Практичне заняття. Вплив перших середньовічних імперій на європейську історію
- 15-04-2022, 22:36
- 752
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак
§ 8. Практичне заняття. ВПЛИВ ПЕРШИХ СЕРЕДНЬОВІЧНИХ ІМПЕРІЙ НА ЄВРОПЕЙСЬКУ ІСТОРІЮ
Пригадайте визначення поняття «імперія». Як ви вважаєте, які імперії Стародавнього світу істотно вплинули на сусідні країни і подальшу історію людства? Які імперії виникли в Європі на початку доби Середньовіччя? Пригадайте, яка релігія була панівною в середньовічній Європі, а яка — в Арабському халіфаті. Опрацювавши текст підручника та використовуючи додаткову літературу, підготуйте відповіді на запитання, вміщені напри кінці параграфа, до ілюстрацій, а також в рубриках «Жива історія» і «Мовою документів».
Імперія Карла Великого та Візантійська імперія існували не надто довго. Але їхня історія і навіть сама загибель мали великий вплив на подальші події в Європі та світі.
СПАДЩИНА КАРЛА ВЕЛИКОГО. Союз держави і церкви, якого домігся Карл Великий, визначив розвиток європейського суспільства на століття вперед. Унаслідок Верденського договору зародилися такі європейські держави, як Франція, Німеччина, Італія. Могутні правителі, які сходили на європейські трони, вважали Карла Великого взірцем суверенітету. Священна Римська Імперія німецької нації, яка веде початок від часу коронації Карла Великого в Римі, проіснувала тисячу років, доки не була знищена іншим великим завойовником — Наполеоном, який, до речі, також вважав себе наступником Карла Великого.
Ахенський кафедральний собор, збудований Карлом Великим, об’єднав елементи церковної архітектури Східної Римської та Західної Римської імперій, традиції античної та візантійської культур. У 1978 р. собор в Ахені став першим німецьким об’єктом, внесеним до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Щороку собор відвідують близько 1,5 млн осіб
Символом якої політики Карла Великого є поєднання в соборі різних архітектурних стилів?
Карл Великий був уособленням всіх суперечностей своєї епохи. Він залишився в історії як завойовник і творець великої імперії та водночас сприяв розколу Європи на католицький Захід і православний Схід, який має глибокі наслідки аж до сьогодення. Доба Карла Великого пов’язана з «каролінгським відродженням». Заснована Карлом «Придворна академія», до якої увійшли найкращі уми Європи, була осередком наукових і релігійних знань, який уперше освітив Темні століття європейської історії.
Численні просвітницькі заходи Карла Великого сприяли розвитку церковних шкіл, на базі яких згодом виникли середньовічні університети.
Іменем Карла Великого названо престижну європейську відзнаку, якою з 1950 р. удостоює влада німецького міста Ахен за внесок в об’єднання Європи. Лауреатів нагороджують грамотою, медаллю і премією 5 тис. євро. Серед лауреатів відзнаки були відомі політики, державні діячі, молодь віком 16—30 років. У свій час премію отримали Вінстон Черчилль, Іоанн Павло II, Ангела Меркель.
Медаль імені Карла Великого — відзнака за внесок в об’єднання Європи
Які ще відзнаки, названі іменами видатних діячів, вам відомі?
ВІЗАНТІЯ: КОДЕКС ЮСТИНІАНА І КУЛЬТУРНИЙ ВПЛИВ НА ЄВРОПУ. Візантійський імператор Юстиніан побудував централізовану імперію, яка стала взірцем для інших держав. Міцним підґрунтям існування єдиної імперії було впровадження по всій території однакових законів і подібності судової практики.
Імператор Юстиніан зі своєю свитою (середньовічна мініатюра)
Здобутки Юстиніана як законодавця мають неоціненне значення. Його заслуга полягає в упорядкуванні римського права. За його правління і сприяння пам’ятки римського права були зібрані, перевірені й узгоджені між собою. Результати юридичної діяльності часів Юстиніана були цінним джерелом для середньовічних учених, юристів. Римське право у Кодексі Юстиніана стало універсальним правом усіх культурних європейських народів.
У світовій історії візантійській цивілізації належить чільне місце. Як «золотий міст» між західною і східною культурами Візантія мала глибокий і стійкий вплив на розвиток багатьох країн середньовічної Європи.
Саме з Візантії південні та східні слов’яни прийняли християнство, долучилися до здобутків мистецтва, літератури, запозичили чимало звичаїв. Уславлені візантійські майстри брали участь у спорудженні храмів у багатьох християнських країнах, зокрема в Київській Русі (Софійський собор у Києві).
Оранта. Собор Святої Софії у м. Київ, Україна
ЖИВА ІСТОРІЯ:
документи, особистості, цікаві подробиці
Візантійці вміли гарно організувати своє дозвілля. Вони відзначали християнські свята, особливо Великдень, але не зреклися й «бісівських ігрищ» — поганських свят і обрядів. Так, у ніч проти 1 січня святкували календи, а дещо раніше — брумалії — найкоротші дні в році. Чоловіки переодягалися жінками, жінки — чоловіками, співали й танцювали ряджені, випрошуючи гостинці. Напередодні Трійці відзначали русалії — весняне свято квітів. Воно супроводжувалося іграми, танцями, «скаканням», а часом — і бійкою. Вся Візантія відзначала день коронації імператора, його одруження, народження спадкоємця. Звичайно, організовували й сімейні свята — хрестини, заручини, весілля тощо.
Пригадайте особливості українських народних гулянь. Чи є серед них схожі на візантійські? Якщо така схожість є, то чим це можна пояснити?
