Середньовічне суспільство Індії
- 31-03-2022, 23:38
- 489
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко
§ 30. Середньовічне суспільство Індії
1. ІНДІЙСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО В СЕРЕДНІ ВІКИ
Поєднайте різні джерела знань. На основі карти (с. 210) і тексту охарактеризуйте вплив природних умов на спосіб життя населення Індії в епоху Середньовіччя. Поставте до тексту 2-3 запитання про різні сфери життя населення. Запропонуйте своїм однокласникам на них відповісти.
Для жителів середньовічної Європи Індія була казковою країною. Багатства, які так захоплювали європейців, створювалися природою і працею мільйонів селян та ремісників. Працьовиті селяни збирали по 2-3 врожаї рису на рік.
Крім зернових, культивували цукрову тростину, бавовну, прянощі та багато різних фруктів. Чимало з цих культур запозичили з Індії сусідні народи. Славилась Індія й кокосовою пальмою. У своїх господарствах скотарі розводили корів, буйволів, верблюдів, кіз, коней та ін. Індійцям удалося приручити навіть слонів. Вправні ремісники виготовляли вироби із заліза, золота, інших дорогоцінних металів.
У середньовічній Індії зберігалася традиційна структура суспільства.
Яким був соціальний устрій індійського суспільства в Середньовіччі?
ІЗ ПРАЦІ ВІДОМОГО КИТАЙСЬКОГО МАНДРІВНИКА СЮАНЬ ЦЗАНА (VII ст.)
Сім’ї в Індії поділяються на чотири верни. До першої варни належать брахмани.
Це люди чистої поведінки, вони суворо дотримуються законів релігії, моральності... Другу варну становлять кшатрії. Протягом багатьох століть вони є правлячою групою. Кшатрії дбають про доброчесність і милосердя. Люди третьої варни називаються вайшами. Вони займаються торгівлею і шукають прибутків... Люди четвертої варни Шудри — займаються землеробством... Одружившись, людина посідає вище або нижче становище, залежно від нової спорідненості. Індійці не допускають безладного змішання через шлюби між родичами. Колишня заміжня жінка вже ніколи не матиме другого чоловіка.
Представники індійських варн (середньовічна скульптура)
Поступово варни ділилися на касти.
Касти — закриті групи людей в Індії, які займалися певним видом діяльності та посідали відповідне місце в суспільстві.
На початку XIII ст. із володінь мусульман на півночі Індії утворилася незалежна мусульманська держава зі столицею в місті Делі — Делійський султанат. Відтепер усі немусульмани платили особливий подушний податок і були обмежені у правах. Тому багато корінних жителів переходило в іслам, аби звільнитися від цього податку. Невдовзі в деяких областях, наприклад, у Бенгалії, на сході Індії, мусульмани становили більшість населення. Проте зберігалися і традиційні для Індії індуїзм та буддизм.
2. ПОВСЯКДЕННЯ ІНДІЙСЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
Про які явища повсякденного життя та звичаї індійців розповідають документи й ілюстрації? Які з них відрізняються від звичаїв інших народів?
ІЗ «КНИГИ ПРО РІЗНОМАНІТНІСТЬ СВІТУ» МАРКО ПОЛО2 (XIII ст.)
Коли хто помре і тіло його спалюють, дружина кидається у вогонь і разом із чоловіком себе спалює; таких жінок сильно хвалять. Сказати правду, багато жінок роблять те, що я вам зараз розповів. Місцевий народ молиться ідолам, а багато хто бикові; бик, кажуть вони, найславніша тварина. М’ясо його ні за що у світі не їстимуть, і ніхто аніяким способом не вб’є його.
ІЗ «ЗАПИСОК ПРО КРАЇНИ ЗАХОДУ В ЕПОХУ ВЕЛИКОЇ ДИНАСТІЇ ТАН» СЮАНЬ ЦЗАНА
Про індійські міста
Міста і села мають брами. їх вулиці та провулки заплутані. Головні вулиці брудні. Торгові ларьки стоять на цих вулицях з обох боків і мають відповідні знаки. М’ясники, рибалки, танцюристи та подібні їм живуть за межами міста. На вулицях ці люди зобов’язані триматися лівого боку, поки не дійдуть до свого будинку.
Про звичаї та одяг
Коли індійці сидять і відпочивають, вони використовують циновки. Одяг індійці не кроять і не шиють. їм дуже подобаються білі тканини,
1 вони мало цінують кольорові або прикрашені малюнком...
Про торгівлю
В Індії є золото, срібло, мідь, нефрит, рідкісні самоцвіти і різноманітні коштовні каміння, які збирають на морських островах. Усе це індійці міняють на інші предмети. Справді, мешканці Індії завжди ведуть натуральний обмін, оскільки у них немає ні золотих, ні срібних монет...
2 Марко Поло — італійський купець і мандрівник.
