Архітектура і мистецтво
- 31-03-2022, 23:34
- 529
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко
§ 24. Архітектура і мистецтво
1. ЯКЕ МІСЦЕ ПОСІДАЛИ ХРАМИ В ЖИТТІ СЕРЕДНЬОВІЧНИХ ЛЮДЕЙ
Жан Фуке. Будівництво храму (XV ст.)
Ознайомтеся з наведеними нижче положеннями. Оберіть одне з них і поясніть на цьому прикладі, яку роль відігравали храми в житті людини Середньовіччя.
1) Храм для середньовічної людини — це місце богослужіння, відправлення обрядів і покаяння, церковних свят і процесій.
2) У храмах палко молилися, зокрема: феодали — за військові успіхи, селяни — за гарний урожай, ремісники просили удачі у виробництві, а купці сподівалися на безпечну і вдалу торгову подорож. І всі разом ставили Святим свічки, сподіваючись на їхній захист.
3) Церковний дзвін сповіщав про час праці та відпочинку, їжі й сну. У Середньовіччя навіть виникли такі вислови: «дзвони жнив», «дзвони збору врожаю».
4) Спорудження храму ставало всенародною справою. Храми були місцем зібрань й укладення договорів, фортецями та притулком для переслідуваних, тут відбувались яскраві театралізовані релігійні вистави — містерії.
2. РОМАНСЬКА АРХІТЕКТУРА
Прочитайте уривки з роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері», де подано опис архітектурних стилів Середньовіччя. Визначте особливості романської архітектури. За допомогою словника поясніть слова в тексті «базиліка», «вітраж», «розети», «барельєфи», «шпиль» та знайдіть ці деталі в зображеннях на ілюстраціях (с. 165). Висловіть власні враження від наведених пам’яток.
У X ст. в середньовічній архітектурі поширюється єдиний загальноєвропейський стиль — романський. Назва стилю походить від слова «Roma» — Рим, і пояснюється тим, що в середньовічному будівництві використовували архітектурні традиції давніх римлян.
Романський стиль — перший загальноєвропейський стиль в архітектурі (Х-ХІІ (XIII) ст.), для якого характерні масивні споруди-фортеці.
ПРО РОМАНСЬКУ АРХІТЕКТУРУ
З роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері»
Більшість романських храмів будувались у неспокійний час загарбницьких і громадянських війн. Якщо була потреба, храми ставали фортецею для захисту від ворогів.
У романському стилі, що є найстародавнішим і найглибшим, у середньовічній Європі переважає напівкругле склепіння, підтримуване грецькою колоною.
Хай яким би різьбленням та скульптурою була прикрашена оболонка собору, завжди під нею знаходиш римську базиліку. На цій незмінній основі кількість дзвіниць, шпилів змінюється безліч разів, відповідно до фантазії століття, народу, мистецтва.
Статуї, вітражі, розети, арабески, різьблені прикраси, барельєфи... Звідси дивовижна зовнішня різноманітність цих будов...
Стародавня сім’я похмурих, таємничих, приземкуватих храмів, наче придавлених круглим і широким склепінням, була пройнята військовим духом: могутні у своїй суворості й масивності стіни з вузькими вікнами, величезні вежі. Головні елементи будівлі — міцні круглі арки, важкі колони та стовпи, що підтримують дах.
Словник архітектурних термінів
Базиліка — громадська споруда в Давньому Римі — прямокутна будівля, поділена колонами або стовпами зазвичай на три (інколи на п’ять) поздовжні частини — нефи, орієнтовані із заходу на схід.
Барельєф — скульптурна прикраса на плоских поверхнях.
Вітраж — твір образотворчого або декоративного мистецтва з різнокольорового скла та інших матеріалів, що пропускають світло.
Карниз — виступ, що завершує горішню частину стіни або міститься над вікнами, дверима.
Портал — архітектурно оформлений вхід до будинку.
Розета — у мистецтві й архітектурі — прикраса круглої форми у вигляді квітки, яка розпустилась.
Фасад — зовнішній вигляд певного боку або частини споруди.
Шпиль — вертикальне й гостроконечне завершення будівель у вигляді сильно витягнутого конуса.
1. Церква Сан Лоренцо (Мантуя, Італія)
2. Реконструкція романської каплиці (музей мистецтва Метрополітен у Нью-Йорку)
3. Кафедральний собор (Майнц, Німеччина)
4. Розета церкви Сан П’єтро в Тусканії (будівництво розпочато в кінці XI ст.)
5. Собор Санта Марія Маджоре в Тусканії (Італія, IX ст.)