Консул Ареобіндій головує на іграх (пластина зі слонової кістки, 506 р.)
Мовою документів
Капітулярій* про заняття наукою (787 р.)
Най буде відомо вашому благочестю... вважати корисним, щоб у єпископствах та в монастирях, що вручені, милостю Христа, нашому управлінню, окрім виконання правил монастирського життя і релігійних вправ, старалися до роздумів о науках та їх вивчення, кожний згідно зі своїми здібностями, як він може навчатися, з Божою допомогою; як монастирські правила сприяють чистоті моралі, так навчання та вчення прикрашає нашу мову; нехай той, що бажає догодити Богові правильним життям, не нехтує тим, щоб догодити Йому правильним словом. Бо сказано в Писанні: «Або за словами твоїми будеш виправданий, або за словами твоїми будеш засуджений». Звичайно, гарний вчинок краще, ніж гарне знання, проте треба, перш за все, знати діло, щоб його зробити.
Якщо бажаєш отримати нашу прихильність, то не забудь розіслати копію з цього листа до всіх підпорядкованих тобі священиків та по усіх монастирях. Та щоб жоден монах поза межами монастиря не займався розглядом справ та не вештався туди-сюди.
Тому, хто читає, доброго здоров’я!
Як ви вважаєте, кому адресоване це розпорядження? Чому саме до цих громадян звертається король?
* Капітулярій — закон або розпорядження (указ) франкських королів із династії Каролінгів у VIII—IX ст. щодо різних напрямів державного управління. Назва походить від того, що текст капітулярія був поділений на окремі параграфи (капітули).
ВПЛИВ ПЕРШИХ АРАБСЬКИХ ХАЛІФАТІВ НА СТАНОВЛЕННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ. Незважаючи на відмінні панівні релігії в середньовічній Європі та в Аравії, арабська культура мала істотний вплив на європейців.
Українське видання казок «Тисяча й одна ніч», 2011 р. Герой «Казок» — правитель мусульманського Сходу багдадський халіф Харун ар-Рашид — був сучасником Карла Великого і відряджав своїх послів до франкського короля, шукаючи дружби й підтримки
Арабська культура сприйняла важливі досягнення науки і мистецтва Стародавнього світу: давньоєгипетські, близькосхідні, античні, індійські, китайські тощо. Було здійснено переклади арабською мовою величезної кількості книжок, завдяки чому важливі знання поширилися не тільки в Азії, а й у Європі. Деякі твори збереглися лише завдяки цим перекладам. Наприклад, твори давньогрецьких класиків Евкліда, Архімеда, Птолемея стали відомі Західній Європі завдяки арабам.
Запозичивши індійську систему числення, арабські вчені сприяли розвитку математики. Саме вони ввели поняття «алгебра», вжите вперше узбецьким математиком аль-Хорезмі (780—847 рр. життя). Взявши за основу праці Гіппократа, арабські вчені розвинули медицину. Одним із найвидатніших медиків світу був Ібн Сіна Абу Алі (980—1037 рр. життя), твір якого «Канон медицини» був настільною книгою західноєвропейських лікарів Середньовіччя.
Арабська культура дала людству також чудові мечеті, палаци, архітектурні ансамблі. У списку Світової спадщини ЮНЕСКО в арабських країнах значиться більш як 60 пам’яток архітектури. Серед них — історичний район Каїра, що зберігся в сучасному Єгипті; давня резиденція халіфів Кусейр-Амра (Йорданія); стародавнє місто Гадамес (Лівія); Медина міста Марракеш (Марокко) та ін.
Давній Гадамес (Лівія) та інтер’єр будинків тогочасних жителів цього міста — пам’ятки ЮНЕСКО (сучасне фото)
Араби ознайомили народи Західної Європи з досконалими виробами із заліза і сталі, шкіри і вовни, запозичили у китайців компас, порох, папір, завезли до Західної Європи рис і тутовий шовкопряд. Вони просунули далеко на захід китайський бавовник, акліматизували велику кількість сільськогосподарських культур.
В Омейядському халіфаті добре знали римську культурну спадщину та твори грецьких авторів. В арабській державі виник прошарок людей, які почали цікавитися богослов’ям і законознавством самостійно, поза зв’язком із владою. Це сприяло поширенню більшої свободи думки, що впливала і на середньовічну Європу.
Панорама центральної частини Каїра з оглядового майданчика в Цитаделі (сучасне фото)
ЗНАЮ МИНУЛЕ — ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ — РОЗУМІЮ МАЙБУТНЄ:
запитання і завдання
Знаю і систематизую нову інформацію:
1. Уважно розгляньте монети. Визначте, які з них карбувалися Карлом Великим, а які — Юстиніаном. Які відомості можуть отримати історики, досліджуючи монети? Як називається наука, що вивчає монети?
Мислю творчо і самостійно:
2. За висловом історика А. Левандовського, після Верденського договору «на зміну Франції прийшла Європа». Як ви розумієте ці слова?
3. Наведіть приклади впливу мусульманської, американської та західноєвропейської культури на сучасну українську культуру і навпаки. Чи є позитивними ці взаємні впливи?
Обговоріть у групі:
4. Правління славнозвісного Гая Юлія Цезаря справило такий великий вплив на подальшу історію, що європейські монархи почали називати себе «цезарями». Які подібні традиції зародилися в Європі після правління Карла Великого?
5. Арабські переклади яких книжок, на ваш погляд, здійснили найбільший вплив на культуру середньовічної Європи? Свою відповідь обґрунтуйте.
Кусейр-Амра, Йорданія (сучасне фото)
Коментарі (0)