Войти
Закрыть

Тема 5. Османська імперія

7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Сорочинська, Гісем 2020

 

Тема 5. Османська імперія

Пригадайте:

  • 1. Пригадайте, де раніше вам вже траплялися згадки про турків-сельджуків?
  • 2. Що таке іслам? Де він виник?

1. Утворення Османської імперії

У XI ст. біля кордонів Візантійської імперії поселилися турки-сельджуки. Вони відвоювали значну частину Малої Азії і заснували на цих землях Румський султанат. Його правитель називався султаном.

У XIII ст. монголи, рухаючись на захід, витіснили зі своїх кочовищ різні тюркські племена. Так ці племена опинилися біля кордонів Румського султанату. В обмін на військову допомогу у війнах проти Візантії тюрки отримали від султана право поселитися у його володіннях. Проте вже у 1299 р. один із тюркських вождів — Осман (1258-1324) — оголосив свої володіння незалежними, а себе — султаном. Його піддані почали називатися турками-османами. Так розпочалася історія Османської імперії, яка проіснувала до початку XX ст.

За правління Османа його народ перейшов із язичництва до ісламу. Завдяки новій релігії тюрки-османи ознайомилися з ідеями «священної війни» (джихаду). Так розпочалася боротьба турків-османів проти Візантії. Вони досить легко відвойовували у неї нові території. Візантійська імперія на той час не мала сил протистояти новій загрозі. До того ж османи, подібно до арабів, у завойованих землях стягували з населення значно менші податки, ніж за часів імперії.

Наступники Османа скористалися слабкістю сусідів і продовжили завойовницьку політику. Вони підкорили нові території в Малій Азії, переправилися через Босфор й опинилися на Балканах. Тут вони завоювали Македонію, Болгарію, частину Сербії та Албанії.

Мечеть в Бурсі — першій столиці Османської імперії (сучасний вигляд)

Героїчною та водночас надзвичайно трагічною сторінкою історії Сербії стала битва на Косовому полі 15 червня 1389 р. Через цю поразку Сербія втратила свій суверенітет і потрапила у залежність до Османської імперії; у битві загинув сербський князь та велика кількість знаті, але й сам султан її не пережив. За легендою, сербський патріот Мілош Обилич вбив султана Мурада.

Після битви на Косовому полі. «Косівська дівчина». Худ. Урош Предіч

У 1399 р. турки оточили Константинополь. Не сподіваючись узяти місто приступом, вони готувалися до тривалої облоги. Але сталося несподіване: від середньоазійського правителя, нащадка Чингісхана, Тамерлана (Тимура) прийшла звістка про поразку під Анкарою султана Баязида, який потрапив у полон і, не витримавши приниження, помер. Османи відійшли від Константинополя, а їхня держава розпалася. Ця поразка османів продовжила життя Візантійської імперії на 50 років.

Завоювання османів занепокоїли Захід. Папа Римський оголосив проти них хрестовий похід. У 1396 р. військо хрестоносців, яке складалося з рицарів Франції, Німеччини, Угорщини, Польщі, Чехії, зустрілося у бою з османами біля міста Никополя (Болгарія) і зазнало нищівної поразки. Так Візантійська імперія опинилася віч-на-віч з османами. Із її колишніх територій залишилися тільки Константинополь з околицями. Всі намагання візантійських імператорів відшукати у Європі союзників виявилися марними.

У 1451 р. османський престол посів 16-річний султан Мехмед II (1444-1481), який продовжив завоювання. Зібравши 200-тисячне військо, він підступив до Константинополя. Щоб перешкодити надходженню підкріплень, султан наказав збудувати флот. Також турки спромоглися створити наймогутнішу в Європі артилерію. Для блокування Босфорської затоки в її найвужчому місці спорудили фортеці, які контролювали прохід.

Облога Константинополя почалася в квітні 1453 р., а вранці 29 травня 1453 р. турецька армія пішла на штурм і за дві години вже увірвалася до міста. На три дні Мехмед II віддав Константинополь на розграбування своєму війську. 60 тис. жителів міста були продані в рабство. Мехмед II в’їхав у собор Святої Софії, наказав збити з нього хрест, установити півмісяць і перетворити цей храм у найбільшу мечеть мусульманського світу.

Османське військо. Фреска XV ст. з монастиря в Молдовиці, Румунія

Штурм Константинополя (сучасна діорама)

Падінням Константинополя завершився цілий період у європейській історії. Останній імператор Візантії Константин XI загинув у вуличних боях. Через більш як сто років Константинополь почали називати по-новому — Стамбулом. Християнська цивілізація втратила один зі своїх центрів. Це мало далекосяжні наслідки, особливо для регіону поширення православної гілки християнства. Єдиною православною країною, яка залишалася незалежною, була Московська держава.