3. ГОТИЧНІ СОБОРИ
На основі тексту, ілюстрацій і словника опишіть особливості готичного собору. Висловте власні враження від наведених пам’яток.
У XII-XV ст. зростання міст, технічний прогрес зумовили виникнення нового стилю архітектури — готичного. Термін «готика» (від назви одного з германських племен — готи) ввели митці в епоху Відродження, виражаючи своє ставлення до варварської, як тоді вважали, архітектури Середньовіччя.
Готичний стиль — художній стиль (XII—XV (XVI) ст.), поширений у Західній і Центральній Європі, для архітектури якого властиві великі споруди зі стрілчастими склепіннями та значною кількістю кам’яного різьблення та скульптурних прикрас.
ПРО ГОТИЧНУ АРХІТЕКТУРУ
З роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері»
Собор Паризької Богоматері
Насамперед перед нами постають три стрілчастих портали, а над ними — ажурний карниз, неначе оздоблений мереживом із двадцяти восьми ніш із статуями королів, величезне центральне вікно-розетка між двома боковими вікнами і високий ряд арок.
...Стрілчасте склепіння, принесене з Хрестових походів... неподільно пануючи відтоді, визначило стиль побудови Собору.
Те, що ми тут казали про фасад, слід сказати й про весь храм, а сказане про кафедральний собор Парижа стосується всіх християнських храмів Середньовіччя. Усе в цьому мистецтві логічне й пропорційне.
Палац правосуддя
Над головами подвійне стрілчасте склепіння, прикрашене дерев’яними скульптурами, із золотими геральдичними ліліями на блакитному тлі; під ногами — мармурова підлога з білих та чорних плиток. За кілька кроків... уздовж залу сім колон підтримують подвійні склепіння.
У високих стрілчастих вікнах — тисячобарвні вітражі, і все це — склепіння, колони, стіни, обрамлення вікон, панелі, двері, статуї — зверху донизу розкішно розквітчано блакиттю та золотом.
Істинним шедевром є, зокрема, невелика ажурна розета над порталом, філігранна й вишукана, мовби зірка з мережива.
Прикраси соборів — рельєфи, скульптури, фрески, вітражі — справжня енциклопедія середньовічного світогляду й середньовічного життя. Наприклад, Шартрський собор прикрашають 9 тисяч скульптур. Тут переплітаються біблійні сюжети, античні образи, побутові сцени, язичницькі мотиви, фантастичні фігури.
Для готичної архітектури було характерним:
• грандіозна висота;
• великі стрілчасті вікна;
• «кам’яне мереживо» — велика кількість скульптур, що оздоблюють споруду.
На основі тексту та ілюстрацій порівняйте романський і готичний собори.
1. Кельнський собор (Німеччина)
2. Шартрський собор (Франція)
3. Усміхнений ангел (Реймський собор)
4. Химери Собору Паризької Богоматері
5. Фрагмент вітражу (Шартрський собор)
4. МИТЦІ РАННЬОГО ВІДРОДЖЕННЯ
Складіть каталог (список) ілюстрацій, уміщених у параграфі. Доберіть із тексту або складіть самі коментар до твору образотворчого мистецтва, який подобається вам найбільше, наприклад, «Твір Донателло ... є шедевром епохи Відродження тому, що ...».
Початок нового етапу розвитку мистецтва історики пов’язують із творчістю художників Джотто, Сандро Боттічеллі, архітектора Філіппо Брунеллескі та скульптора Донателло. Усі вони творили у Флоренції. Тому саме це італійське місто часто називають батьківщиною Відродження.
Провісником Відродження в образотворчому мистецтві був художник Джотто. На його фресках фігури біблійних персонажів охоплені живими людськими почуттями та пристрастями. До речі, цей митець був другом Данте, і той навіть зобразив його в «Божественній комедії».
Філіппо Брунеллескі — перший архітектор епохи Відродження. Йому вдалося зробити те, що виявилося не під силу багатьом іншим майстрам — він перекрив величезним, понад сорок метрів у діаметрі, куполом флорентійський собор Святої Марії. Цей собор і досі вражає своєю красою та величчю.
Філіппо Брунеллескі. Купол собора Санта Марії дель Фьоре у Флоренції (XIV ст.)
