Практичне завдання - 3
- 22-03-2022, 23:52
- 536
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Подаляк, Лукач, Ладиченко
§16. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 3
Розвиток монархічних форм правління у країнах Західної Європи / Образ абсолютного монарха країн Західної Європи
Прочитайте поданий матерал, розгляньте ілюстрації, дайте відповіді на питання або поставте свої. Разом з учителем ви можете доповнити, розширити, змінити текст. Додаткові джерела знайдете в Інтернеті або в романах французьких письменників, зокрема найбільше у О. Дюма. У різний спосіб (у парах, малих групах, використовуючи методичні прийоми «вільний мікрофон», «мозковий штурм» та інші). Прослідкуйте процес становлення абсолютизму в різних країнах Європи. Обговоріть особистість Людовіка XIV і зробіть певні висновки про його роль в історії Франції та Європи в цілому.
Успішно подолавши останні спроби великих феодалів зберегти свою незалежність, правителі централізованих країн нерідко припиняли скликати органи станового представництва. Вони переходили до використання нових важелів управління державою. Головним серед них було численне чиновництво. За свою службу воно отримувало платню з королівської скарбниці й тому було віддане трону. Крім того, монарх спирався вже не на підтримку васалів, як раніше, а на постійне військо. Законодавство, податкова й зовнішня політика також зосередилися в руках королівської влади. Інколи вона підпорядковувала собі ще й церкву.
Абсолютизм склався у великих централізованих державах - Франції, Англії та Іспанії. У Данії та Швеції його становлення було повільнішим і неодноразово переривалося спалахами феодальної вольниці. В Італії та Німеччині сформувався «князівський» абсолютизм. Там зміцнення монархічної влади відбувалось у межах окремих територіальних володінь, що заважало національному об’єднанню цих країн.
Яку ідею вкладав Людовік XIV у побудову Версаля? Чи вдалося йому досягти своєї мети?
П’єр Патель. Вигляд Версальського палацу з дороги на Париж
Подумайте! Формування абсолютизму для трудящого люду цих країн було позитивним явищем, чи навпаки?
Чому, на вашу думку, Жан Нокре зобразив Людовіка в образі Юпітера?
Жан Нокре. Людовік XIV в образі Юпітера. Бл. 1670 р.
Найяскравішим утіленням абсолютної монархії недарма вважали Францію часів правління Людовіка XIV. Він був рішуче переконаний у божественному походженні королівської влади і впевнений в її безмежності. Ще в 17-річному віці в ін висловив це в знаменитій фразі, адресованій непокірним членам верховного суду: «Ви думали, панове, що держава - це ви? Держава - це я!».
Ідею власної величі Людовік XIV втілив у Версалі - грандіозному палацовому ансамблі, розташованому поблизу Парижа. Він став небаченим доти символом королівської могутності, взірцем для всіх монархів Європи. Людовік переніс сюди свою резиденцію, перетворивши королівський двір на центр політичного й громадського життя Франції.
За правління Людовіка XIV виник пишний і строгий придворний церемоніал, покликаний звеличувати особу короля. Кожний його крок протягом дня перетворювався на складне ритуальне дійство, за яким шанобливо спостерігали численні придворні. Людовік створив справжній культ монарха.
Чому в «готелі гобеленів» виникла така метушня під час відвідання його Людовіком XIV?
Шарль Лебрен. Людовік XIV відвідує «Готель гобеленів». XVII ст.
Він не був ані великим політиком, ані великим полководцем, проте саме за Людовіка XIV у Франції остаточно припинилися міжусобиці й було завершено формування держави. Правління Короля-сонця ознаменувалося також створенням справжніх шедеврів у сфері культури.
Коментарі (0)