Папська область
- 9-04-2022, 21:46
- 471
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Папська область
Значну частину Середньої Італії займала папська держава. Її столицею був Рим. Вона вклинилася між північною і південною частинами Італії, отож стала додатковою перешкодою для об’єднання країни. Папам не давали спокою великі феодали, які лише в Римі мали близько 200 своїх замків. Барони воювали між собою, в тому числі й за папський престол.
У середині XII ст. в Римі було проголошено республіку. Папі довелося тікати з міста. Але німецький імператор Фрідріх І Барбаросса повернув папі його престол. Римську республіку було ліквідовано.
На початку XIV ст., папи надовго переселилися в Авіньйон (Франція). Скориставшись цим, городяни знову проголосили Рим республікою. Римська комуна здійснила спробу припинити феодальний розбій, виселила з міста баронів й зрівняла із землею їхні замки. Але Рим, втративши свого господаря, став хиріти. Його каміння розтягували на будівництво. Центр міста — і той поріс тернами. Вдень там паслися кози, а вночі завивали вовки.
Що означає вислів «політичний Олімп»?
Лоренцо Медічі. Художник А. Вероккіо. Кінець XV ст.
Лоренцо Медічі з групою ряджених на флорентійському карнавалі. З малюнка кінця XV ст.
У середині XIV ст. римляни обрали народним трибуном сина корчмаря — Колу ді Рієнцо. На політичний Олімп він піднявся завдяки тому, що був владолюбним, умів красиво говорити і багато обіцяти. Він хотів, щоб його називали «трибуном волі», сам же мав диктаторські замашки. Кола ді Рієнцо хотів політично об’єднати Італію. Але Італія ще не була готовою до цього, її міста понад усе ставили свою незалежність. Колу ді Рієнцо врешті-решт прогнали з Рима, але він знову повернувся в місто, щоб, за дорученням папи, приструнчити бунтівних аристократів. Тоді римляни вбили його. 1378 р. до Рима з Авіньйона повернувся папа. Папська область знову обзавелася неспокійним, але дбайливим господарем.
Наприкінці XIV — на початку XV ст. в італійських містах-державах республіканський устрій змінився на монархічний. Його італійці назвали сеньйорією, чи тиранією. Чому республіканський устрій не прижився в країні? По-перше, міста-держави так розрослися, що комуни вже не могли дати їм раду. По-друге, соціальна обстановка була в них такою напруженою, що лише сильна рука монарха могла тримати її під контролем.
Що тобі відомо про сучасний Ватикан — осідок папи римського?
Владу в містах-державах перебрали найзаможніші родини. У Флоренції це були банкіри Медічі, які позичали гроші навіть королям. Вони завоювали популярність тим, що розбудували рідне місто, жертвували гроші на розвиток культури, організовували карнавали та інші видовища, опікувалися убогими. Серед Медічів найбільшу популярність здобув розумний і талановитий Лоренцо Пишний (1469—1492 рр.), який умів жити на широку ногу. Тирани, зберігаючи видимість республіканського устрою, спершу ставали довічними, а потім і спадковими диктаторами.
Диктатор — особа, яка має необмежену владу і нав'язує свою волю іншим.
Коментарі (0)