Донателло (1386-1466) став першим скульптором від часів античності, якому вдалося відтворити красу оголеного людського тіла. Такою є скульптура біблійного героя Давида, що переміг страшного велетня Голіафа. Ця скульптура стала першою, яку можна було оглядати з усіх боків, а не у стіні, як було прийнято раніше. Бронзовий Давид, більш ніж півтора метра заввишки, став своєрідним символом Флоренції в боротьбі за свободу. Майстер зміг дуже жваво зобразити гнучке красиве тіло юнака, який стоїть у розслабленій позі з мечем у руках, наступивши ногою на відрубану голову Голіафа.
Джотто ді Бондоне. Втеча до Єгипту (1266-1267 рр.)
Донателло. Статуя Давида (близько 1440 р.)
Навіть для мистецтва епохи Відродження незвичайним є живопис Сандро Боттічеллі11 (1455-1510). Історики й до сьогодні сперечаються з приводу прізвиська Боттічеллі («Бочонок»), яке, вірогідно, дісталося йому від старшого брата. Він створював портрети сучасників, за наказом папи римського розписував стіни Сикстинської капели12. Одна з найвідоміших картин Боттічеллі — «Поклоніння волхвів», на думку істориків, зображає родину правителів Флоренції — Медичі, які були покровителями Боттічеллі.
Сандро Боттічеллі. Поклоніння волхвів (1475 р.)
11 Справжнє ім’я — Алесандроді Маріаноді Ванні Філіпепі.
12 Сикстинська капела — храм, створений за наказом папи Сикста IV, звідси й назва.
Серед найкращих картин Боттічеллі — «Весна». Попри античний міфічний сюжет, пов’язаний із Венерою, картина відтворює земну красу, освячену любов’ю.
Сандро Боттічеллі. Весна (1481-1482 рр.)
Знайдіть визначення для кожного із наведених нижче термінів. Наведіть конкретні приклади з матеріалу уроку, що ілюструють ці терміни.
Терміни: Стиль. Базиліка. Романський стиль. Готичний стиль. Вітраж.
Визначення:
А антична та середньовічна будівля, що має форму витягнутого прямокутника, поділеного всередині двома повздовжніми рядами колон;
Б художній стиль Середньовіччя, що характеризувався легкими, гостроверхими будівлями, стрімко спрямованими вгору, та численним оздобленням скульптурами, склом і витонченим різьбленням з каменю;
В перший загальноєвропейський стиль (Х-ХІІІ ст.), для якого характерні масивні будівлі з великими опорами та маленькими вікнами;
Г малюнок на склі або візерунок із кольорового скла у вікнах, дверях тощо;
Д спільні риси, характерні для низки творів мистецтва чи літератури. Заповніть у зошиті таблицю «Діячі літератури і мистецтва раннього Відродження».
Україна — це Європа
Церква Св. Пантелеймона (Івано-Франківщина)
Перші два загальноєвропейські архітектурні стилі — романський і готичний — прийшли в Україну з Польщі, Угорщини та Чехії. На думку дослідників, низка українських храмів зберігає лише елементи цих стилів. Риси романського стилю в поєднанні зі староукраїнською архітектурою можна побачити в церкві Св. Пантелеймона (XII ст.) в Галичі, Успенському соборі Єлецького монастиря Чернігова та ін.
Елементи готичного стилю збереглись у Луцькому замку, Львівському кафедральному костелі, церкві Святої Єлизавети в Хусті та храмі Вознесіння у Виноградові на Закарпатті, у готичних соборах міста Городок, що на Львівщині, та інших. Дерев’яні церкви періоду готики й нині запрошують мирян.
Готуємося до уроку узагальнення та тематичного оцінювання
Перевірте свої знання з розділу
«МАТЕРІАЛЬНИЙ І ДУХОВНИЙ СВІТ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ»
• Пригадайте хронологічні межі поширення романського та готичного стилів, раннього Відродження, дати винайдення книгодрукування, церковного розколу.
• Визначте основні напрями діяльності Р. Бекона, Й. Гутенберга, П. Абеляра, Данте, Ф. Петрарки, С. Боттічеллі, Донателло, їхній внесок у світову культуру.
• Охарактеризуйте матеріальний і духовний світ європейського Середньовіччя, використовуючи поняття: «вітраж», «фреска», «університет», «єретик», «інквізиція», «Альбігойські війни», «Відродження», «гуманізм», «романський стиль», «готичний стиль».
• Розкажіть про вплив церкви на середньовічне суспільство.
• Опишіть навчання в середньовічних школах та університетах.
• Уявіть себе журналістом, який представляє публіці шедеври виставки «Романський і готичний храми». Спираючись на ілюстративний матеріал, уміщений на сторінках підручника, напишіть репортаж із цієї виставки. Не забудьте описати ваші враження та почуття.
Коментарі (0)