Контрреформація в Європі. Релігійні війни в Німеччині та Франції
- 29-03-2022, 01:48
- 1 692
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021
Уявіть, що ви представник католицької церкви. До яких заходів ви вдалися б для збереження позицій церкви в суспільстві?
1. БОРОТЬБА КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ ПРОТИ РЕФОРМАЦІЇ
Католицьку церкву не влаштовував упевнений рух Реформації в Європі. Поступово, втрачаючи вплив над вірянами, церква перейшла в контрнаступ проти Реформації. Розпочалася Контрреформація. У боротьбі проти Реформації Папу підтримали князі Південної Німеччини, імператор Священної Римської імперії, король Іспанії, правителі Італії.
Варто запам’ятати!
Контрреформація — церковно-політичний рух у Західній Європі другої половини XVI — середини XVII ст., організований папством, католицьким духовенством, спрямований проти Реформації, її лідерів і прибічників за збереження і зміцнення становища католицької церкви.
Протидія протестантизму призвела до активізації інквізиції. Папа Павло III своєю буллою 21 липня 1542 р. заснував у Римі Центральний інквізиційний трибунал, який став зброєю Контрреформації. Папська інквізиція мала право судити кожного, незважаючи на ранг і походження. Помилування міг здійснювати лише Папа.
Католицька церква, намагаючись зберегти контроль над духовним життям суспільства, у 1559 р. склала перший обов’язковий «Індекс заборонених книг» — офіційний перелік видань, які не дозволялося читати вірянам під загрозою відлучення від церкви. До цього списку потрапили не лише праці лідерів Реформації, а й роботи вчених, письменників, гуманістів. «Індекс заборонених книг» перевидавали ще 31 раз, останній датується 1948 р.
Авторитет папства повинен був укріпити Тридентський собор (1545-1563 рр.). Він підтвердив усі католицькі догмати, засудив Реформацію, виступив проти свободи віросповідання. Були також прийняті рішення, спрямовані на поліпшення освітнього рівня священників, посилення церковної дисципліни.
Поміркуймо!
Чи можна назвати Контрреформацію «католицькою Реформацією»?
2. ОРДЕН ЄЗУЇТІВ
27 вересня 1540 р. Папа Римський Павло III спеціальною буллою затвердив чернечий місіонерський орден — Товариство Христа (орден єзуїтів). Навесні наступного року орден очолив іспанський священник Ігнатій Лойола.
Варто запам’ятати!
Орден єзуїтів — католицький чернечий орден, заснований в 1534 р. (офіційно затверджений в 1540 р.) для зміцнення папської влади й поширення впливу католицизму. Головою ордену був генерал, якого обирали пожиттєво (першим став І. Лойола).
Свідчать документи
Витяги з «Духовних вправ» Ігнатія Лойоли
...Необхідно, аби віра в Бога була такою великою, щоб людина, не вагаючись, вийшла в море на дошці, якщо в неї немає корабля!
...Папі слід підкорятися без будь-яких розмов навіть заради гріха й треба вчинити гріх, смертний або простий, якщо начальник того вимагає в ім’я Господа нашого Ісуса Христа...
Ігнатій Лойола (картина художника Пітера Пауля Рубенса, 1620-1622 рр.)
Єзуїти, на відміну від членів інших чернечих орденів, не відгороджувалися від світу товстими стінами монастирів, вони жили серед вірян, переймалися їхніми повсякденними справами й турботами.
Провідним напрямом діяльності ордену єзуїтів була освітня діяльність. У заснованих єзуїтами колегіях викладали «сім вільних наук» — граматику, поетику, риторику, арифметику, геометрію, діалектику й музику. Головним предметом була латинська мова, якою викладали всі інші дисципліни, також вивчалася грецька. До програм повних колегій входили курси філософії і теології. Шкільна модель освіти, розроблена орденом єзуїтів, належала до найпрогресивніших в Європі.
Український Всесвіт
До Львова єзуїти прибули в 1584 р. У 1589-му вони розпочали служіння в дерев’яній каплиці. Мурований костел споруджено на її місці у 1610-1630 рр. коштом меценатки Ельжбети Луції Сенявської.
Барельєф з літерами «IHS». Характерний знак ордену єзуїтів, розташований на одній із каплиць Латинської катедри у Львові
Гарнізонна церква у Львові. У минулому — костел Святих Петра й Павла та монастир єзуїтів (сучасне фото)
Відео «Єзуїтська колегія у Львові». Тривалість 1 хв 35 с
https://cutt.ly/BzN5NQD
Поміркуймо!
