Архітектура і мистецтво доби Середньовіччя
- 21-04-2022, 20:45
- 770
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2020
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2020
• Про що «розповідає» хмаринка слів? Дайте їй назву.
1. АРХІТЕКТУРНІ СТИЛІ
Які архітектурні стилі ви знаєте? Схарактеризуйте їхні особливості.
Стилістичні особливості середньовічного мистецтва IX—XII ст. яскраво втілені в архітектурі. Як ви вже знаєте, архітектура — це мистецтво проєктування і будівництва споруд і їхніх комплексів, що формують простір для життя і діяльності людини. Визначні зразки архітектурних споруд є культурно-історичними пам'ятками.
На архітектуру, як і на все мистецтво середніх віків, значний вплив мало християнство.
Розрізняють два основні архітектурні стилі тих часів: романський і готичний.
2. РОМАНСЬКИЙ СТИЛЬ
Романський стиль сформувався в Х ст. і панував в архітектурі понад 300 років. Будівельники запозичили елементи цього стилю в архітектурі давніх римлян, чим зумовлена його назва.
Варто запам'ятати!
Романський стиль (від лат. romanus — римський) — стиль Раннього Середньовіччя в Європі, що найбільше проявився в архітектурі, має елементи давньоримського та візантійського мистецтва.
Основними типами архітектурних споруд у романську епоху були замки, монастирські ансамблі та храми. Серед їхніх відмітних особливостей: масивні кам'яні склепіння, потужні стіни з нечисленними вузькими вікнами, ступінчасті заглиблені входи.
Романські будови не були багатими на архітектурні оздоблення ні ззовні, ні всередині. Найважливіший їхній елемент — вежі.
Ознакою романського стилю є також напівкруглі арки на стінах, в отворах вікон, біля входу в собор. Стіни храмів і замків прикрашали фресками, широко використовували для їхнього оздоблення вітражі. У центрі храмів розміщували зображення Ісуса Христа або Богоматері, нижче — ангелів, апостолів, святих.
Своєю суворістю і могутністю романські храми нагадують фортеці.
Костел в абатстві Сант-Антімо, Італія, ХІІ ст.
Які архітектурні особливості цієї споруди вказують на романський стиль?
Поміркуймо!
Чим були зумовлені особливості романського стилю в архітектурі середніх віків?
3. ГОТИЧНА АРХІТЕКТУРА
Із середини ХІІ ст. в Європі розвивався готичний стиль. Його назва виникла в Італії пізніше, у XVI ст., і була пов'язана з назвою варварських племен готів.
Варто запам'ятати!
Готичний стиль (від італ. gotica — готський) — стиль середньовічного мистецтва XII—XV ст., поширений у Західній і Центральній Європі, що відзначався вертикальною спрямованістю форм, значною кількістю кам'яного різьблення і скульптурного оздоблення.
Готичну архітектуру характеризує стрімчастість і легкість. Найважливішими ознаками цього стилю є тонкі стіни, висока аркова стеля, великі вікна, прикрашені вітражами, просторі зали. Важливою особливістю готичного стилю була спрямованість будівлі вгору. Цього можна було досягти лише завдяки новій технології будівництва. Конструкція спиралася на опорні стовпи, простір між якими забудовувався. Це дало змогу споруджувати собори небаченої висоти з тонкими стінами і великими стрілчастими вікнами.
Кафедральний собор Нотр-Дам в м. Ам'єн, Франція, ХІІІ ст. (сучасне фото)
Діємо: практичні завдання
Уважно розгляньте ілюстрації розрізу двох храмів. Визначте, який з них належить до романського, а який — до готичного стилів. Які характерні риси архітектури на це вказують?
Український Всесвіт
Відео про пам'ятку романської архітектури в Україні — церкву Святого Пантелеймона поблизу Галича (ХІІ ст.) (тривалість 02 хв 36 с)
https://cutt.ly/dpZpyMX
Дізнайтеся, в яких регіонах України збереглися зразки романської і готичної архітектури.
Історичні подробиці
Собор Санта-Марія-дель-Фйоре будували близько 100 років. На початку XV ст. постало неймовірно складне технічне завдання: спорудити купол діаметром 42 м. За цю роботу взявся Брунеллескі, ювелір за фахом, архітектор-аматор. Після точних розрахунків він запропонував звести купол методом цегляної кладки без спорудження будівельних лісів. Купол заввишки 91 м було збудовано в 1436 р. Його вага — близько 9 тис. тонн. Це архітектурне диво є одним з яскравих свідчень людської геніальності доби Ренесансу.
Купол собору Санта-Марія-дель-Фйоре в м. Флоренція , Італія XV ст. (сучасне фото)
Поміркуйте, знання яких наук необхідні були архітектору Брунеллескі для втілення задуму зведення купола собору.
4. СКУЛЬПТУРА ТА ВІТРАЖІ В СЕРЕДНЬОВІЧНІЙ АРХІТЕКТУРІ
Важливим елементом архітектурного оздоблення є скульптура. У готичному храмі скульптура ніби сповнює споруду рухом. Вона відіграє роль і архітектурного оздоблення, і енциклопедії знань, і уявлень про світ середньовічної людини.
Шедеврами готичної скульптури вважають портретні зображення маркграфа Еккехарда і його дружини Ути в Наумбурзькому соборі. В образі маркграфа скульптор представив грубого, чуттєвого, владного рицаря тих часів. Він тримає себе гідно, усвідомлюючи свою силу і владу. Цілковитою протилежністю йому є Ута — справжнє уособлення жіночності.
Поява великих вікон сприяла розквіту вітражів — сюжетних картин та орнаментів із кольорового скла. У XIII ст. вітражі поширилися по всій Європі.
У католицьких храмах вони відтворювали біблійні сюжети й замінили розписи.
Відео «Дзвіниця Пізанської вежі» (тривалість 02 хв 15 с)
https://cutt.ly/apZpW5b
Варто запам'ятати!
Вітраж — декоративні композиції, виконані із різнокольорового скла.
Скульптурні портрети Еккехарда і Ути фон Баллєнштед (близько 1250-1260 рр.) в Наумбурзькому соборі, Німеччина (сучасне фото)
Розгляньте скульптурні портрети. Які, на вашу думку, риси характеру людей вдалося передати середньовічному скульптору? У чому художня цінність твору?
Вітраж Шартрського собору (1194-1220 рр., Франція, сучасне фото)
Як ви думаєте, чому вітражі собору у м. Шартр називають «скляною Біблією»?
5. МИСТЕЦТВО РАННЬОГО ВІДРОДЖЕННЯ
Друг Данте, видатний митець, провісник Раннього Відродження Джото ді Бондоне першим відійшов від середньовічних законів зображення простору, зробивши свої картини реалістичнішими.
Найвизначнішим твором видатного італійського скульптора Донателло є бронзова статуя «Давид» (близько 1440 р.). Митець зобразив юного героя після його перемоги над велетнем Голіафом, на відрубану голову якого він поставив свою ногу. Подібно до грецьких богів і героїв, Давид не прикриває свого стрункого тіла.
На замовлення цеху зброярів Донателло виконав статую «Святий Георгій» (покровитель воїнів) (1415-1417 рр.). Створений скульптором образ молодого воїна став романтичним символом Флоренції.
Статуї «Давид» і «Святий Георгій» (роботи скульптора Донателло)
Особливе місце посідає творчість італійського художника Сандро Боттічеллі — найвидатнішого майстра Раннього Відродження. Протягом кількох років Боттічеллі виконував замовлення для могутніх правителів Флоренції — роду Медічі. Дві найбільш прославлені свої композиції — «Народження Венери» (близько 1484 р.) і «Весна» (близько 1485 р.) — Боттічеллі присвятив Джуліано Медічі і його коханій Сімонетті Веспуччі, прекрасний образ якої художник втілює майже в усіх своїх живописних роботах.
Картини художника Сандро Боттічеллі
ЗНАЮ МИНУЛЕ • ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ • ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Знаю і систематизую нову інформацію
1. Схарактеризуйте архітектурні стилі епохи Середньовіччя.
2. Які роботи митців Раннього Відродження вам відомі?
3. Яку атмосферу в католицькому храмі створюють вітражі?
Обговорюємо в групі
Поясніть, як історичні умови розвитку середньовічної культури впливали на розвиток мистецтва на різних етапах доби Середньовіччя.
Мислю творчо
Відео «Будівництво собору Паризької Богоматері» (тривалість 02 хв 51 с)
https://cutt.ly/3i4VuFX
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)