Мехмед II не зупинився на захопленні Константинополя. Воно стало лише початком 30-річних військових походів султана, за які він отримав прізвисько Фатіх — «Завойовник». У 1469 р. турки вторглися в землі Священної Римської імперії, а 1477 р. вступили у володіння венеціанців. Кримське ханство стало васалом Османської імперії у 1475 р.

Свого найбільшого розквіту Османська імперія досягла дещо пізніше — у XVI ст.

  • Які держави і землі підкорили османи до кінця XIV ст.?
  • Хто був засновником Османської імперії?

2. Культура та суспільство Османської імперії

Османська імперія виникла завдяки стрімким завоюванням турків-османів. Османи були кочовиками, і навіть осівши на нових землях, вони продовжували зберігати старі традиції. Османи були перш за все кінними воїнами. Таких кінних воїнів називали сипахами. Кожен сипах отримував від держави у користування земельний наділ (уся земля в імперії була державною) — тімар, з якого мав жити і забезпечувати себе військовим спорядженням.

Кольчуга та шолом сипаха, XV ст.

Яничар. Малюнок кінця XV ст.

Провінції (на початку XVI ст. їх було 16) поділялися на округи. Їхні правителі здійснювали як цивільні, так і військові функції: очолювали ополчення сипахів.

Така система управління імперією виявилася оптимальною на час, коли її територія зростала і землі було багато. Помірні податки із селян компенсувалися великою воєнною здобиччю, за рахунок якої утримувалось військо та державний апарат. Його верхівкою був диван — рада вищих чиновників при султані.

На території Османської імперії проживало багато різних народів, які сповідували різні релігії. Османи займалися виключно військовою справою. Державним службовцем могла стати людина будь-якого етнічного походження, але вона обов’язково мала прийняти іслам. Торгівлею та ремеслом займалися майже виключно греки, вірмени та євреї. Християнське населення було переважно землеробським.

Немусульманське населення імперії мало сплачувати податок людьми: у визначений час встановлену кількість хлопців та дівчат забирали до столиці імперії. При дворі султана вони проходили навчання і відбір: частина хлопців ставала придворними службовцями (чиновниками) або зараховувалася до елітного пішого війська — яничар. Яничар повністю утримувала держава, але їм було заборонено одружуватися та мати власне господарство. Дівчат віддавали до султанського гарему, видавали заміж за придворних службовців або залишали служницями у палаці.

Султанський палац, збудований за Мехмеда II, називався Топкапи. Він був серцем всієї величезної імперії. Тут перебували султан з Диваном та гаремом, численні чиновники. Сюди приїздили іноземні посли та прагнули потрапити митці й учені.

Будівлі, що входять до комплексу султанського палацу Топкапи (сучасний вигляд)

  • Як в Османській імперії називалась рада вищих чиновників при султані?

Висновки

Початком існування Османської імперії можна вважати 1299 р., коли Осман прийняв титул султана і заявив про незалежність своїх володінь. Він започаткував династію, яка правила імперією до початку XX ст. Нащадки Османа змогли завоювати великі території у Малій Азії та на Балканах. У 1453 р. вони взяли Константинополь, чим поклали край існуванню Візантійської імперії.

В Османській імперії проживало багато різних народів, які сповідували різні релігії. Офіційною релігією у державі був іслам, проте іновірці не переслідувались.

Закріпимо знання та вміння

Перевірте себе

1. Коли та за яких умов виникла Османська імперія? 2. Як турки-османи отримали свою назву? 3. Якими були наслідки битви під Никополем 1396 р.? 4. Що означає прізвисько Мехмеда II Фатіх? Чому він його отримав? 5. Назвіть дату взяття османами Константинополя. Історія якої держави завершилася з його падінням? 6. Хто такі яничари та сипахи? Ким з них ставали турки-османи?

Опрацюйте разом

1. Як ідея джихаду сприяла виникненню Османської імперії? 2. Висловіть власні припущення та обговоріть у малих групах, що було обов’язковим для того, аби стати чиновником у султанському палаці. 3. Охарактеризуйте організацію суспільства в Османській імперії. 4. Обговоріть у парах: чи було обтяжливим османське правління для підкорених народів у XIV-XV ст. Свою відповідь аргументуйте. 5. У який спосіб держава утримувала сипахів? 6. Як було влаштоване управління Османською імперією?

Практичне заняття №5.

Підготовка до оцінювання за матеріалами розділу V

«Країни Центральної та Східної Європи в X-XV ст.»

Завдання для тематичного оцінювання

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 7 клас Сорочинська, Гісем 2020", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду