всіма землями.
Найміцнішою з елліністичних держав історики вважають Єгипет, зі столицею — Александрією, де правив талановитий полководець Птолемей. Він заснував нову династію царів Єгипту — династію Птолемеїв, що володарювала майже три століття.
Птолемеї турбувалися про господарський розвиток країни. Було відновлено та побудовано чимало нових каналів. У країні вирощували пшеницю, льон, папірус. З’явились і нові для Єгипту культури — рис і бавовна. Для посівів із державних складів видавали сортове насіння. Завдяки цьому з III ст. до н.е. Єгипет став найбільшою житницею Середземномор’я.
Птолемей II та його дружина
Розквітали й ремесла. Особливо славилися в античному світі єгипетські вироби з кольорового скла, міді, заліза й бронзи, посуд, тканини з вовни та льону тощо.
Найбільшим за територією було Сирійське царство, що існувало в ІV—І ст. до н.е. Засноване одним із охоронців Александра — Селевком,тому його часто називають державою Селевкидів.
Елліністична Македонія переживала важкі часи. У пошуках кращої долі значна частина населення переселялася до східних держав. Попри економічну слабкість, Македонія за допомогою сильного війська утримувала під своєю владою міста-держави Балканського півострова.
3. ОСНОВНІ РИСИ ЕЛЛІНІЗМУ
Що таке еллінізм? У чому особливості цього періоду?
Після Александра Македонського грецький світ змінився. Його кордони розширились, оскільки багато греків переселились на Схід у міста, засновані великим полководцем і його наступниками. Через 100 років після походу Александра в Малій Азії, Сирії, Єгипті проживало більше греків, ніж у Європі. Цей період учені назвали еллінізмом.
В епоху еллінізму грецька мова перетворилася на мову міжнародного спілкування.
В елліністичних державах поширювались не тільки мова, а й спосіб життя греків. При палацах елліністичних правителів творили грецькі скульптори, поети, філософи. У нових містах будували гімнасії й театри, іподроми й стадіони. У Єгипті й Вавилоні, Фінікії й Середній Азії поширилася грецька релігія. Скрізь зводилися храми на честь Зевса, Афіни, Аполлона. Грецька і місцеві релігії настільки перемішалися, що люди молилися й приносили жертви одночасно Осірісу й Посейдону, Мардуку й Артеміді.
Бурхливо розвивалася торгівля. Усю Передню Азію перетинали караванні шляхи, облаштовані спеціальними помешканнями для купців, колодязями й охороною. Морськими шляхами східні товари поширювались на все Середземномор’я та Причорномор’я.
Отже, взаємодія грецького і східного світів була дуже різнобічною і стосувалася не лише культури, а й державного управління, способу життя людей, військової справи тощо. Тому вчені часто називають цей період «зустріччю цивілізацій».
Проте елліністичні держави ослаблювали часті війни та народні заворушення. На той час на Заході значно посилюється Римська держава. VII—І ст. до н.е. елліністичні держави були завойовані римлянами.
Портрет юнака (II ст.)
Перевірте засвоєне на уроці
1. Які держави називаються елліністичними?
2. Назвіть хронологічні межі елліністичного етапу в історії Стародавнього світу.
3. Чому імперія Александра Македонського швидко розпалася після його смерті?
4. Як змінився грецький світ унаслідок завоювань Александра?
5. Розкрийте значення поняття «еллінізм» та охарактеризуйте цю добу.
Домашнє завдання
1. Вправи з «історичної математики»:
а) Скільки років пройшло від битви при Херонеї до початку походу військ Александра на Схід?
б) Чи міг Александр одержати листа від китайського правителя Цінь Шихуанді?
2. Складіть план відповіді на запитання: «Чому еллінізм вважається особливим періодом в історії Стародавнього світу?».
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)