Войти
Закрыть

«Любов к отчизні де героїть, там сила вража не устоїть»

7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна

 

«Любов к отчизні де героїть, там сила вража не устоїть»

Хоч полум’я народного повстання і вдалося погасити, проте до змін на краще було ще далеко. Країна нагадувала розтривожений вулик. У ній вибухали повстання городян і селян, іноді грізніші за Жакерію. Англійці все ще перемагали у війні. У 1415 р. вони вщент розбили набагато численнішу французьку армію біля Азенкура, захопили всю Північну Францію й увійшли в Париж. За мирним договором 1420 р. Франція й Англія стали єдиним королівством.

Король Карл VII. Художник Ж. Фуке. XV ст.

Жанна д'Арк на коронації Карла VII. Художник Ж. - О. Енгр. XIX ст.

Але й ці невдачі не зломили французький народ. Французи вже відчули себе французами, хотіли бути підданими свого короля, жити у своїй державі, а англійців вважали забродами. Вони піднялися на партизанську боротьбу, загасити полум’я якої англійцям було не під силу. Щоб звільнити свою батьківщину, французам не вистачало лише одного — повірити в свої сили. Ця віра була їм особливо потрібна в зв’язку з облогою англійцями Орлеана — останньої твердині того, що залишилося від незалежної Франції.

Вселила у французів віру в перемогу юна дівчина Жанна — національна героїня Франції. Вважають її простою селянкою із Домремі. але є також версія, що вона могла бути аристократкою.

Для допитливих

На підставі чого окремі Історики гадають, що Жанна, швидше за все, аристократка? Відомо, що вона не визнавала подружжя д'Арк своїми батьками. Мала родовий герб і рицарську зброю, вміла їздити верхи на скакуні, знала ігри та розваги, поширені при королівському дворі. З королівським оточенням поводилася невимушено, як рівня. Мала круту вдачу (коли хтось із її слуг помилявся, могла відлупцювати його). Король надав їй почт, військову охорону, навіть право розгортати свій бойовий стяг, чого не міг дозволити собі жоден французький сеньйор. Але могло бути так, що Жанна. потрапивши в дворянське оточення, соромилася свого селянського походження й перейняла шляхетні манери. Король міг оточити її, свою рятівницю, особливими почестями попри її селянське походження.

Якій з цих версій ти віддаєш перевагу і чому?

17-річна Жанна з’явилася в 1429 р. до Карла VII і запевнила його, що Бог повелів їй врятувати Францію. Для цього їй потрібно визволити Орлеан і коронувати Карла в Реймському соборі (дофін проголосив себе королем, але миропомазання й коронації не здійснив). Безвихідь змусила Карла та його оточення повірити цій дівчині. Їй дали рицарські лати, зброю, бойового коня, королівський стяг і поставили на чолі королівської армії. Жанна змусила англійців зняти осаду Орлеана, після чого її назвали Орлеанською Дівою.

Страта Жанни д'Арк. Мініатюра XV ст.

Жанна д'Арк з мечем і стягом. Портрет XV ст.

Виконала Жанна й другу свою обіцянку — звільнила Реймс і забезпечила коронування дофіна в Реймському соборі. Відтак Карл VII став божим помазаником, законним, в очах французів, монархом. Отже, Франція як держава відродилася! За неї та короля тепер треба битися до загину! Жанна вселила у французькі серця безмежний патріотизм.

Джерело

1429 р. Із листа Жанни д’Арк англійському королю

Ви, король Англії... віддайте Діві... ключі від усіх добрих міст, якими ви насильно заволоділи у Франції... і ви всі... хто перебуває під Орлеаном, повертайтеся... в свої країни, а якщо ви так не зробите, чекайте вісток від Діви, яка незабаром прийде до вас, вам на велике горе. Якщо ви, король Англії, не вчините так, то я беру на себе керівництво війною, і, де б не натрапила на ваших людей у Франції, я змушу їх піти, хочуть вони цього чи ні. Якщо ж вони не побажають підкоритися, я їх усіх знищу, а якщо побажають — помилую їх. Мене направив сюди Бог, Небесний Король, як свою заступницю, щоб прогнати вас з усієї Франції.

1. Які риси характеру Жанни ти запримітив у рядках цього листа?

2. У що твердо вірила Жанна?

Подальша доля Жанни д’Арк склалася трагічно. Жанна не змогла визволити Париж і потрапила в полон. Карл VII пальцем не ворухнув, щоб викупити її, оскільки боявся її популярності в країні. Англійці та французи, які їх підтримували, влаштували над Жанною судилище. Судді називали її відьмою і єретичкою. Коли б вони довели правдивість цих звинувачень, то виходило б, що Карла VII коронувала спільниця диявола, отже його влада незаконна. Жанна захищалася на суді мужньо і розумно. Все ж її визнали винною й засудили на смерть «без пролиття крові» — спалення. 30 травня 1431 р. її відправили на багаття в м. Руані. У 1920 р. католицька церква зарахувала Жанну д’Арк до лику святих.

Чому судді винесли Жанні саме такий вирок?

Людовик XI

Людовик XI з наближеними. Мініатюра

Для допитливих

Через кілька років після спалення Орлеанської Діви у Франції з'явилася дівчина, яка назвалася Жанною д'Арк. Коли її запитували, як їй вдалося врятуватися, вона відмовчувалася. Брати Жанни, її бойові соратники, непоодинокі вельможі визнали її Орлеанською Дівою. Ці факти насторожили окремих істориків, які допускали, що Жанну могли підмінити іншою жертвою, влаштувавши в Руані «всього лиш добре розіграний спектакль». Але нещодавно в архіві виявили указ французького короля про помилування якоїсь шахрайки, яка майстерно видавала себе за Діву Жанну. Отож на одну таємницю середньовічної історії стало менше.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація