Утворення Османської імперії. Правління Мехмеда II
- 21-04-2022, 20:49
- 719
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2020
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2020
• Пригадайте, де і коли виник іслам, у яких середньовічних країнах він був поширений. Коли утворилася Візантійська імперія, які території їй належали? Де і коли виникло православ'я?
1. ВИНИКНЕННЯ СЕЛЬДЖУЦЬКОГО СУЛТАНАТУ
Турки належать до тюркських племен, які ще в V ст. заснували державу кочових народів у Східному Сибіру. У Х ст. вони підкорили нинішню територію Туркменії, південну частину нинішнього Узбекистану й частину південного Казахстану, а на початку ХІ ст. завоювали Іран та Афганістан.
Тоді ж турки на чолі із султаном Сельджуком захопили Багдадський халіфат і частину Вірменії та наблизилися до кордонів Візантійської імперії. Вирішальна битва з візантійцями відбулася в 1071 р.
Турки розгромили армію імператора (василевса) та його самого захопили в полон. Протягом кількох наступних років вони підкорили майже всю Малу Азію. У Візантії залишилися тільки прибережні території.
Поступово сельджуки перейшли до осілого способу життя, прийняли іслам. У 1070-1080-х рр. виникла могутня держава Сельджуцький султанат, який стрімко розвивався. Проте в середині ХІІІ ст. султанат був знищений монголо-татарами, і у 1243 р. він розпався на окремі князівства.
Варто запам'ятати!
Султан — титул монарха, правителя в ісламських державах.
Турки-сельджуки — тюркські кочові племена, що прийшли із Середньої Азії. Названі за іменем султана Сельджука (або Маліка ал-Газі), який очолював одне із тюркських племен.
Воїн-сельджук (сучасний малюнок)
2. УТВОРЕННЯ ОСМАНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Одне із князівств колишньої великої держави очолив вождь племені кайї — Осман І (1299-1324 рр.). То був природжений воїн, який вірив у справедливість «священної війни» (джихаду). Він розширив межі своїх володінь, об'єднав під своєю владою інші тюркські племена. З остаточним розпадом Сельджуцького султанату володіння Османа І перетворилися на самостійний Османський емірат, а турки почали називати себе на честь вождя турками-османами.
Осман І (мініатюра ХVI ст.)
У 1299 р. Осман офіційно проголосив себе султаном, започаткувавши династію Османів.
Син Османа Орхан I (1324-1360 рр.) продовжував політику батька. Він захопив території від Мармурового до Чорного морів і розпочав перші турецькі завоювання в Європі.
Нащадок Орхана Мурад I (1360-1389 рр.) завоював Фракію і в 1365 р. переніс столицю своєї держави в Адріанополь. Візантійська імперія обмежувалася тепер самим лише Константинополем.
У війнах проти ворогів військову вправність виявили турецькі яничари.
Варто запам'ятати!
Яничари (у перекладі з турецької мови — нове військо) — регулярна піхота в Османській армії, яку турки набирали із захоплених у полон хлопчиків: представників інших народів, у т. ч. слов'ян. Яничар навертали на мусульманську віру і виховували в ненависті до ворогів ісламу. Яничари були кращими воїнами султана, відданими своєму володарю.
Невдовзі Мурад І пішов на Сербію. Вирішальна битва відбулася в 1389 р. на Косовому полі. Посеред битви сербський патріот Мілош Обіліч проник у табір турків-османів і вбив Мурада I, проте це не вплинуло на результат битви. Під керівництвом сина султана Баязида турки завдали сербам повної поразки, і Сербія була захоплена.
Історичні подробиці
Косовська битва справила величезний вплив на історію не лише Сербської держави і сербського народу, а й усього Балканського регіону. Вона започаткувала період кривавого тривалого протиборства сербів та інших балканських народів з османами.
