Християнізація Європи
- 5-04-2022, 00:08
- 556
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Християнізація Європи
Ще наприкінці IV ст. імператори Константин І і Феодосій І навернули Римську імперію в християнство. Тоді ж стали християнами й деякі варварські племена на території імперії. Наприкінці V ст. прийняли хрещення франки, згодом вестготи, племена Піренейського півострова, лангобарди, окремі племена англів і саксів. У VI—VIII ст. невгамовні англійські та ірландські монахи вже поширювали християнство в найглухіших закутках Європи. Останніми на Заході поміняли поганську віру на християнську в ХІІ—ХІV ст. полабські слов’яни, прусси, литовці. При цьому під духовну владу папи потрапили поляки, а серби ж та болгари обрали візантійську форму християнства, вони підпорядковувалися Константинопольському патріарху.
Християнізація Європи відбувалася не зовсім гладко. Навернені нерідко знову ставали нехристами. Світській і церковній владі доводилося хрестити їх вдруге, а то й втретє.
Посприяла наверненню європейців у віру Христову зустріч 1000-го року, коли всі очікували кінця світу і другого пришестя Христа.
Хоча християнство й не замирило Європу, проте європейці-християни ставали добрішими й культурнішими. Церква закликала коритися владі й життєвим обставинам, посприяла процесу феодалізації (до речі, сама вона стала великим феодалом, їй належало багато землі та селян). Вона зробила європейців одновірцями і цим згуртувала їх. Організацією Хрестових походів церква дала поштовх колонізаційному руху.
Абатство Сен-Жермен-де-Пре у Франції. Малюнок XVIІ ст.
Християнізація — навернення у християнську віру.
Феодалізація — становлення і поширення феодальних відносин.
Джерело
XI ст. Із праці бургундського хроніста Рауля Глабера
З настанням третього року після тисячного майже всі землі, але особливо Італія та Галлія, стали свідками перебудови храмів Божих. Хоч більшість із них були добротно збудовані й не потребували цього, справжнє суперництво штовхало кожну християнську общину до того, щоб обзавестися церквою ще пишнішою, ніж у сусідів. Світ ніби струшував із себе лахміття і повсюди одягався в нове біле вбрання церков. Майже всі тодішні... церкви... навіть невеликі сільські каплиці, були перебудовані віруючими й поставали ще ошатнішими.
1. Що спонукало європейців-християн до перебудови церков на початку ІІ тис.?
2. Поміркуй, як вплинула забудова країн Європи ошатними церквами на сусідні народи?
Таким чином, християнізація істотно обновила життя в Європі.
Коментарі (0)