Нове життя — нові люди
- 1-04-2022, 00:06
- 415
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Нове життя — нові люди
У житті міських низів зберігалися риси селянського побуту і звичаїв. Інша справа — життя багатих бюргерів. Бюргери дедалі більше полюбляли комфорт і розкіш, але не виставляли їх напоказ. Свої будинки вони обставляли добротними меблями. Побут майже не відрізнявся від дворянського.
Енергійні, ділові бюргери звикли цінувати час, який вони визначали вже не за сонцем, як селяни, а за годинником на міській ратуші. Якщо селянину було достатньо знати, що робиться в його селі, то бюргер підтримував зв’язки з іноземним купецтвом і знав, що діялося в світі. Він більше, ніж селянин, цікавився політикою, від якої залежав його добробут, а часом і життя.
Середньовічна «Барбі». Скульптура собору
Городяни вміли не лише працювати, а й проводити своє дозвілля. Вони ходили на рицарські турніри, на прощу до християнських святинь, відвідували вистави у святкові дні, спортивні змагання. У будинках ратуш нерідко організовували для почесних гостей та сімей міської ради бенкети й танцювальні вечори (наприкінці середньовіччя для цього вже були окремі приміщення).
Дивує наявність у смакові середньовічних городян разючих контрастів. До улюблених видовищ належали і виступи жонглерів — середньовічних мандрівних артистів, і моторошні публічні страти, дивитися на які ходили всією сім’єю. Нерви в середньовічної людини були міцними, до вигляду крові і смерті вона звикала з дитячих літ.
Для допитливих
У народних гуляннях — наприклад, у гомінких процесіях ряжених — брали участь і діти. Але були в хлопчиків і дівчаток і свої дитячі ігри та розваги, які почасти збереглися й до наших днів.
Дівчатка бавилися ляльками. Хлопчики полюбляли спортивні ігри, особливо гру в «рицарів і зброєносців». Так вони готували себе до майбутніх рицарських турнірів. Подобалося їм також бути ляльководами у грі з механічними дерев’яними солдатиками. Смикаючи за мотузочки, протягнуті крізь фігурки, гравці змушували їх кумедно крокувати, розмахувати мечами.
Захоплювала дітей весела рухлива гра в піжмурки. Той. кому випало жмуритися, закривав свою голову каптуром задом наперед Інші гравці жартома били його своїми каптурами, спритно ухиляючись при цьому, щоб він їх не спіймав.
Бавилися діти також у «жучка». Один Із гравців ставав Із зав'язаними очима на коліна і тримав руки за спиною. Інші плескали його по спині доти, доки він не вгадував, хто це був.
Діти грали у волан — пращур нашого бадмінтону. Воланом слугував корок Із закріпленими пір'їнами.
Звичайно, море задоволення приносило дітям відвідування лялькових вистав.
Які з цих ігор і розваг відомі в Україні?
Гра в піжмурки
Лялькова вистава
«Панас, Панас, кинься до нас!». Гра «Жучок»
Дитяча гра — вправлення в силі і спритності
Гра в солдатики
Хлопчача гра в «рицарів»
Допоможи Кліо
На основі тексту й малюнків склади вдома розповідь про дитячі Ігри в середньовічній Європі.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Що зумовило появу середньовічних міст?
2. Чим відрізнялося європейське середньовічне місто від античного і сучасного?
3. Як можна одним словом назвати бюргерів, буржуа, пополанів?
4. З'ясуй вираз: «боротьба за комуну» та підведи підсумки комунального руху в Європі.
5. Роздивися схему і дай відповідь:
Чому спочатку цехи сприяли розвитку ремесла, проте з часом стали його гальмувати?
6. Назви два найважливіших торгових райони середньовічної Європи. Чим торгували на півночі та півдні Європи?
7. Вибери правильну відповідь та поясни свій вибір.
Бюргером на середньовічному Заході вважався той, хто:
а) прибував до міста;
б) проживав у місті;
в) мав родичів у місті;
г) проживав у місці і мав у ньому свою садибу чи майстерню.
8. У Давньому Римі говорили, що «гроші не пахнуть» — тобто байдуже, яким шляхом вони отримані. Середньовічний же люд вважав, що гроші «пахнуть гріхом». Подумай — чому?
Коментарі (0)