«Залізний король»
- 6-04-2022, 13:29
- 490
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
«Залізний король»
Особливо посилилася королівська влада у Франції за Філіппа IV Красивого (1285—1314 рр.). Вигідно одружившись, він заволодів областю Шампань і королівством Наварра за Піренеями, позбавив незалежності багату Фландрію. Однак міста Фландрії невдовзі повстали і розгромили в «битві шпор» (1302 р.) добірне французьке рицарство.
Для всезнайок
Назва «битва шпор» походить від того, що переможці познімали з полеглих французьких рицарів 4000 позолочених шпор і порозвішували їх у соборі на знак своєї перемоги.
Філіппу IV Красивому постійно не вистачало грошей. Він позичав їх у банкірів-іноземців, навіть став фальшивомонетником. Але найбільші надії король покладав на стягування податків з населення, велів, щоб податок платило також духовенство.
Фальшивомонетник — той, хто заради особистої вигоди карбує несправжню, неповноцінну монету.
Щоб примирити народ з новими податками, Філіпп IV Красивий у 1302 р. скликав Генеральні штати — слухняний дорадчий орган при королі, який проіснував у Франції до 1789 р. До Генеральних штатів входили представники духовенства, дворянства та городян. З появою Генеральних штатів у Франції зміцніла станова монархія.
Згадай, що таке станова монархія?
Сама думка про те, що церква у Франції має платити податок, виводила папу з рівноваги. Папа і французький король посварилися. Переможцем став король, який надовго зробив пап залежними від французької корони, навіть змусив їх переселитися до Авіньйона.
Згадай, як назвали історики тривале перебування пап у Авіньйоні?
Віч-на-віч
Філіпп IV Красивий справді був статним красенем, білолицим і світловолосим. Не терпів грубощів, гречно поводився із дамами. Здавався сумирним і скромним, ледь не тихонею. Тим часом, міг бути рішучим, строгим, навіть жорстоким. Умів приховувати свої справжні настрої, а ще більше — підбирати собі тямущих і надійних помічників. Захоплювався мисливством.
Страта у 1314 р. Жака де Моле — великого магістра ордену тамплієрів. Французька мініатюра XIV ст.
Поміркуй, чому в присутніх на страті такі байдужі лиця.
Перемога над католицькою церквою розв’язала Філіппу IV руки. Він узявся за своїх основних кредиторів — тамплієрів, яким заборгував купу грошей. Короля непокоїв не стільки сам борг (борги він умів не повертати), скільки могутність ордену, який підлягав не монарху, а папі. Тамплієри мали землі у Франції, Англії, Фландрії, Іспанії, Португалії, Італії, Австрії, Німеччині, Угорщині та на Сході. У Франції підпирали небо їхні могутні фортеці. Тамплієри активно займалися лихварством, винайшли вексель. Тож не дивно, що вони мали вдосталь грошей, щоб позичати їх навіть королям. Поводилися вони пихато і ні в кого симпатій до себе не викликали.
У 1307 р. французький король за погодженням з папою Климентом V здійснив блискучу поліцейську акцію — заарештував і ув'язнив багатьох членів цього ордену, у тому числі його великого магістра — Жака де Моле. Королю кортіло якнайшвидше заволодіти скарбами тамплієрів, але вони немов крізь землю провалилися.
Поміркуй, що спонукало папу здати тамплієрів королю?
Король і папа влаштували над тамплієрами суд. Слухняні судді звинувачували храмовників у всіх смертних гріхах, зокрема в тому, що ті нібито оскверняли хрест і зневажали Ісуса Христа. Закінчилося це судилище тим, що півсотні тамплієрів спалили живцем у Парижі. Зберігся переказ, буцімто Жак де Моле перед смертю прокляв Філіппа IV й Климента V і провістив їм швидку загибель. Це похмуре провіщення справдилося — і король, і папа незабаром полишили цей світ. Історики вважають, що їх могли отруїти, щоб помститися за загиблих тамплієрів.
Вексель — документ, за яким гроші, покладені в один банк, можна отримати в іншому.
Смерть у 1314 р. Філіппа IV Красивого, якого нарекли «залізним королем», відкрила нову похмуру сторінку французької історії.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1285—1314 рр. — правління Філіппа IV Красивого у Франції
1302 р. — перше скликання Генеральних штатів у Франції.
1. Що сприяло посиленню королівської влади у Франції за Капетингів?
2. Назви реформи, які здійснив король Людовик IX для зміцнення своєї влади.
3. Охарактеризуй діяльність короля Філіппа IV Красивого.
4. Роздивися схему і дай відповіді:
а) що таке Генеральні штати?
б) яку мету переслідував Філіпп IV Красивий, скликаючи Генеральні штати? Чи виправдали вони його сподівання?
в) чи стали, на твою думку, Генеральні штати кроком до об’єднання країни?
5. Чим заважали альбігойці церкві та французьким королям?
6. Поміркуй, чи відповідало інтересам пап знищення Філіппом IV Красивим ордену тамплієрів? Чому?
Коментарі (0)