Папа Римський Франциск з молоддю (сучасне фото)
13 березня 2013 р. аргентинець Хорхе Маріо Бергольйо першим з єзуїтів став Папою Римським під іменем Франциск, на честь Франциска Ассізького.
Відео «Несподіваний Папа Франциск» (5.ua). Тривалість 2 хв 17 с
https://cutt.ly/dzN6bvL
Життя прекрасне, коли ти щасливий, але набагато краще, коли інші щасливі завдяки тобі.
Папа Римський Франциск
Наскільки, на вашу думку, слова сучасного єзуїта співзвучні з діяльністю ордену в XVI—XVIІ ст.?
3. РЕЛІГІЙНІ ВІЙНИ
Реформація і Контрреформація зробили Європу схожою на «клаптикову ковдру». Протягом XVI ст. вона була ареною зіткнень між католиками й протестантами. Ці зіткнення дістали назву релігійних війн.
Варто запам’ятати!
Релігійні війни — збройний конфлікт між представниками різних релігійних груп, спричинений релігійними відмінностями.
У 1526 р. німецькі князі, які прийняли Реформацію, для зміцнення своєї незалежності від імператора й Папи Римського виступили за реформу церкви.
Їхнім могутнім супротивником був імператор Священної Римської імперії Карл V, який називав себе «католицьким королем Німеччини, Іспанії та всіх королівств». Вбачаючи загрозу розколу імперії, він вирішив розправитися з князями — прибічниками Реформації.
Історичні подробиці
У 1529 р. на рейхстазі (зборі представників різних станів) імператор Карл V висунув вимогу неухильного дотримання настанов католицького віросповідання по всій території імперії. За рішенням рейхстагу у всіх містах і землях, де поширилася Реформація, упроваджувалися регулярні католицькі богослужіння. Різкий протест проти цього рішення висловили п’ять князівств і 14 міст, вважаючи, що у справах віри й совісті більшості підкорятися не можна. Відтоді послідовників Реформації називають «протестантами».
Тривале релігійне протистояння в Німеччині загрожувало розколом Священної Римської імперії, тому іспанські Габсбурги, які в той час очолювали імперію, пішли на компроміс. У 1555 р. було укладено Аугсбурзький релігійний мир, який визнавав лютеранство й право князів на своїх землях уводити ту релігію, яку самі сповідували. На території міст могли існувати обидві конфесії. У життя німецьких князівств увійшов принцип «Чия влада, того й віра». Відтоді віру своїх підданих визначав князь.
З терен Швейцарії на південь Франції поширився кальвінізм. Французьких кальвіністів називали гугенотами. Саме поширення цього руху стало однією з головних причин релігійних (гугенотських) воєн 1562-1598 рр. Завершилися вони підписанням Нантського едикту 1598 р., яким також визнавалися права кальвіністів у Франції.
Релігійні війни торкнулися більшості європейських країн. Головним підсумком релігійних війн було законодавче закріплення рівності між протестантами та католиками.
ЗНАЮ МИНУЛЕ || ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ || ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Знаю і систематизую нову інформацію
1. Упорядкуйте хронологічну послідовність і виконайте завдання:
2. Яких заходів вжила католицька церква для боротьби з Реформацією і зміцнення авторитету папства?
3. Виконайте тренувальну онлайн-вправу: https://cutt.ly/ckJekNf
Обговорюємо в групі
1. Шкільний статут орд єну єзуїтів застерігав, що «жодному не може бути відмовлено в прийнятті до школи через його низьке походження або убогість». Як це положення характеризує можливість здобути освіту в єзуїтських навчальних закладах для різних соціальних груп?
2. Ознайомтеся з сучасними поглядами на «чорну легенду» в історії інквізиції та поміркуйте, що сприяло її появі. Дайте оцінку інквізиції як методу утвердження авторитету католицької церкви.
3. На основі здобутих знань з історії Реформації та Контрреформації поміркуйте, чи можна було уникнути релігійних воєн у Європі.
«Чорна легенда» інквізиції
https://cutt.ly/Mv3Kt5Y
Мислю творчо
Спираючись на матеріали параграфа, додаткові джерела, створіть творчий проект (презентацію, віртуальну мандрівку, інфографіку, лепбук тощо) «Роль єзуїтських шкіл в історії української освіти».
Ці дати допоможуть вам зрозуміти історію.
Запам’ятайте їх:
1540 р. — Заснування ордену єзуїтів
1555 р. — Завершення Реформації в Німеччині. Аугсбурзький мир
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)