Про царську сім’ю і військо
Головних воїнів у цій країні обирають із найхоробріших. Оскільки сини наслідують професію батьків, вони швидко оволодівають військовим мистецтвом. В Індії існують чотири роди військ: піхота, кавалерія, колісниці, слони. Слонів укривають міцною бронею, а до хоботів прив’язують гострі клинки.
1-3. Вироби індійських ремісників (сучасні фото)
4. Індійська богиня (середньовічне зображення)
3. ВНЕСОК ІНДІЇ У СВІТОВУ КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ
Працюючи в парах, складіть таблицю «Основні досягнення науки і культури Індії».
Індія зробила великий внесок у розвиток середньовічної культури. Уже з перших століть нашої ери в Індії користувалися десятковою системою числення — індійськими цифрами, що зараз відомі як арабські. Математики вміли виконувати дії з дробами, обчислювати площі фігур та об’єми тіл, із високою точністю визначили число п (пі). У багатьох містах Індії в Середні віки існували обсерваторії.
У книжках з медицини детально описувалася будова тіла людини та її внутрішніх органів. Лікарі вміли робити складні операції, використовуючи до 200 хірургічних інструментів і засоби знеболювання. Щоб розпізнати хворобу, визначали температуру тіла, вимірювали пульс хворого, оглядали колір шкіри та язика. Як ліки використовували настої, відвари та мазі.
Зазвичай літературні твори писали санскритом. Ця мова була міжнародною в цій частині світу, так само, як у Західній Європі — латина.
Санскрит — літературна мова Давньої Індії, мова науковців, священиків, освічених людей країн Південної Азії.
У перші століття нашої ери храми споруджували всередині печер. Серед них особливо вражають храмові печери Аджанти в Центральній Індії. Аби художник міг працювати при денному світлі, необхідному для створення такого шедевру, застосовувалася спеціальна система дзеркал.
Яке враження справляють ці пам’ятки? Про який рівень розвитку індійського суспільства вони, на вашу думку, свідчать? Знайдіть ці пам’ятки на карті (с. 210).
1. Середньовічне місто Джайсалмер
2. Храм Кандар’я Мхадева (Кхаджурахо)
3. Мінарет Кутб-Мінар (Делі)
4. У печері храмового комплексу «Аджанта»
1. Що таке варни та касти?
2. Який італійський купець описав середньовічну Індію?
3. Яка мова в Індії була аналогічною латині?
4. Оцініть внесок середньовічної Індії у світову духовну спадщину.
5. Порівняйте устрій держави, суспільства, культуру і релігії Індії з європейськими державами.
Використайте карту й виконайте завдання. Які завойовники вторглися на територію Індії в XI ст.? Прокладіть свій шлях від Індії до Великого шовкового шляху. Через які міста він пройде, з народами яких країн ви зможете зустрітися?
Скарби середньовічного Сходу в музеях України
Мистецтво середньовічних Китаю та Індії не так широко представлене в українських музеях, як західноєвропейське. Проте й вітчизняні зібрання варті уваги.
У Національному музеї мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків зберігається унікальна колекція прикладного мистецтва та ремесел середньовічного Китаю: бронзове литво, порцеляна, художнє різьблення по каменю і слоновій кістці. Є рідкісні зразки китайської поховальної скульптури «юн», що свідчать про суспільне життя, моду і звичаї певних періодів середньовічного Китаю. У музеї представлено найдавніший в Україні перський Коран XV ст., яскраві турецькі фаянси, мініатюрний живопис ісламського Середньовіччя.
В Одеському музеї західного і східного мистецтва можна оцінити лакові вироби Китаю, дізнаючись, наприклад, проте, що китайські імператори нагороджували ними за важливі заслуги. Невелика, проте рідкісна за змістом експозиція східного мистецтва зберігається в Золочівському замку, що на Львівщині.
Витвори із колекції Національного музею мистецтв
1. Скульптури «юн» (династія Тан, VII-X ст.).
2. Порцелянова ваза з п’ятьма трубками, які, можливо, використовувались як посудини для пахощів (династія Тан, Х-ХІІ ст.)
Перевірте свої знання з розділу
«СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СХІД»
• Пригадайте дату утворення Османської імперії; покажіть на карті території Індії, Китаю, Османської імперії в різні періоди Середньовіччя, напрямки завойовницьких походів Османської імперії.
• Охарактеризуйте країни середньовічного Сходу, використовуючи поняття: «турки-османи», «султан», «яничар», «Піднебесна імперія», «касти», «індуїзм». Розкажіть про діяльність Мехмеда II.
• Оцініть внесок середньовічних Індії, Китаю та Османської імперії у світову духовну спадщину.
• Наведіть приклади досягнень культури Індії, Китаю й Османської імперії епохи Середньовіччя, взаємообміну східної та європейської спільнот.
• Підготуйте комп’ютерну презентацію на тему: «Культура Османської імперії, Індії та Китаю епохи Середньовіччя».
Коментарі (0)