Раннє Відродження та гуманізм в Італії ХІV—ХV ст.
- 6-04-2022, 13:19
- 498
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Раннє Відродження та гуманізм в Італії ХІV—ХV ст.
У XIV—XV ст. серед інтелектуалів Італії зростало захоплення культурою стародавніх греків і римлян, на той час майже забутою. Вона приваблювала їх передусім своєю повагою до людини. Ревних шанувальників античної культури пізніше назвали гуманістами (від латинського слова гуманус — «людський»). Зусиллями гуманістів ця культура ніби заново народилася, стала основою нової культури, яку назвали Відродженням (французькою — Ренесансом).
Гуманісти — людинолюби, ті, хто вважав людину найвищою цінністю, захищав її право на свободу і щастя.
Згадаймо: середньовічна церква спершу визнавала людину, істотою гріховною, а працю — божою карою за гріхи. Таке ставлення до людини і праці гуманісти вважали несправедливим. Людина приречена страждати? Ні, вона богоподібна й розумна і заслуговує на любов та шану. Праця — кара Господня? Ні, вона облагороджує людину, є богоугодною.
Гуманісти обстоювали права людської особистості. Людина має право насолоджуватися природою, коханням, славою. Проте в неї є й обов’язки перед Богом і суспільством. Вона повинна бути справедливою, порядною, працьовитою, жертвувати особистою вигодою задля громадських інтересів. Гуманісти вважали, що людина не повинна коротати вік у монастирській келії. Творча праця та освіченість — ось що відрізняє її від худоби. Гуманісти згадували мудру заувагу римського письменника й філософа Сенеки: «Ніщо не варте більшої хвали, ніж .людська душа. В порівнянні з її величчю ніщо не є великим».
Так ставилися гуманісти до людини. А яким бачилося їм досконале суспільство? В ньому не буде війн, розбою, тиранії, процвітатимуть політичні свободи. Громадяни житимуть за законами, складеними в інтересах більшості, віддаватимуться громадським справам. Гуманісти схвалювали господарську заповзятливість, допускали збагачення, однак застерігали, що потяг до багатства псує людину, а тому шкідливий для суспільства. Людина має бути щедрою, великодушною.
Гуманісти об'єднувалися в гуртки, що утворювалися в містах Італії. Центром гуманістичного руху стала Флоренція.
Розп'яття. Готична дерев'яна скульптура початку XIV ст.
Розп'яття. Скульптор Донателло. XV ст.
Яка різниця в зображеннях Розп'яття скульптором початку XIV ст. і представника італійського Відродження Донателло?
Сміливі, нові ідеї гуманістів заворожували багатьох. Ними захоплювалися вельможі, міські патриції, багаті купці, сеньйори, навіть церковники (включаючи пап). Гуманістів охоче запрошували викладати філософію, історію та інші гуманітарні науки в школах та університетах.
Родоначальником гуманізму в літературі став флорентієць Франческо Петрарка (1304-1374 рр.). У «Книзі пісень» він оспівав своє кохання до Лаури (невідомо — реальної чи вигаданої красуні). Петрарка осуджував схоластику за її пустопорожні мудрування, захоплювався гуманітарними науками. Він був зачарований античною культурою, користувався не грубуватою середньовічною латиною, яку порівнював із засохлим деревом без листя й плодів, а багатою, гнучкою класичною латиною — мовою римських поетів і промовців.
Мадонна з дитям. Скульптор Донателло. XV ст.
Гуманітарний — звернений до людини, суспільства.
Однодумцем Петрарки був Джованні Боккаччо (1313—1375 рр.) — автор збірки оповідок «Декамерон». Він цінував у людині не її походження, а розум, мужність, порядність. Боккаччо глузував зі святенництва, тому накликав на себе гнів церкви.
Інший видатний італійський гуманіст XV ст. Лоренцо Валла ратував за те, щоб церква займалася виключно питаннями віри й не втручалася в мирські справи.
В італійському мистецтві ХIV—ХV ст. ідеали Відродження й гуманізму втілювали скульптор Донателло, художник Мазаччо та ін.
XIV ст. — початок епохи Відродження.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Назви твори середньовічного європейського епосу. Згадай з уроків літератури, як в образі головних героїв показано найкращі людські чесноти? Як перемагає добро, справедливість над жорстокістю і підступністю?
2. Що означає висловлювання «рицарська культура»?
3. Кого називали вагантами? Чим вони займалися?
4. Яким уявлявся світ середньовічній людині?
5. Порівняй будівлі, виконані в романському та готичному стилях. Для цього правильно розташуй ці характеристики: масивність; вітражність; легкість; суворість; шпилі, башти; приземкуватість; величезні вікна, прикрашені вітражами.
6. Що означають терміни «Відродження» і «гуманізм»? Чому новий напрям в Італійській культурі XIV—XV ст. назвали Відродженням, а його представників — гуманістами?
7. Чим відрізнялася культура раннього італійського Відродження від середньовічної?
8. Підготуй цікаве повідомлення про життя і творчість одного з представників раннього італійського Відродження.
Коментарі (0)