Зоряний час Османської імперії
- 11-04-2022, 00:28
- 589
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Зоряний час Османської імперії
У 1451 р. султаном став Мехмед II, якого прозвали Завойовником. Це була людина розумна, освічена, владолюбна, жорстока і дуже підступна.
Мехмед ІІ заволодів у 1453 р. Константинополем і перетворив його на столицю своєї держави — Стамбул. У Стамбулі проживали не лише турки, а й греки, вірмени, євреї та представники інших народів. Це гігантське місто стало релігійним і культурним центром мусульманського світу. В ньому діяло кілька невільницьких ривків.
Джерело
XVI ст. Із праці Вацлава Братислава «Пригоди»
Гассан-паша вчинив набіг на (балканську країну) Хорватію... і дуже урочисто пригнав до Стамбула 300 християнських бранців... На другий день рано-вранці десяту частину цих невільників відвели до султана, а інших направили на ринок... Сумно було спостерігати на тому торжищі, як там продають і забирають християн. Один купить матір, другий — дітей, інший — малих хлопчиків, ще хтось — дівчат, і як усі рідні розлучаються один з одним... щоб уже не бачитися до самої смерті.
Автор цього повідомлення сам побував у турецькій неволі. Як, на твою думку, це могло вилинути на достовірність його розповіді про торгівлю невільниками в Стамбулі?
Тамерлан. Відтворив М. Герасимов
Завоювання Константинополя дуже посилило Османську державу. Проте Мехмеду ІІ і цього було замало. Він остаточно завоював Балкани та Малу Азію, витіснив з Чорного моря основних торгових конкурентів Туреччини — венеціанців і генуезців. Султан заволодів генуезькими колоніями в Криму, в тому числі містом Кафою (Феодосією) з його похмурим невільницьким ринком. Кримський хан став його васалом. Турки, таким чином, неподільно запанували на Чорному морі.
Лише смерть поклала край завоюванням невгамовного Мехмеда II. За своє більш ніж тридцятирічне володарювання він перетворив Османську державу в могутню мусульманську імперію, перед якою тремтіла вся Європа (європейці словом «турки» лякали своїх дітей).
Мехмед II велів скласти звід світських законів, які обмежили чинність шаріату. Султан позбавив аристократів їхньої самостійності, однак вони не стали слухнянішими.
Як здійснювалося управління велетенською Османською імперією? Султан мав необмежену владу. Він оточив себе нечуваною пишнотою, вів розбещене життя. Йому прислуговувало понад 10 тисяч царедворців, серед них — охоронці шуби та чалми султана, його солов’я та папуги! Особливо велелюдним був гарем — розсадник палацових інтриг і змов. Правити султану допомагав великий візир. Міністрами були візири — підлеглі великого візира. При султані існував дорадчий орган влади — диван. Впливове мусульманське духовенство очолював всевладний головний муфтій. Без його дозволу не діяли султанові закони.
Візир — титул вищого урядовця в багатьох мусульманських країнах.
Диван — рада з вищих сановників у султанській Туреччині.
Муфтій — мусульманський єпископ.
Мехмед ІІ у Константинополі. Художник Б. Констан. XIX ст.
Що зображено на цьому полотні?
Мехмед II. Художник Дж. Белліні. ХV ст.
Османська імперія
1. Знайди на карті початкову територію, завойовану турками-сельджуками.
2. Назви землі, які були підкорені турками до кінця XI ст.
3. Відшукай столицю Візантії Константинополь і місце битви на Косовому полі.
Озброєння турецьких воїнів ХV—ХVІ ст. З середньовічного малюнка
Чим воно схоже і відмінне від озброєння західноєвропейських рицарів?
Турецька страта. З малюнка XVI ст. У народній пісні так намагався султан стратити козака Байду
Турецькими чиновниками ставали колишні палацові раби, які здобували спеціальну освіту. Чиновники були заповзятими хабарниками й здирцями. У державі процвітала торгівля посадами.
У Туреччині були релігійні громади мусульман і немусульман. Вони займалися не лише релігійними справами, а й стягували для султана податки, здійснювали суд над одновірцями. Завдяки існуванню немусульманських громад завойовані турками народи не потуречилися.
У зеніті могутності Туреччина перебувала недовго, наприкінці XVI ст. почався її занепад.
Турецькі кінні воїни. Малюнок XIX ст.
1299 р. — виникнення Османської держави
1389 р. — битва на Косовому полі. Розгром турками сербського війська
1453 р. — захоплення турками Константинополя, падіння Візантії
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Хто такі турки, звідки вони прийшли в Малу Азію, чим займалися?
2. Коли і як виникла Османська держава?
3. Зведи у таблицю основні завоювання османських султанів у Європі та Азії ХІІІ—XV ст.:
4. За схемою склади розповідь, як саме здійснювалося управління велетенською Османською імперією?
5. Випиши в зошит і поясни ключові слова цього параграфу.
Коментарі (0)