3. ЗАВОЮВАННЯ ОСМАНІВ ЗА БАЯЗИДА І ТА МЕХМЕДА І
Баязид I (1389-1402 рр.), якого за військову вправність прозвали «Блискавкою», підкорив Македонію, Болгарію, частину Сербії й Албанії, а також Малу Азію. Успіхи османів занепокоїли європейців, і Папа Римський оголосив проти них хрестовий похід. У 1396 р. 60-тисячна армія рицарів-хрестоносців із Німеччини, Франції, Угорщини, Чехії, Польщі була розбита біля м. Нікополь у Болгарії. Майже 10 тис. рицарів потрапили в полон і за наказом Баязида були страчені.
У 1400 р. Баязид І взяв в облогу Константинополь. Проте в цей час до володінь османів вторглась армія іншого завойовника — Тимура (1370-1405 рр.). Баязид І зняв облогу Константинополя і рушив назустріч ворогові. У битві біля Анкари (1402 р.) турецька армія була розгромлена, а сам Баязид І потрапив у полон, де й помер. Тимур, розоривши володіння турків у Малій Азії, повернувся до Середньої Азії.
Новим правителем османів став Мехмед І (1413-1421 рр.), який знов зібрав усі землі Османської імперії. Він уклав мирні угоди з Візантією, Сербією, Валахією й Угорщиною. Султан толерантно ставився до підданих немусульман, розвивав торгівлю, був покровителем літератури.
4. МЕХМЕД ІІ. УЗЯТТЯ КОНСТАНТИНОПОЛЯ
Турецький султан Мехмед II (1451-1481 рр.), прозваний пізніше Завойовником, був освіченою людиною, володів п'ятьма іноземними мовами, добре знав західну культуру. Водночас султан був примхливим і жорстоким деспотом.
Мехмед II повів новий рішучий наступ на Константинополь. 200-тисячне турецьке військо підступило до міста. Для взяття візантійської столиці було збудовано флот, створено наймогутнішу в Європі артилерію. У квітні 1453 р. розпочалась облога міста, яка тривала 53 дні.
Зрештою турки захопили Константинополь. Більшість захисників міста було знищено, 60 тис. продано в рабство. За наказом Мехмеда ІІ захоплене місто перейменували на Стамбул (Істанбул), і воно стало столицею Османської імперії. Собор Святої Софії було перетворено в мечеть.
Отже, у 1453 р. Візантійська імперія припинила своє існування, а турки-османи утвердилися на Балканах.
5. ОСМАНСЬКА ІМПЕРІЯ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XV СТ.
Згодом Мехмед ІІ захопив рештки візантійських володінь, установив повне панування над православними державами: Сербією, Боснією, Валахією. У 1469 р. турки вторглись у володіння Священної Римської імперії, а в 1478 р. васалом османів стало Кримське ханство.
У результаті завоювань утворилася величезна Османська імперія (існувала аж до 1923 р.). Султана було проголошено халіфом — духовним главою всіх мусульман.
Відео «Кримські татари. Друзі чи вороги» (тривалість 02 хв 02 с)
https://cutt.ly/Zi4Ka9X
Діємо: практичні завдання
Укладіть за картою розповідь про зростання території османських володінь.
Утворення Османської імперії
Після падіння Константинополя католицька Європа залишилась єдиною основою західної цивілізації.
Водночас після завоювань османів єдиною незалежною православною країною залишалася Московська держава. Москва використала це і стала вважати себе «третім Римом» і наступницею Візантії.
6. КУЛЬТУРА ОСМАНСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
Інтер'єр Ая-Софії, або Софійського собору в м. Стамбул, Туреччина (сучасне фото)
Довідка «Культура Османської імперії»
https://cutt.ly/lpGBALi
На основі ілюстрації та матеріалів довідки визначте подібне й відмінне в культурі Османської імперії порівняно з європейською.
ЗНАЮ МИНУЛЕ • ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ • ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Знаю і систематизую нову інформацію
1. Коли і за яких умов утворилась Османська держава?
2. Як утворення Османської імперії пов'язане із припиненням існування Візантійської імперії?
Обговорюємо в групі
Мислю творчо
Як ви вважаєте, яких людей у наш час називають яничарами і чому?
Ці дати допоможуть вам орієнтуватися в подіях. Запам'ятайте їх:
1389 р. битва на Косовому полі
1453 р. захоплення турками-османами Константинополя
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)